Android 8.1 Oreo Yapay zeka

Android 8.1 ile Oreo nun ilerisi; Merhaba değerli TEKNOLTAN.com okurları bu makalemiz ile Android ve Oreo ikilisinin geleceğimizdeki avantajlarına değineceğiz.

Google den beklenen açıklama hala ( 22.10.2017 ) gelmedi Android 8.1 Oreo hakkında, ama buna rağmen Google Pixel 2 ve Huawei Mate 10 telefon sahiplerini heyacanlandıracak birçok yeni özelliklere sahip yapay zeka destekleyene API lerin geleceğini size duyuruyoruz şimdiden.

Edindiğimiz bilgilere göre bilindiği üzere 2016 yılı sonlarında Aralık aylarında tanıtılan Android 7.1 de olduğu gibi 2017 yılı sonuna doğru 8.1 Android versiyonu ile Merhaba dünya diyecek.

Yaklaşık bir hafta önce Almanyada Google de çalışan birinin sahneye çıkarak yapay zeka destekleyen API lerin geleceğini ilan etmişti.
Mate 10 serisi için bu çok önemli bir güncelleme aslına bakarsanız, zira Huawei’nin nöral işlemci ünitesini (NPU), işletim sistemi seviyesinde yapay zeka desteğiyle ilişkilendirecek (şu an itibariyle firma, kendi işlemcisi olan Kirin NN API’sini ve aynı zamanda Caffe2 ile TensorFlow Lite’ı destekliyor).

 

Android 8.1 ile Oreo

 

 

Google Android 8.1 ile birkaç yeni uygulamalarınında yeni versiyonlarını çıkacağını bizden duyun, bu uygulamaların güncellemeleri nöral ağ API lerinin avantajlarındanda fayda sağlayarak çıkacağı haberini aldık.
Bu faydalar ilk olarak Google Lens geliştirecek Arama ve Google Translete ( çeviri ) gibi programları sesli kullanma imkanı sunacak. Google’ın gizli silahı Pixel Visual Core olabilir. Firmanın özel silikon dünyasına gerçekleştirdiği ilk güçlü atılım, Pixel 2 telefonlarının lansmanı esnasında dile getirilmedi ama, cihaza dair görüşlerin açıklanmaya başladığı bir hafta sonrasında bahsedilmeye başlandı bu konuyla ilgili olarak.

oERO

Buradaki çip henüz aktif olmadı ama gelen bir güncelleme ile Pixel 2 kullanıcıları ileride bu özellikten faydalanılacak. Google’ın Pixel Visual Core’u kamera uygulamasına iliştirmesi için Android 8.1’in nöral ağ API’lerini kullanması gerekecek.Bu durumda PVC’nin hem görsel, hem de görsel olmayan işlemler için gelecek yıl itibariyle yapay zekayla ilişkili uygulamalarda kullanılır hale gelme ihtimali de güçleniyor.

Evet bu araştırmamız ile Google ninde yavaş yavaş yapay zeka ya kapı araladığını gördük. Android Oreo 8.1 ile Google de gelişimini sürdürerek Mobil sektörde ayağını daha sert basıyor. Buradaki araştırma sonucu derlenen konuların resmi bir açıklamaya dayanmadığı için kesin net bir şekilde böyle olacak denmesi zor , şu aşamadaki tek garanti olan birşey Google android ile birleşek çeviri, arama ve Google Lens üzeri bir çok özelliğinde yapay zekaya başvuracak.
Makalemizin başında bahsettiğimiz gibi bu yılın sonlarında Aralık ayı ile duyurulacak Anroid Oreo 8.1 ile birlikte gelecek güncellemeler ile yenilikleri hep birlikte göreceğiz. Makalemizin sonunda Android severlere yeniliğe hazır olmalarını ve beklemelerini temenni ederiz.

Yorum yapın