Bozulan Ekran Kartı Fırında Nasıl Tamir Edilir?

Ekran kartları oldukça sık bir şekilde bozulabilen parçalardır. Bozuldukları zaman da genellikle çöpe atılırlar çünkü işe yaramazlar. Yine ekran kartlarının bozulma şekilleri de sürekli olarak değişim gösterebilmektedir. Ekran kartlarında yeni nesil kartlar genellikle kolay bir şekilde bozulmazlar ancak eski kartlar genellikle sık bozulurlar. Yeni kartların da bozulma sebepleri yine güç arızaları, elektrik ile ilgili bazı sorunlardan kaynaklı olabilmektedir.

Eski ekran kartlarında ise genetik olarak normal kullanım ömürlerini tamamladıktan sonra bozulabilmekteler ve bu durumda da kullanıcılar genellikle yüklü ücretler ödeyerek yeni ekran kartı almak için yola koyulurlar ki bizde bunu tavsiye etmiyoruz.

Ekran Kartı Nasıl Bozulur?

Ekran kartlarının bozulma şekillerine değinecek olursak genellikle iki tip bozulma şekli vardır. İlki ekran kartının üzerinde bulunan bazı devre elamanlarının yanmasıdır ki bu durumda bu elemanların değişmesi gerekir bu da oldukça zor bir işlemdir genellikle tamir edilebilmeleri de mümkün olmamaktadır. Ancak bazı durumlarda ekran kartı üzerinde bulunan lehim yolları, lehimler kırılabilmektedir ve temassızlıklar oluşabilmektedir. Eğer temassızlık, kırılma gibi bir problem oluşursa yine bu durumda genellikle ekrana görüntü bozuk, kırık olarak gelmektedir. Yine ekranda karıncalanmalar, kasmalar görülebilmektedir ki bu durumda da ekran kartının bu sorunu kolaylıkla onarılabilir ancak titiz bir işlemden geçmesi oldukça önem arz eder.

Ekran Kartı Nasıl Tamir Edilir?

Tamir etme kısmına gelirsek zamanla kırılan veya darbelerden dolayı kırılarak temassızlığa sebep olan bu parçalar yine genellikle yapılacak ısıtma işlemi neticesinde düzelebilmektedir. Ekran kartını ısıtarak lehimlerin ısınmasını, gevşemesini ve tekrar birbirlerine yapışmasını sağlarız ve bu durumda da temassızlıklar ortadan kalkarak sorun düzelir. Bunun çözümü içinde ekran kartımızı bir fırına koyun ve fırın ısısı 200 derece kadar olabilir. Ekran kartı üzerinde bulunan devre elemanları veya plastik malzemeler, fan gibi parçalar var ise alüminyum folyo ile üzerini örtün. Hatta her iki taraftan da örtmeniz iyi olur. 10 dakika 20 0derece ısıda beklettikten sonra kartınızı çıkarabilirsiniz. Soğuduktan sonra kasanıza tekrar takın ve çalıştığını göreceksiniz. Buna rağmen düzelmezse kartınız artık ömrünü yitirmiştir.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

Yorum yapın