Akıllı Telefon Pilinin Değişmesini Gerektiren Sorunlar Neler?

Akıllı telefonlar son dönemlerde artık daha sağlam ve daha ilgi çekici tasarımlarla beraber piyasaya sürülüyor. Sadece ana dokunmatik ekran üzerinden düşünecek olursak ilk serilerde standart LCD paneller kullanılırken artık akıllı telefon dayanıklılığını arttıran son teknoloji Gorilla Glass camları kullanılmakta. Hatta son seri Gorilla Glass 5 camları ile beraber artık akıllı telefonlarda sağlamlık konusu bir kademe daha öne çıktı.

Düşmelere karşı daha dayanıklı, çizilmelere karşı daha dayanıklı, hatta suya ve toza karşı bile ekstra dayanıklı akıllı telefonları görmeye başladık. Tüm bunlarla beraber akıllı telefonlarda yaşanan sorunlarda artık değişim göstermeye başladı. Dayanıklılık konusunda ekstra çözümler sunulması ve artık toza, suya karşı korumalı telefonları görmemizle beraber son dönemde daha çok telefonlarda pil sorunları gündeme gelmeye başladı.

Samsung, Apple gibi dev firmalarda bile gördüğümüz pil sorunları telefonların sistemsel olarak üst düzey performans için ayarlanmasıyla beraber de daha birçok gündeme gelmeye başladı ve hatta pil sorunları nedeniyle kendi kendine alev alan seri sorunları bile yaşandı. Peki akıllı telefonumuzun pilinde gerçekten bir sorun olduğunu nasıl anlarız? En popüler sorulardan birisi de bu. Sorumuzun cevabını ele alalım.

Akıllı Telefonda Pil Değiştirilmesi Gereken Durumlar

Pil değişmesi gerektiren durumlara tek tek bakalım.

Pilin Şişmesi

Bu noktada en çok yaşanan sorunlardan birisi Lityum pillerinin şişmesi. Eğer akıllı telefonunuzda telefon ile beraber verilen orijinal şarj cihazlarını kullanmıyorsanız ya da uzun süreli yanlış pil kullanımı yapmışsanız belli bir süre sonra akıllı telefon pillerinde şişme yaşlanabiliyor.

Özellikle yanlış şarj durumlarında karşılaşılan tüm bu sorunlar pilin şeklinin deforme olmasına ve dediğimiz gibi şişmesine neden oluyor. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda ise mutlaka yetkili bir servise giderek pilinizi yine orijinal pillerle değiştirmeniz gerekiyor. Aksi halde pil telefonunuzda kalıcı sorunlar oluşturabiliyor.

Not: Eğer telefonunuzda dahili pil varsa yani pilin telefon kapağını çıkarıp değiştiremiyorsanız bu durumda da arka kapakta şişme ve benzeri durumlarla sorun anlaşılabiliyor. Dahili pile sahip olan modellerde ise mutlaka servise başvurmak gerekli.

Anlık Şarj Düşmeleri

Akıllı telefonlarınızda pilin değişmesine neden olan bir başka sorun ise ani pil seviyesi düşmeleri sorunu. Şöyle ki bu sorunda da akıllı telefonunuzun pil yüzdesi yüksekken bir anda ani pil yüzdesi düşüşleri yaşanabiliyor.

Özellikle sorun fiziksel bir sorun ise yani pilin fiziksel bir sorunu varsa telefonun geri açmak istediğinizde şarjınızın olmadığı mesajı ile karşılaşıyorsunuz. Anlık olarak şarj düşüşlerinin iki farklı sebebi olabilir. Bunlardan birisi dediğimiz gibi fiziksel sorun. Bir diğeri de yazılımsal sorun. Bunu unutmamak gerekli.

Eğer yaşadığınız sorun sonrasında telefonunuzu sıfırlama işlemi yaptığınızda da pil durumunda yine aynı hataları alırsanız ve aynı sorun ile karşı karşıya kalırsanız bu durumda pil fiziksel olarak arızalanmış ve değiştirilmesi gerekiyor demektir. Bu durumun en büyük örneğini ise kısa süre önce iPhone 6 serisinde gördük. Apple bunun içinde özel bir değişim programı başlatmış ve ücretsiz tamir hizmeti vermişti.

Şarj Olmama Sorunu

Gelelim pil değişimi yapılması gerektiğini gösteren bir başka duruma. Bu sorunda da genel olarak orijinal şarj cihazınızı kullandığınız da bile telefonunuz şarj olmuyor. Bu işlemde de öncelikle şarj cihazlarınızın sağlam olduğundan emin olmalı ardından da telefonda yazılımsal sorunlar yaşanıp yaşanmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer yazılımsal olarak da bir sorun yoksa bu durumda yine pil fiziksel olarak arızalanmış demektir. Yine akıllı telefon pil değişimi yapmanız gerekiyor.

Pilin Oksitlenmesi

Pil değişmesine neden olan son durumumuz ise pilin telefona bağlandığı noktada yaşanan bir oksitlenmede pilin çalışmaz duruma gelmesine neden olabilir. Aslında bu işlemde pili temizlemek sorunu çözebilir fakat en sağlam işlem pili değiştirmek olacaktır. En kesin çözüm olarak pili tamamen değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Yorum yapın