5 Adımda Mobil Seo Optimizasyon

5 Adımla Mobil Optimizasyonu

Google mobil ilk dizinini test etmeye başladı. Bu yeni dizin, öncelikle sıralamanızın sinyalleri için web sitenizin mobil sürümüne bakacak ve mobil sürüm bulunmadığında masaüstü sürümüne geri dönecektir. Google, uzunca bir süredir mobil ilk bir dizine yavaş yavaş ilerliyor. Google, bir yıl önce yaklaşık bir mobil ilk dizin olma niyetinde olduğunu ima etti ancak 4 Kasım, Google’ın mobil ilk dizin hakkındaki bilgileri kendi bloglarında ilk yayınladığı ilk şey oldu.

Dolayısıyla mobil devrimine  katılmakta yavaş ilerlediyseniz, şimdi harekete geçmenin zamanı geldi. Mobil  dünyaya hakim olmaya devam ederken Google ve diğer arama motorları mobil cihazlara giderek daha fazla önem verecek. Sitenizi Google’ın mobil ilk dizini için optimize etmek için atmanız gereken beş adım var.

1.Site Hızı

Google’ın Web Yöneticileri için Site Performansı videosunda (aşağıda) Geliştirici Programları Teknik Müdürü Maile Ohye, “İki saniye, e-ticaret web sitesinin kabul edilebilirliğinin eşiğidir. Google’da yarım saniyenin altında bir süre hedefliyoruz “dedi.” Kullanıcılar, web sitelerinin hızlı şekilde yüklenmesini beklemek için geldi ve Google da bunu yapıyor. Sitenizin hızlı yüklenmesini sağlamak, mobil cihazlarda sıralamanız için gereklidir. Sayfa hızınızı optimize ederken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta vardır.

Optimize images (Büyük boyutlu resimleri optimize edin. )Büyük resimler, bir siteyi yavaşlatabilir. Doğru boyutta olacak şekilde görüntüleri optimize etmek, hızlı bir şekilde kazanmanızı sağlar.

Minify code (Kodu kısalt). Bu, işlevsellik değiştirmeden gereksiz tüm karakterleri kaynak kodundan kaldırma işlemidir.

Leverage browser caching (Tarayıcı ön belleğini kullanın.) Tarayıcı önbelleği, bir kullanıcı bir web sayfasını ziyaret ettiğinde, yerel bir bilgisayara web sayfası kaynak dosyalarını depolar.

Reduce redirects(Yönlendirmeleri azaltın.) Çok fazla yönlendirme, sitenin yeniden yüklenmesine neden olabilir ve deneyimi yavaşlatabilir.

2.Css,JavaScript veya Resimleri Engellemeyin!

İlk zamanlar hatırlarsınız mobil cihazlarda javascriptler baya bir sıkıntı oluşturmaya başlamıştı. Bu öğeleri engellemek faydalı oldu. Sık sık daha fazla sorun yarattılar ve siteyi  kısaca batırdı diyebiliriz. Bugün bu artık bunlara gerek kalmadı. Çünkü artık akıllı telefonlar var.

Akıllı telefonlar, çoğu durumda, kullanıcıların sahip olduğu bilgisayarlardan daha güçlüdür. Onlara attığımız her şeyi halledebilirler. Akıllı telefon GoogleBot da bunları gerçekleştirebilir ve kullanıcıların yaptığı içeriği görebilir ve kategorilere ayırmak isteyebilir. Bu yüzden onları gizlemediğinizden emin olun.

3.Mobil Tasarım

SEO gerçekten bir teknik beceri bir sanat geçiş yaptı. Bugünün SEO’su, sadece kod ve sıralama sinyallerinden fazlasını bilmek ve anlamak zorundadır; Sıralamaları etkilemek için tasarımın nasıl kullanılacağını bilmeliler.

Mobil tasarım, kendi başına bir sanat biçimidir. Kanımca, responsive tasarım en iyi yol olmakla birlikte, işleminiz ne olursa olsun, arama için mobil site tasarımını optimize etmek için bazı ipuçları.

*Flash kullanma : Apple mobil cihazlar için Flash’ı öldürdü. Birçok mobil kullanıcı, Flash öğelerini telefonlarında görüntüleyemediğinden bunları kaldırmanız gerekir. Ekstra serin öğelerinizi eklemek için HTML 5 veya Java kullanmak daha iyi.

*Pop-ups Kullanma :  Potansiyel müşteri yaratma önemlidir, ancak mobil siteniz pop-up’larla aşırı yüklendiyse, kullanıcılarınızı sinirlendirip gidersiniz. Bu, hemen çıkma oranını ve sıralamaları düşürmeyi garanti eder.

4.Sayfa Optimizasyonu

Mobil SERPS söz konusu olduğunda (arama motoru sonuç sayfaları) çalışmak için daha az alana sahipsiniz. Bu nedenle başlıklarınızı ve açıklamanızı özlü ve noktaya saklamanıza özen gösterin.

Bu, GoogleBot’un sayfanızı daha hızlı anlayabilmesinin yanı sıra kullanıcının sizin kim olduğunuzu daha iyi anlamasına yardımcı olacaktır. Bu, daha yüksek tıklama oranı ve iyileştirilmiş sıralamaya yol açacaktır.

5.Mobil görünürlüğü Arttırmak

Mobil görünürlüğünü bozmadan alttaki şeyleri oluşturmaya dikkat ediniz.

*Başlık etiketindeki

*H1 başlığında

*URL’de Içerik olarak

*Alt etiketlerdeki

*Meta açıklamalarında

Google, mobil diziniyle deneylerini ilerlettiğinden hâlâ öğreneceğimiz çok şey var. Ancak şu anda harekete geçerek siteniz için durumu hazırlamaya yardımcı olabilir ve mobil aramada görünürlüğünüzü artırabilirsiniz.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

Yorum yapın