LPDDR4 Nedir?

LPDDR (Low Power Double Data Rate), akıllı telefonlar ve tabletlerde kullanılan bir RAM bellek teknolojisidir. LP(Low Power) düşük güç tüketimini temsil ederken, DDR(Double Data Rate) çift veri hızını temsil etmektedir. LPDDR4 ise LPDDR(Low Power Double Data Rate) RAM’ların yeni nesilleridir.

LPDDR4 RAM bellekleri ile beraber eski nesil RAM belleklere göre ise birçok ekstra avantaj sağlanmaktadır. Birçok üst segment akıllı telefon modeli tarafından kullanılan LPDDR4 RAM bellekler bir önceki nesil RAM belleklere göre hem daha hızlıdır hem de daha az enerji tüketimi sağlamaktadır.

LPDDR4 Eski Nesillere Göre Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

LPDDR4 RAM Bellek tipinde ilk olarak dikkat çeken özellik LPDDR3, yani bir önceki nesil bellek teknolojilerine göre daha az enerji harcanmasıdır. Toplamda 1.1 Volt gibi bir enerji tüketimi olan yeni nesil RAM teknolojisi eski nesle oranla %40-45 oranında enerji tasarrufu sağlamaktadır. Bu tip RAM bellek teknolojilerinin kullanıldığı akıllı telefonlarda haliyle çok daha uzun ömürlü bir pil tüketimi elde edilir. Bu tip akıllı telefonlarda pil kapasitesi daha düşük olsa bile daha uzun süre kullanım elde edilebilir.

Bunun dışında LPDDR4 RAM bellekleri ile beraber elde edilen bir diğer ayrıcalık ise daha yüksek hız teknolojisidir. Eski nesil LPDDR3 bellek tipinde maksimum hız değeri olarak 800 MHz değeri sunulurken yeniş nesil RAM bellek teknolojisinde ise bu değerin tam iki katı performans alınmakta ve hız değeri 1600 MHz değerine kadar çıkmaktadır.

Isınmayı Engellemek İçin En İyi Seçim?

Hız ve düşük enerji tüketimi ayrıcalıkları bir yana dursun yeni nesil RAM bellek teknolojileri akıllı telefonların en büyük sorunlarından biri olan ısınma sorunu için de oldukça etkili çözümler sunmaktadır. Öncelikle bu sistemler beraber 1.1 Volt gibi çok daha düşük bir güç ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Bu kadar düşük güç değeri ısınmayı düşürecektir.

Bunun dışında veri işleme hızının da 1600 MHz değerine kadar çıkıyor olması verilen çok daha kısa süre içerisinde aktarılmasını sağlayacağı gibi bu noktada yaşanacak ısınma sorununun da önüne geçilmesi sağlanmaktadır. Eski nesil RAM bellek tiplerinde 2 katı daha uzun sürede veri işleme durumu söz konusu olduğu için haliyle daha yüksek bir ısınma kapasitesi olduğundan söz edilebilir. Ayrıca telefonların veri işleme hızı da düşük olduğu için eski nesil RAM belleklerde daha düşük performans elde edilmektedir.

Hangi Akıllı Telefonlarda Seçilmeli?

Tüm bunlarla beraber yeni nesil RAM bellek teknolojilerinin hangi akıllı telefon serilerinde mutlaka tercih edilmesi gerektiği konusuna geçelim. Bu konuda da hemen her akıllı telefon sınıfında söz konusu teknoloji kullanılması daha yararlı olacaktır. Fakat özellikle üst segment akıllı telefonlarda bu tip RAM belleklerin kullanılması daha önemlidir.

Örnek vermek gerekirsek çekim yapabilen bir telefonda hem hızlı çekim yapabilmek hem de çekim sırasında telefonun daha fazla ısınmasının önüne geçmek için son nesil RAM bellek teknolojileri tercih edilmelidir. Bu şekilde hem yüksek performans hem daha hızlı kayıt hem de daha az ısınma sorunu ile karşı karşıya kalınmış olur.

Yorum yapın