Bilgisayardan Çok Ses Gelmesi Neden Olur? Nasıl Çözülür?

Eğer bilgisayarınızdan çok ses geliyor ise telaş yapmanıza gerek yok.  Çok tehlikeli bir durumun habercisi değil ancak vaktinde müdahale yapılmazsa ileri de tehlikeli bir duruma yol açabilir. Bilgisayardan ses gelmesi en yeni sistem bilgisayarlarda veya daha dün satın aldığınız bir bilgisayarda bile karşımıza çıkabiliyorken yine çok eski bilgisayarlarda da karşımıza çıkabilmektedir.

Eski olan bilgisayarlarda daha sık görülmektedir. Bilgisayarı yeni olan kullanıcılar kasadan gelen seslere karşı çok dikkatli olurlar ve acilen bir teknik servise başvururlar. Fakat eski sistem bilgisayarı olan kullanıcılar bu konuda oldukça ivedi davranmayarak bu sorunu önemsemezler. Bilgisayarın zaten eski olduğunu ve bu seslerin de çok doğal olduğunu düşünürler. Halbuki bu seslerin eski olması ile de çok bir alakası yok.

Bilgisayar Neden Ses Yapar?

Bilgisayarın çok ses yapmasındaki sorun genellikle fan parçasının aşırı tozlanmasından dolayıdır. Aşırı tozlanan fan parçası belli bir süre sonra ses yapmaya başlayabilmektedir. Yine kasa içerisindeki işlemci parçasını da soğutamaz ve aşırı sıcaklık oluşması sebebi ile bilgisayarınızda kasmalar görebilirsiniz. Bilgisayarınızda oluşan kasmalar nedeni ile de format attırırsınız ancak sorun yine çözülmez çünkü donanımsal bir sorundur. Yine güç kaynağınızın da aşırı tozlanması veya eskimesi aşırı ses yapmasına sebep olabilmektedir. Bu durumda kasanız içerisinde sesin hangi parçadan geldiğini kesin olarak tespit etmeniz çok önemlidir.

Bilgisayardaki Gürültü Nasıl Giderilir?

Şimdi gelelim asıl soruna. Bilgisayarının kasasını açmaya korkan kullanıcılar maalesef biraz cesaret göstermek zorundasınız. Çünkü bu işlemde kasamızı açıyoruz. Elinize bir tornavida alın ve güzel bir şekilde vidaları sökerek bir kapağını açın. Kapağı açtıktan sonra fan parçasının üzerindeki tozları, kirleri güzel bir şekilde temizleyin. Temizlik işleminden sonra da güç kaynağınızın içerisine basınçlı hava yani saç kurutma makinesi tutabilirsiniz. Aşırı sıcak ayarda olmamasına, soğuk ayarda olmasına dikkat edin. Ayrıca kasa içerisine ıslak mendil sürmeyin asla. Kuru peçete ile temizlik işlemlerini bitirin ve kasanızı çalıştırın. Sesin giderildiğini göreceksiniz eğer devam ediyorsa güç kaynağınız eskimiş olabilir.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

“Bilgisayardan Çok Ses Gelmesi Neden Olur? Nasıl Çözülür?” üzerine 3 yorum

Yorum yapın