Araba Lastikleri (Dikkat Edilmesi Gerekenler) En iyileri !

Yeni bir araç aldığınız zaman, ister ikinci el olsun; ister sıfır olsun, daima dikkat etmeniz gereken unsurlardan birisi de lastiklerdir. Araç lastikleri, yakıt tüketiminden, yol tutumuna kadar birçok konuda etkendir. Aracınızın daha az yakıt tüketmesini sağlayıp, yolu daha iyi kavraması, rot balans ayarlarının bozulmaması için ideal boyutlarda ve tamamen tükenmemiş lastikleri kullanmanız gerekir. Ömrünün sonuna kadar gittiğiniz ve artık tamamen sıfırlanmış dişlilere sahip lastikleri kullanmaya devam ederseniz, daha farklı sorunlarla da karşılaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra; lastik seçiminde karşılaşabileceğiniz farklı özellikler, marka, model, dişli çeşidi, yazlık mı, kışlık mı olacağı gibi sayısız unsur bulunurken, her zaman aracınıza uygunluğunu da göz önünde bulundurmanız gerekecektir. İstediğiniz her markayı seçebilirken; aracınızda kullanırken daha kullanışlı ve güvenli olmasına dikkat etmeniz gereken lastiklerle ilgili dikkat etmeniz gereken unsurlara geçelim.

Lastik Seçimi ve Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yeni bir lastik alacağınız zaman, her zaman dikkat etmeniz gereken unsurlar vardır. Unsurlara geçmeden önce, ikinci el lastik alımının sağlıklı olmadığını söylememiz gerekecektir. Çünkü tamir görmüş, yanakları tükenmiş olan lastikleri ilk görüşte anlayamayacağınız gibi; aracınıza da sorun yaratması muhtemel olacaktır. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için, kesinlikle sıfır lastik almalısınız.

– Mevsime Göre Lastik Alın; Her zaman mevsime uygun lastik seçimi yapmalısınız. Mevsimlik lastikler her zaman iş görmeyecek unsurları içerirken, yaz için yazlık, kış için kışlık lastik seçimi yapmanız önemlidir.

– Aracınıza Özel Ebatları Seçin; Her aracın lastik ebadı bellidir ve fabrika çıkışı olarak en uygun ebattaki lastikler verilir. Sizlerde yeni lastik alacağınız zaman, küçük veya büyük boyutlarda lastik seçmek yerine, tam olarak aracınıza özel tasarlanmış boyutlardaki lastikleri seçmelisiniz.

– Yakıt Tüketimine Etki Edecek Lastikler Seçin; Bazı lastikler, yakıt tüketimini fazlalaştırırken, bazıları düşürmektedir. Sizlerde, her zaman daha avantajlı olan, yakıt tüketimini düşürecek lastikler seçmeye özen gösterin. Bu konuda, lastikçilerle iletişime geçebilirsiniz.

– Üretim Yılına Dikkat Edin; Lastiklerin üzerinde yazan üretim yılına her zaman dikkat etmelisiniz. Çünkü 10 yıldan daha uzun bir süre önce üretilmiş olan lastiklerde ilk baktığınız zaman problem görünmese de, ilerleyen zamanlarda sorunlar baş gösterecektir.

– Bilindik Markalardan Vazgeçmeyin; Her zaman biraz daha pahalı olan ancak güvenebileceğiniz, bilindik lastik markalarından ve modellerinden vazgeçmeyin. Çünkü hayatınızı direkt olarak etkileyecek unsurların başında olan lastikler, şansa bırakılamaz.

Lastik Ölçüleri

Lastik ölçüleri, her araç için farklıdır. Daha doğrusu, her araç modeli için farklıdır. Yani otomobillerde birkaç çeşit, minibüslerde veya otobüslerde daha farklı lastik ölçüleri yer almaktadır. Bu ölçüler, zaten fabrika çıkışında belirlenmiş olacağı için, seçim yaparken problem yaşayacağınız bir durum değildir. Örnek olarak bir lastik ölçüsü olarak, hangi anlama geldiğinden bahsedelim.

en iyi araç lastiği

Örnek olarak; 195/55R/16’’ 87V lastik ölçülerini alalım. Buradaki her rakamın ve harfin farklı bir anlamı vardır.

