Aktif Silindir Teknolojisi Nedir? Nasıl Çalışıyor?

Teknolojik gelişmelerin en çok etkilediği alanlardan birisi otomotiv alanı. Daha çok sürücüsüz araçlar, otonom sistemler, uzaktan kontrol sistemleri gibi çok tartışılan yeni teknolojiler öne çıkmaya başlasa da artık otomotiv alanında özellikle motor teknolojileri için de yeni bazı adımlar atılmaya başlandı. Aslında çok yeni bir teknoloji olmayan Aktif Silindir Teknolojisi (ACT) sistemleri de araç motorları alanında en başarılı teknolojilerden birisi haline geldi. Son olarak Lamborghini Aventador S modelinde geliştirilecek kullanılan teknolojinin bu sayede yeni modları ile bir kez daha gündeme geldiğini de söylemek gerek. Peki, Aktif Silindir Teknolojisi nasıl çalışıyor? Amacı ne bakalım?

Yakıt Tasarrufu Konusunda Oldukça Önem Verilen Bir Sistem

Aktif Silindir Teknolojisi özellikle yakıt tasarrufu ile gündeme gelen bir teknoloji. Geliştirilmiş son şekline bakacak olursak bu teknoloji de aslında araç silindir kontrolü bir nevi akıllı sistemler tarafından yapılıyor. Yani aslında dinamik silindir sistemi olarak da gösterebiliriz.

Sistemin işleyişi ise oldukça basit. Diyelim ki 4 silindir Aktif Silindir Teknolojisine sahip bir aracınız var. Bu teknoloji sayesinde aracınızın bir nevi hıza göre ayarlanması sağlanıyor. Araca göre değişmekle birlikte 120 km hızın üzerine çıktığınızda motor tüm silindirleri aktif hale getirerek 4 silindiri de kullanmanızı ve böylece tam performans elde etmenizi sağlamakta. Fakat tam tersi bir durumda yani performansa değil yakıt tasarrufuna ihtiyacınız olduğu düşük hızlarda ise Aktif Silindir Teknolojisi sayesinde motorunuz mini kaydırıcı sistemlerini kullanarak aracı bir anda 2 silindir araç şekline dönüştürüyor.

Aktif Silindir Teknolojisi Geliştirilmeye Devam Etmekte

Tekrar vurgulayalım özellikle yakıt teknolojileri konusunda en önde gelen sistemlerden biri olarak öne çıkan Aktif Silindir Teknolojisi sistemi aslında sürekli geliştirilmeye devam eden bir teknoloji. Son olarak yeni seri Aventador S araçlarında gördüğümüz teknoloji ile karşılaştıracak olursak aktif 6 silindir kontrolü gibi ekstra özelliklerle beraber Aktif Silindir Teknolojisi bir hayli yol almış gibi gözüküyor.

Böyle devam ederse sürücü kontrollü sistemleri de görmek pek uzak değil gibi. Zaten beli başlı araç markalarında denenmeye da başlayan sürücü kontrollü sistemler şüphesiz araç yakıt tasarrufu konusunda da ekstra çözümler sunacak. Tabi yine de henüz sistemin ne kadar geliştirileceği ya da markalara göre ne kadar değişiklik göstereceği konusunda yorum yapmak oldukça zor.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

Yorum yapın