Android’de Gizli Dosyalar Nasıl Görünür Yapılır?

Android’de Gizli Dosyalar Nasıl Görünür Yapılır?

Android işletim sistemine sahip bir telefonunuz ya da tabletiniz varsa, başkalarının görmesini istemediğiniz dosyalarınızı gizlemeniz ya da diğer bir tabirle göz önünden kaldırmanız mümkün. İşini bilen bir kullanıcı için; tam bir koruma sağlamasa bile, genel olarak birisi telefonunuzu ya da tabletinizi kurcalamak istediğinde, ilk bakışta görünmesini istemediklerinize ulaşmasını engellemiş olursunuz. Dosya gizleme ve gizlediğiniz dosyalarınızı görünür yapma işlemi, aynı bilgisayarınızdaki gibi basit bir işlemdir.

Hangi Adımları İzlemeliyiz?

Öncelikle dosyanızı gizlediğiniz klasörün içini açmanız gerekiyor. Daha sonra, ayarlar bölümünden gizli dosyaları göstermeyi seçmeniz yeterli olacaktır. Ayrıntılı olarak anlatımını yapmak gerekirse; önce dosyalarınızı gizlediğiniz klasörü hatırlayıp açmalısınız ve sağ üst köşede 3 nokta veya 3 çizgi şeklinde görünen menü tuşuna tıklamalısınız. Menü tuşuna tıkladıktan sonra altında açılan sekmelerden ayarlar ya da settings seçeneğini seçin. Ardından, gizli dosyaları göster diye bir yazı ekrana gelecek. Bu yazının yanında, bir kutucuk bulunuyor. eğer bu kutucuğu seçerseniz, Android işletim sistemine ait telefon ya da tabletinizde gizlediğiniz tüm dosyalar görünür hale gelmektedir. İstediğiniz dosyaya ulaştığınızda, tekrar menüden ayarları seçip, gizli dosyaları göster sekmesini kapatmazsanız, diğer gizli dosyaların tekrar korumasını etkinleştiremezsiniz.

Bilgisayardan Bağlanıldığında Görünüyor

Kimsenin görmesini istemediğiniz dosyalarınızı gizlemek, iyi bir çözüm gibi görünse de; Andoid işletim sisteminin size sunduğu bu ayrıcalık, ne yazık ki herhangi bir bilgisayara kablolu bağlantı yapıldığında işlevini yitiriyor. Gizlediğiniz dosyaya acilen ulaşmak istediğiniz zaman, o an için hangi klasörün içine gizlediğinizi unuttuysanız çok büyük kolaylık sağlayan bir durum gibi görünse de; başkalarının görmesine olanak tanıdığı için, tam bir koruma olduğu söylenemez. Daha iyi bir koruma istiyorsanız, mutlaka bu konu için hazırlanmış olan programlardan yardım almanız gerekiyor.

Yorum yapın