Casper VIA F1 Nasıl Bir Telefon? Casper VIA F1 Özellikleri?

Akıllı telefon dünyasında sürekli yeni modellerle gündeme gelen Casper, serilerini güncellemeye devam ediyor. Son olarak Casper VIA serileri ile gündeme gelen markanın şimdi ise yeni bir telefonu daha ortaya çıktı. Bu kez yeni modelde üst segment akıllı telefonlara göz kırpan markanın son modellerinden biri olan Casper VIA F1 akıllı telefonlarının özellikleri de şimdiden beğeni toplamaya başladı. Casper’ın birçok ilki denediği akıllı telefon modellerden biri olan Casper VIA F1 serisinin ne gibi özellikleri var? Akıllı telefonda sunulan yenilikler neler? Daha detaylı olarak ele alalım.

Casper VIA F1 Nasıl Bir Tasarımla Geliyor? Neler Değişiyor?

Aslında dışarıdan bakıldığı zaman diğer Casper VIA serilerinden çok büyük farklılıkları olmayan akıllı telefonun detaylarında ise dikkat çeken detaylar var. Öncelikle yeni serinin fiziksel Home tuşuna sahip olduğunu belirtelim. Ön kısımda fiziksel menü tuşuna yer alan akıllı telefonun iki adet sanal tuşunun bulunması da dikkat çekiyor. Ön kısımda sadece ana ekran tuşu ve sanal tuşlarının bulunduğu akıllı telefonun ekran kısmında başka bir detay bulunmuyor.

Bununla beraber asıl değişiklik ise arka kısımda dikkat çekiyor. Arka kısımda ilk olarak çift arka kamera dikkat çekiyor. Dikine kullanılmış çift kamera sayesinde akıllı telefonun tasarımı da değişiyor. Kameranın hemen altında yer alan Casper logosu ile beraber dikkat çeken modelin kamerasının hemen yanında ise flaş ışığı dikkat çekiyor. Arka kısımda anten çizgisinden başka çift kamera dışında farklı bir detay bulunmamakta. Genel tasarımın ise oldukça başarılı olduğu yorumunu yapabiliriz.

Telefonun Ölçüleri: 154.2 mm X 76.4 mm X 7.4 mm

Telefonun Ağırlığı değeri: 169 gram

Telefonun renk seçenekleri neler: Siyah tek renk seçeneği bulunuyor.

Gövde kapak malzemesi: Alüminyum kasa

Gövde çerçeve malzemesi: Tamımı metal çerçeve

Tasarım konusunda tüm bu detayların dışında belirtilen başka bir ayrıntı bulunmuyor. Akıllı telefonun diğer VIA serilerinden tasarım farklılığı konusunda en ilginç detayı ise çift kamera detayı olarak öne çıktı. Bunun dışında yazımızda da belirttiğimiz gibi genel olarak markanın benimsediği tasarım kullanılıyor.

Casper VIA F1

Casper VIA F1 Ekran Kısmında Kullanıcıları Neler Bekliyor?

Tasarımda dikkat çeken detaylar telefonun arka kapağında yer alıyor. Fakat ön kısımda da %71 oranını bulan ekran gövde oranı sayesinde telefon ekran kısmına da başarı elde ediyor. Ekran boyutu olarak 5.5 inç standart olarak sunulan ekran boyutuna sahip olan Casper VIA F1 akıllı telefonunun ekran boyutunun dışında çözünürlük değeri ise Full HD. 1080p çözünürlüğünde olan ekranların hem 5.5 inç olması hem de Full HD çözünürlük değerinin sunulması piksel yoğunluğunun da artmasını sağlıyor.

Piksel yoğunluğu olarak sunulan rakam ise 401 PPi değerinde. Ekran teknolojisi kısmında ise IPS LCD seçimini görmekteyiz. OLED ve LED ekranların kullanılmamasına karşın kullanılan teknoloji 2.5D eğimli ekran panellerinin yer almasını sağlamış. Dokunmatik ekran türünde kapasitif ekran kullanımı yapan Casper, ekran camlarını korumak için de Gorilla Glass 3 camları yer alıyor. Yeni nesil akıllı cam teknolojileri kullanılmamış olsa da Glass 3 camlarının da akıllı telefonlara getirdiği birçok ayrıcalık bulunuyor. Çizilmeye karşı dirençli olan camların son olarak sunduğu ayrıcalık Multi Touch teknolojisi olacak.