Her lastiğin ilk sırasında yer alan 3 haneli rakam; yani örneğimizdeki 195 lastiğin 195 mm uzunluğunda tam olarak yere basan kısmını ifade etmektedir.

İkinci sırada yer alan ve örnekteki 55R kısmı, yanak genişliği olarak hesaplanmaktadır. R ise; Radyal Lastik anlamına gelmektedir.

Üçüncü kısım olan ve örnekteki 16 ibaresi; lastiğin jant çapıdır. Yani içerisine sığacak jantın boyutundan bahsetmektedir.

Dördüncü kısımda yer alan ve örnekteki 87 ibaresi; lastiğin aracın içi doluyken ulaşacağı maksimum taşıma yükünü ifade eder. Tabloda daha iyi anlayacağınız kodlar yer almaktadır. Son kısımda yer alan V ise; aracınızın tam yüklü olarak ulaşabileceği maksimum hızı sembol etmektedir. Yine tabloda karşılığını bulabilirsiniz.

lastik ölçüleri

Lastik Markaları

Dünyada onlarca lastik üreten firma vardır. Ancak her firmanın ürettiği lastiklerin sunduğu özelliklerde farklıdır. Bir lastik alacağınız zaman, her zaman güvenlik ve fiyat etiketleri ön plana çıkması gerekmektedir. Yani en uygun fiyata en yüksek performansı verecek olan lastiği, özellikle Türkiye şartlarında bulmak zorundayız. Yeni bir lastik alacağınız zaman 170 TL X 4 yerine, 600 TL X 4 ödemek gerçek anlamda problem yaratabilecek bir unsurdur. Fakat sizlere yapacağımız bu listede, farklı marka ve modeller bulunmaktadır. Neredeyse hepsi sizlere işlevsel açıdan önemli unsurlar sunacakken, fiyat konusunda kendi tercihlerinizi oluşturabilirsiniz.

Listemizi, en değerli lastik markalarından aşağıya doğru sıralayacağız.

– Michelin (Fransa),

– Bridgestone (Japonya),

– Continental (Almanya),

– Good Year (ABD),

– Dunlop (ABD-Japonya),

– Hankook (Güney Kore) olarak sıralayabiliriz.

Türk olarak ise; Lassa ve Petlas olarak iki farklı lastik markası bulunmaktadır. Fiyat olarak diğerlerinden elbette daha uygundur. Seçim tamamen sizlerin bütçesine göre şekillenecektir. Ayrıca, dikkat etmeniz gereken konulara da göz attığınız zaman, uygun olarak karşılayan modelleri seçebilirsiniz.

Kış Lastikleri

Kış lastikleri, kar lastikleri olarak da bilinen, karlı yollarda performans sağlayabilecek ve sizleri zorlu hava şartlarında yolda bırakmayacak özelliklere sahip olan lastiklerdir. Ancak şunu bilmeniz gerekir ki; milyon dolarlık lastik bile kullansanız, buzda hiçbir etkisi olmayacaktır. Bu nedenle, her zaman karlı havalar baz alınarak lastikler üretilmektedir. Kar lastikleri, daha geniş tabanlara ve dişlilere sahip olması gereken, dişlerinin yazlıklar göre daha derin olduğu ve özellikle kalkışta ve frenleme esnasında üstün performans sunacak lastikler olarak bilinmektedir. Alırken dikkat etmeniz gereken unsurlardan birisi de; lastiklerinizin derinlik şekilleridir. Farklı şeritler halinde yer alan ve karı en iyi şekilde kavrayacak unsurları içerecek lastikler olarak bilinecektir.

