Cüce Gezegen Ceres İçin Buzul Kütleleri İddiası

Cüce Gezegen Ceres İçin Buzul Kütleleri İddiası

Uzay araştırmaları son dönemde bir hayli önem verilmeye başlanan konulardan biri olarak dikkat çekiyor. İlk olarak kızıl gezegen olarak bildiğimiz Mars gezegeni üzerinde yoğunlaşan araştırmalar şimdilerde Mars yakınında yer alan cüce gezegenlerle de devam ediyor. Mars yüzeyine bir koloni kurmak fikrinin yaygınlaşmasıyla beraber daha da önem verilen uzay araştırmalarında son olarak ise cüce gezegenlerden biri olan Ceres üzerinde yeni bulgular elde edildi.

Daha önce Ceres cüce gezegeninde su bulunduğu iddiası ile Mars sonrasında Ceres gezegenine gösterilen ilgi artmaya başlamıştı. NASA’nın yaptığı çalışmalarla beraber sadece su buharlarına rastlanıldığı belirtilen gezegenin incelenmesine Dawn adlı uzay aracı ile devam edilmişti.

Yapılan İncelemeler Sonuç Verdi

Dawn adı verilen uzay araçlarının sürekli olarak Ceres gezegeninden yeni görüntülerde almaya devam eden NASA’nın son olarak Ceres gezegenin de su tespit ettiği belirtildi. Ceres yüzeyinde özellikle gezegenin gölge altında kalan kısımlarında buzullar olduğunu tespit eden NASA, bu buzullar hakkında da net bilgiler verdi. Zira verilen bilgilere göre buzullar aslında gezegende su bulunduğunu ortaya koyuyor.

Gezegenin yüzeyinde bulunan buzular hakkında detaylara bakacak olursak sadece yüzeyde yer alan bir buzul tabakası yer almadığı da belirtiliyor. Zira yüzeyde yer alan buzulların alt tabakasında büyük oranda su kütleleri olabileceği de belirtiliyor.

Uzayda Yaşam Olabilir Mi?

Ceres cüce gezegeninin buzul tabakası altında bulunan su kütleleri için yapılan değerlendirmelere göre bu su kütlelerinin devasa boyutlarda olduğu belirtiliyor. Gezegenin yüzeyinin altında kalan kısmında devasa okyanuslar olduğu düşüncesinin yayılması ise Ceres gezegeniz hakkında yeni iddiaların gündeme gelmesine de neden olmaya başladı.

Zira Ceres üzerinde devasa okyanusların bulunması bu gezegende en azından suda yaşayabilecek olan canlıların olabileceği yorumlarını gündeme getiriyor. Gezegende bulunan su kütlesinde yaşam formunun olup olmayacağı konusunda kesin bir yorum yapmak zor olsa da elde edilen verilere göre Ceres’in kütlesinin %17 ile %30 derecesine kadar su barındırılabileceğinin düşünülmesi belki de bu su kütleri içerisinde hayat olabileceğini gündeme getiriyor.

Yorum yapın