Şarkı adı (ismi) bulabilen programlar (Uygulamalar)

Şarkı adı bulabilen programlar

İsmini bilmediğiniz fakat çok beğendiğiniz bir şarkının kime ait olduğunu bulmak günümüzde artık çok kolay . Gelişen teknoloji ile akıllı cihazlarınızda kullandığımız bu işin uzmanı olmuş ve şarkıyı akıllı cihazınızdan programa dinlettiğiniz de ismini bulabilen programlar mevcuttur. Bu programlar şarkıyı bulabildiği gibi bir liste oluşturmanıza farklı bir programdan dinlemenize yada indirmenize olanak sağlarken şarkı sözlerinizi de bulmanızı sağlayacaktır.

1- Shazam

Kurulduğu 2002 yılında kullanıcılarına arama yöntemi ile hizmet veren Shazam, kullanıcıların telefondan 2580 nolu numarayı aradıktan sonra duydukları şarkıyı dinletmeleri ve sonrasında programın şarkının adını bulup kullanıcıya mesaj atması ile bu serüvene başlamıştır. Günden güne kendini geliştiren Shazam şuan bir çok akıllı telefon, televizyon ve oyun konsolunda aktif olarak hizmet vermektedir. Shazamlamak için yapmanız gereken tke şey duyduğunuz şarkı, müzik ya da tv programını Shazam a dinlettirmek. Gerisini Shazam sizin yapıyor ve tüm Shazam parçalarınızı bir liste haline getiriyor. Bu şarkıları isterseniz Apple Music ya da Spotify  ile dinleyebilir ( üyelik istemektedir) ya da istediğiniz farklı bir uygulamadan bulabilirsiniz. Bulduğunuz ve listelediğiniz şarkıları milyonlarca Shazam kullanıcısı ile paylaşma imkanı sağlayan Shazam günümüzde en çok kullanılan müzik tanımlama programı olarak ilk sırayı almaktadır.

2- Musixmatch

Müzik dinleme programları ile senkronize olarak çalışabilen Musixmatch programı duyduğunuz bir şarkının kime ait olduğunu bulabilir bunun dışında o şarkının sözlerine de ulaşabilirsiniz. Akıllı cihazınızda bulunan şarkıları dinlerken ekran üzerinden şarkının sözünü bulabilir yada şarkının bir sözü ile tamamına Musixmatch ile ulaşabilirsiniz. Oluşturduğunuz listeleri paylaşabileceğiniz gibi seçmiş olduğunuz sanatçıların yeni şarkıları çıktığında tarafınıza bildirim alabilirsiniz. Şarkı adı bulabilen programlar arasında sıkça tercih edilen Musixmatch i IOS ve Android cihazlarda kullanabilirsiniz.

3 – Google Now

            Akıllı telefonunuz Android 4.1 ve üzeri uygulamasına sahip ise hem akıllı bir asistana hem de Şarkı adı bulabilen bir programa ücretsiz sahip olabilirsiniz. Google Now bir Android kullanıcısı tarafından sıkça kullanılan hatta zaman zaman Siri’ye benzetilen bir uygulamadır. Google Now üzerinden bir şarkı dinletmeniz durumunda size şarkının kime ait olduğunu bildirecektir.

4 – Siri

            IOS kullanıcılarının vazgeçilmezi arasına giren Siri uygulamasının fazla kullanılmasa da dikkat çeken özelliklerinden bir tanesi de istenildiğin de dinlettiğiniz şarkının kime ait olduğunu bulması . Bunu yapabilmeniz için meşhur “heyy siri” komutu verdikten sonra “ bu şarkı kimin “ diye sormanız Siri’yi Şarkı adı bulabilen programlar arasına sokacaktır.  Siri şarkıyı dinledikten sonra size şarkının linkini “Apple Music” üzerinden verecektir. Ufak bir hatırlatma Siri ile Shazam bu konuda ortaklaşa çalışmaktadır.

5 – SoundCloud – Music & Audio

            2007 yılında İsveç’te kurulan ve Almanya’da faaliyetini devam ettiren bir müzik dinleme, indirme ve yayınlama programı olan SoundCloud üzerinden istediğiniz şarkının adını da bulabileceksiniz. GEnel yapısı ile sadece müzik dinleme ve indirme olarak kullanılsa da SoundCloud üzerinden Şarkı adı arama işlemini de yapabileceksiniz.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

Yorum yapın