Akıllı Telefonlar İle Nasıl Nabız Ölçülüyor?

Giyilebilir teknoloji yaygınlaşmaya devam ettikçe bu alanda birçok yenilikte kullanıcılara sunuluyor. Giyilebilir teknoloji denildiğinde ilk akla gelen teknolojilerin başında ise akıllı saatler yer alıyor. Aslında bu alanda en çok ilgi gösterilen teknolojilerden biri olarak gösterilen akıllı saatlerin ilk versiyonları ile piyasada yer alan son versiyonları arasında ise dağlar kadar fark var.

Zira ilk seri akıllı saatlerde sadece belli başlı teknolojiler kullanılıyor ve sadece adım sayar gibi basit yeniliklere yer veriliyordu. Şimdi ise Apple Watch, Samsung Gear serisi akıllı saatlerle beraber çok daha yüksek teknolojiler kullanılmaya başlandı. Ekstra uygulamalar çalıştırabilen, arama kontrolü yapabilen, akıllı telefonlara uzaktan erişebilen birçok teknolojiyi de artık akıllı saatlerde görebiliyoruz. Tüm bunlarla beraber akıllı telefonlarda öne çıkan en önemli özellikler ise aslında akıllı saatlerin sağlık uygulamaları. Son geliştirilen uygulamalar ve sensörler sayesinde artık akıllı saatler kardiyo kontrol uygulamalarını da çok rahat bir şekilde çalıştırabiliyor.

Akıllı Saatlerde Yer Alan Sağlık Takip Teknolojileri Neler?

Bu noktada kullanıcılara sunulan birçok uygulama mevcut. Üstelik artık sadece Apple Watch, Samsung Gear gibi çok daha yüksek ücretlere satılan akıllı saatlerde de değil bunun dışında neredeyse çeyrek fiyatına satılan akıllı bilekliklerde bile birçok sağlık uygulamasını bulabiliyorsunuz. Başta adım sayar olarak bilinen mesafe hesaplama teknolojisi beğeni toplayan özelliklerin ilki olarak öne çıkıyor.

Bunun dışında akıllı saatlerde yer alan sağlık programları içerisinde uyku takip, kalori hesaplama, egzersiz takip, egzersiz programları, mesafe ve km kalori hesaplama gibi birçok ayrıcalıklı uygulamayı da bulabiliyorsunuz. Akıllı saatlerde yer alan tüm bu ayrıcalıklar ise genelde akıllı saat ile akıllı telefonunuz arasında kurulan bağlantı sonrasında akıllı telefonlara indirilen saat uygulamalarıyla beraber de kontrol edilebiliyor. Böylelikle akıllı saatlerle beraber elde edilen tüm spor verilerini uygulamalarınızla beraber kontrol edebiliyor takibini yapabiliyorsunuz.

Tüm bunlar dışında akıllı saat ve bilekliklerde bu alanda en çok aranan özelliklerden biri olan kalp ritim ölçme sisteminin nasıl olduğunu daha detaylı olarak ele alalım. Genel olarak üst segment akıllı saatlerde yer alan nabız ölçer olarak bildiğimiz bu sistem sayesinde akıllı saat anlık olarak kalp ritminizi ölçebiliyor. Bu teknoloji akıllı saat üzerinde yer alan lazer ışıkları ve sensörler sayesinde sağlanıyor. Son dönemde akıllı saatler için en çok aranan teknolojilerden biri olan nabız ölçer teknolojisi akıllı saatlerde alışılagelmiş bir sistem olsa da aslında bu teknolojinin çok daha eskiye dayandığını da söylemek gerekiyor.

Akıllı Telefonlar İle Nabız Ölçer

Zira nabız ölçer sistemleri aslında ilk olarak akıllı telefonlarda denenmiş olan bir sistem. Daha önce Samsung, ZTE, HTC gibi markalar tarafından kullanılan teknoloji ise genel olarak akıllı saatlere benzer bir sistemle nabız ölçebiliyor. Peki akıllı telefonlarla nasıl nabız ölçeri kullanılabiliyor? Daha detaylı bakalım.

Akıllı telefonlarda nabız ölçme uygulamalarını kullanmak için ilk olarak parmağınızı belirtilen bölüme tutmanız gerekiyor. Genelde bunun için kameraların LED ışık bölümleri kullanılıyor. LED ışıkların üzerine parmağınızı tuttuğunuzda ise LED ışık yardımıyla derinizin altında kan akışı bir süre sensör ile takip ediliyor ve böylece nabız hızı da ölçülmüş oluyor. Tabi kullanılan LED ışık teknolojisinin ne kadar doğru ölçümler yaptığı tartışılır.

Yorum yapın