Kar lastiklerini ne zaman kullanmanız gerektiği konusuna gelirsek; şehrinizde kar yağacak zamanlarda kullanmanız tavsiye edilir. Çünkü asfalt yolda kışlık lastiklerinizi kullanırsanız, kullanım ömürlerini düşürürsünüz. Böylece, her yıl yeni bir lastik almak zorunda kalırsınız. Yalnızca karın şiddetli yağacağı zamanlarda kullanmanız, 4 5 yıl gibi bir süre kullanımınıza da yardımcı olacaktır.

Yaz Lastikleri

Yaz lastikleri, daha az girinti ve çıkıntıya sahip olan, asfalt yollarda işinizi en iyi şekilde görecek ve yol tutuşunuzu arttıracak unsurları içeren lastiklerdir. Kış lastiklerine oranla daha düz bir yapıyla üretilmelerinin yanı sıra, ihtiyaç duyduğunuz hız oranına da ulaşmanızı sağlayacak unsurları içermektedir. Asfalt yolda yüksek hızda yüksek performans yapabilmenizi, ani duruşlarda ve frenlerde de performans sunacak unsurları sunması sayesinde, istediğiniz başarılı sonuçları elde etmenizi sağlamaktadır. Yazlık lastik alırken de yine; ebat, boyut ve derinlikler ön plana çıksa da, kışlıklarda olduğu kadar fazla incelemeye gerek kalmıyor. Çünkü kar veya buzla ilgili bir durum olmazken, yalnızca ıslak zemindeki frenleme işlevinin en iyi şekilde olması gerekmektedir.

Yaz lastikleri, genelde ilk bahar ve yaz aylarında yoğun olarak kullanılırken; son bahar aylarında da kullanıldığı bilinmektedir. Fakat yazlık lastiklerle kar yağışına yakalanmanız durumunda aracınızı yerinden kaldırmanız; kaldırsanız bile karlı yollarda durdurmanız büyük problem yaratacaktır.

Her lastiğin ömrü ortalama 4 yıldır. Bu tamamen sizin kullanımınıza, yol şartlarına ve ne kadar mesafeyi uzun veya kısa yolda kat ettiğinize bağlı olarak değişen unsurları da içermektedir. Bir lastiği hiç kullanmasanız bile, 10 yıldan sonra işlevini kaybedecektir. Bu unsurları da göz önünde bulundurarak, satın alım gerçekleştirebilirsiniz.

Araba Lastiği Nasıl Değiştirilir?

Lastik değiştirmek, normal şartlarda yaptırdığınız zaman lastikçiye göre değişen 10 ile 15 TL arasında lastik başına değişen bir ücretle gerçekleştirilmektedir. Ancak bu işlemi kendinizde yapmak isterseniz; birkaç ekipmanla birlikte gerçekleştirebilirsiniz. Biraz yorucu ve zor gibi görünse de, uygun işlemleri yaptığınız zaman zorlanmadan değiştirebilirsiniz. Şimdi sizlere adım adım lastik değiştirmeyi anlatacağız.

– İlk olarak aracınızın değiştireceğiniz lastiğin bijonlarını açın.

– Daha sonra, aracınızın altına yerleştireceğiniz krikoyu, sağlıklı ve düşmeyeceğinden emin olduğu sağlam bir yere oturtarak, belli bir yüksekliğe kaldırın.

– Ardından, lastiğinizi çıkarıp, diğer lastiğinizi takın.

– Bijonları belli bir seviyede sıktıktan, lastiğinizi de oturttuktan sonra krikoyu indirin.

– Son olarak bijonları sağlam biçimde sıktığınıza emin olduktan sonra diğer lastiklere geçebilir veya yolunuza devam edebilirsiniz.

Bu anlattığımız yöntem, hazır jantlı lastikler için değiştirme yöntemidir. Eğer jantları da değiştirmek istiyorsanız, kesinlikle lastikçiye gitmek zorunda kalacaksınız.

Yorum yapın