Android Cihaz Nasıl Hızlandırılır?

Android cihazınız yavaşladı mı, cihazı nasıl hızlandırabilirsiniz? İlk aldığınızda oldukça hızlı ve istikrarlı olarak çalışan Android cihazınız, zamanla yavaşlayabilir, bu durum neden olur ve bu durumun nasıl önüne geçebilirsiniz?

Genellikle Android cihaza kurulan uygulamalar, resimler ve çeşitli veriler, İnternet önbellek verileri gibi cihazı yavaşlatan unsurlar sonucunda, cihaz ilk zamanlara göre oldukça yavaşlayabilir.

Uygulamaları kaldırma dışında, cihazda saklanan ve önbellek adı verilen geçici dosyalar çok fazla yer kaplar. Önbellekler, sık kullanılan dosyaları, aynı dosyalara tekrar ihtiyaç duyulduğunda erişmesi en kolay bir alanda saklamaktadırlar.

Bu, normalde performansı artıran harika bir özellik olsa da, çok fazla alan tüketen önbellek, telefonunuzu yavaşlatacak, uygulamaların ve menülerin başlama zamanlarını geciktirebilir ve hatta uygulamalarınızı çökertebilir.

Tabletler, telefonlar ve bilgisayarlar dahil olmak üzere çoğu cihaz gibi, Android işletim sistemi ve yüklü uygulamalar, cihaz gittikçe daha fazla dosya doldurduğundan daha yavaş ve daha yavaş çalışmaya başlayabilir.

Android cihazınızda daha fazla depolama alanı elde etmek için yapabileceğiniz en hızlı işlemlerden biri, artık ihtiyaç duymadığınız veya istemediğiniz diğer dosyaları ve uygulamaları silmektir. Ancak bunu elle yapmak hayli yorucu ve zahmetli olabilmektedir.

Bu durumda, bir Android cihaz için kullanılabilecek en iyi yöntem, bir temizleme ve hızlandırıcı uygulama kullanmaktır.

Telefonunuzda kullanılmayan verilerin temizlenmesi, önbellek ve gereksiz dosyaların temizlenmesi ile cihazınız oldukça hızlanabilir. Bu uygulamalar genellikle Optimize edici uygulamalar olarak bilinir.

En çok Tercih Edilen Optimize Edici Uygulamalar

Google Play mağazasında en çok kullanılan Optimize edici uygulamalardan bazıları şunlardır, aşağıdaki uygulamaları Google Play mağazasından edinebilirsiniz.

  • ·Fast Optimizer
  • ·Norton Clean, Junk Removal
  • ·CCleaner – Temizleyici
  • ·Avast Cleanup

 

Android Cihazınız Ne Zaman Temizlenir?

Eğer bu sorunlar ile karşılaşıyorsanız, telefonunuz halsiz veya tepkisiz göründüğü zaman bir Android optimize edici uygulama kullanmanız tavsiye edilir. Ancak telefonunuzda yapısal bir sorundan kaynaklı ise, bu durum bu şekilde düzelmeye bilir.

Önemsiz dosyaları silerek ve alanı temizleyerek her yavaş veya hatalı telefon düzeltilemez, ancak bazı sorunlar düzeltilebilir.

Örnek vermek gerekirse, normal bir şekilde çalışan ancak yavaş ve kararsız kalan uygulamalarınız varsa, bu uygulama sizin işinizi görebilir.

Optimize edici uygulamalar, genellikle telefonunuzda bulunan, yukarıda belirttiğimiz tüm özellikleri kullanır ve telefonu en iyi seviyeye getirmeye çalışır.

Kullanmadığınız Uygulamaları Silme

Disk alanınız yetersiz olabilir ve bu durumda telefonunuz yavaşlayabilir, bu durumda yapmanız gereken şey ise, artık istemediğiniz ve kullanmadığınız birkaç küçük uygulamayı kaldırmaktır. Bu işlem için herhangi bir uygulamaya ihtiyacınız yoktur. Telefonunuzdan bu işlemi yapabilirsiniz.

Son seçenek Telefonunuzu Sıfırlayabilirsiniz

Tüm bunlara rağmen telefonunuzda herhangi bir düzelme olmuyorsa, bu durumda uygulamanız gereken diğer bir seçenek telefonu sıfırlamaktır, sıfırlanmadan önce tüm verilerinizi yedek almanız önerilir.

Tüm bu uygulamaları da yaptınız ama sizi rahatsız eden sorunlarını çözülmüyorsa, bu durumda yapmanız gereken yeni bir Android telefon almaya hazırlanmak olacaktır.

Yorum yapın