Ekran Konusunda Öne Çıkan Detaylar

Ekran Çözünürlüğü: Full HD

Ekran Boyutu: 5.5  inç

Ekran Teknolojisi: IPS LCD

Casper VIA F1 Teknik Donanım Konusunda Yeterli Bir Model Mi?

Yazımıza başladığımızda ilk olarak belirttiğimiz detay telefonun üst segment akıllı telefonlara göz kırptığı olmuştu. Tam anlamıyla üst segment akıllı telefon modellerine dahil olmamış olsa da yeni seri akıllı telefonların performans konusunda da bekleneni verebildiğini görüyoruz. İlk dikkat çeken ise işlemci modelleri. Aslında telefonun fiyatının da makul olmasını sağlayan MediaTek işlemcilerin kullanılması. MediaTek MT6755 serisi işlemci modellerini kullanan Casper VIA F1 akıllı telefonlarının toplamda 8 çekirdek barındırdığını ve 2.0 GHz hız değeri sunduğunu da ekleyelim. Aslında ünlü helio P10 modeli işlemcilere denk gelen işlemcilerin mimarisi ise ARMv8. ARM Cortex A53 serisi işlemcileri kullanacak olan akıllı telefonların işlemcileri ile beraber gelen grafik birimi ise Mali-T860 MP2 serisi.

Grafik teknolojisinde de ekran teknolojilerini destekleyecek sistemlere sahip olan akıllı telefonun toplam CPU frekans değeri 700 MHz. İşlemci modelleri MediaTek’in beğeni toplayan modellerinden olan akıllı telefonun Ram bellek teknolojisi de akıllı telefonlar için ideal değerlerde. Bir önceki nesil olsa da hala birçok marka tarafından kullanılan LPDDR3 bellek tipine sahip olan Casper VIA F1, toplamda 4 GB RAM bellek teknolojisine yer veriliyor.

4 GB RAM bellek sayesinde Casper VIA F1 telefonlar dar boğaza düşmeden de kullanılabiliyor. 4 GB RAM bellek sayesinde sunulan giriş seviyesi bellek miktarının ise 64 GB olarak açıklandığını belirtelim. Tabi ki içerisinde hafıza kartı desteğine de yer verilen Casper VIA F1 akıllı telefonlarını maksimum olarak ise 128 GB seviyesine yükseltebiliyorsunuz. Bu değerinde genel olarak yeterli bir depolama değeri olduğunu söylemek yanlış olmaz. Tabi ki üst segment akıllı telefonlarda gördüğümüz 256 GB seviyelerinde bir hafıza boyutu göremiyorsunuz.

Teknik Özellikler Konusunda Dikkat Çeken Detaylar

İşlemci: Helio P10 2.0 GHz

Ram Bellek: 3 GB RAM

Depolama Alanı: 64 GB depolama alanı

Casper VIA F1

Casper VIA F1 Çift Kamera Teknolojisi

Gelelim telefonun en çok konuşulan özelliği olan çift kamera özelliğine. Casper VIA F1 serisinin arka kapağında tam ortalanmış çift kamera kullanımı yapan markanın üst üste sıralanmış olan çift arka kamerasında ilk kamera seçiminde 13 MP değeri sunuluyor. 13 MP değerinde ana arka kamera serisine ise 5 MP ikinci kamera eşlik ediyor. 13 ve 5 MP değerinde iki farklı kamera ile beraber gelen akıllı telefonun çekim çözünürlüğü ise Full HD değerinde. Aydınlatma kısmında LED flaş ışığının kullanıldığı akıllı telefonun 30 fps değerinde video kayıt yapabildiğini de ekleyelim. İlk ana kamera yani 13 MP arka kamera da birçok özellik bulunuyor.

