Güney Kore’de Sınırsız Enerji Testleri Gündem Oldu

Güney Kore’de Sınırsız Enerji Testleri Gündem Oldu

Yenilenebilir enerji kaynakları son dönemde kullanımı giderek yaygınlaşmaya başlayan enerji türlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Sadece küresel ısınma nedeniyle değil bunun dışında enerji maliyetlerini düşürmek konusunda da yenilenebilir enerji kaynaklarına verilen önem oldukça fazla. Üstelik artık sadece yenilenebilir enerji kaynakları üzerinde de çalışmalar yapılmıyor. Artık yenilenebilir enerji kaynaklarına ek olarak sınırsız enerji elde edilebilecek kaynaklar üzerinde de çalışmalar yapılıyor.

Bu çalışmaların son örneklerinden birisi de Güney Kore’den geldi. Özel oluşturulmuş olan tesislerde yapılan çalışma ile beraber sınırsız enerji üzerine ilk adımlarda atılmaya başlandı. Peki, sınırsız enerji için yapılan çalışmalar neler?

Maddenin Plazma Hali Kullanılıyor

Sınırsız enerji için Güney Kore’de yapılan testlerde maddenin dördüncü halinin kullanıldığı belirtildi. Maddenin dördüncü hali olan plazma hali ile yapılan deneylerde aşırı ısıtılan plazmanın ise enerji elde edebilmek için bir süre plazmanın bu hali sabit tutulabildi. Maddenin aşırı ısıtılmış olan plazma hali 1 dakika boyunca sabit tutulabildiği de belirtildi. Enerji elde etme konusunda oldukça olumlu bir sonuç olarak gösterilen testlerin sonucunda ise henüz ciddi bir oranda enerji elde edilemediğini de belirtelim.

Zira söz konusu olan sınırsız enerji. Haliyle şu an için plazma halinin bir dakika boyunca aşırı ısınmış bir şekilde tutulabilmesinin de yeterli olmadığı açıklandı. Füzyon reaktöründe gerçekleştirilen deneyde plazma halinin 70 saniye boyunca manyetik alanda da tutulması enerji elde edilebileceğinin en büyük kanıtı.

Fakat oldukça yüksek radyasyon miktarı ve oldukça zor kontrol edilebilmesi gibi detayları düşünecek olursak her ne kadar maddenin plazma hali için yapılan tüm bu deneyler bilim dünyası için çok büyük adımlar olarak gösterilse de henüz sınırsız enerji elde ederek fosil yakıt alternatifi çok daha temiz enerji konusunda atılması gereken birçok adım olduğunu da söylemek gerekiyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarına bile alternatif olacak olan yeni teknoloji ile ne zaman karşılaşırız söylemek güç.

Yorum yapın