Kameranın içerisinde coğrafi konum etiketleme, hızlı odaklama, HDR modu, elle odaklama, panorama çekim modu, otomatik odaklama, zamanlayıcı gibi birçok ekstra özelliği bulunan akıllı telefonun ikinci arka kamerasında ise derinlik algısı için özel bir sistem kullanılıyor. Ön kamera kısmında ise akıllı telefon yine 13 MP değerinde bir kameraya sahip. Diyafram açıklığı da f2.0 değerinde olan ön kameranın geniş açılı çekim modu bulunuyor. Ön kamerada da LED ışıklandırması bulunan kameranın 80 derece açılı çekime izin verdiğini de ekleyelim. Genel olarak kamera teknolojisinde hem çift arka kameranın kullanılması hem de ön kameranın selfie modalarını bulunması Casper VIA F1 serisini kamera konusunda da öne çıkarıyor.

Kamera Teknolojisinde Öne Çıkan Özellikler

13 ve 5 MP değerinde çift arka kamera

13 MP değerinde ön kamera

Selfie modları

Full HD çekim modları

Önde ve arkada LED flaş ışığı

Batarya ve İşletim Sistemi Teknolojileri

Casper VIA F1 akıllı telefonlarında işletim sistemi olarak Android Nougat kullanımı beklenmişti. Fakat telefonun tanıtılmasının hemen ardından aslında serinin içerisinde Android Nougat olmadığı ortaya çıktı. Çıkış işletim sistemi Android 6.0.1 sürümü. Android M sürümü ile beraber gelen akıllı telefonun güncelleme alıp almayacağı konusunda ise henüz bir bilgi yok. Yeni işletim sistemi güncellemesi alacak olan modelleri Casper’ın yakın zamanda açıklaması bekleniyor. Casper VIA F1 serisinin de güncelleme alıp almadığı bu şekilde belli olacak.

Yeni seri işletim sistemi konusu bir yana dursun dikkat çeken bir başka detay ise pil teknolojileri. Akıllı telefonlarda çok sık kullanılmaya başlayan 3000 mAh değerinde pillere sahip olan akıllı telefonun kullanım süresi de böylelikle oldukça yüksek değerlere ulaşabiliyor. 3G kullanımında bekleme süresi olarak 370 saat gibi bir süreyi kullanıcılara sunan akıllı telefonun 4G kullanımında ise bekleme süresi 270 saat. Değiştirilebilir bir bataryaya sahip olmayan akıllı telefonun hızlı şarj desteği ise bulunmuyor. Şarj içinde yine Micro USB bağlantı sunuluyor.

Casper VIA F1

Ekstra Özellikler

Casper VIA F1 akıllı telefonlarda ekstra olarak sunulan birçok özellikte var. Telefonun en eksik yanı suya ve toza karşı dayanıklı olmaması. Buna karşın suya ve toza karşı dayanıklı olmasa da telefonda parmak izi sensörleri de yer alıyor. Home tuşunda yer alan parmak izi sensörü sayesinde hem telefona güvenli giriş özelliklerini kullanabiliyorsunuz hem de kilit ekranlarında parmak izi giriş sistemini kullanabiliyorsunuz. Bunun dışında ortam ışığı sensörü, pusula, ivme ölçer ve pusula gibi ekstra özellikleri bulunan akıllı telefonun son olarak yakınlık sensörüne de sahip olduğunu ekleyelim. Tüm bu özellikleri ile beraber kolay kullanım sunması da Casper VIA F1 serisinin en büyük artısı.

Casper VIA F1 Fiyatı

Yeni akıllı telefon modeli şu an için satışa çıkmış durumda. Tüm bu özellikleri ile beraber VIA serisinin yeni üyelerinden biri olan akıllı telefonun açıklanan fiyat değeri ise 1.840.00 TL. Fiyat olarak üst segmnet akıllı telefonlar ile orta sınıf akıllı telefonlar arasında bir değerde yer alan telefonun bu fiyatı ile ne kadar tercih edileceği konusunda ise şu an satış tahminleri bulunmuyor. Markanın ilk çift kameralı modellerinden biri olan Casper VIA F1 bakalım ne kadar beğeni toplayacak. Henüz markanın telefona eşlik edecek olan aksesuar serileri ve bu aksesuarların fiyatının ne kadar olacağı da merak konusu.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

“Casper VIA F1 Nasıl Bir Telefon? Casper VIA F1 Özellikleri?” üzerine bir yorum

  1. Arkadaşlar şuan kullanmış olduğum via f1 suya düşürdüm suya dayanma özelliği nedir bilen biri var mi

    Cevapla

Yorum yapın