Google Yeni Kalite Yönergesi: Köprü Sayfalar

Google Yeni Kalite Yönergesi: Köprü Sayfalar

Google köprü sayfalar arama motorlarında üst sıralarda yer almak için oluşturulmuş sayfa veya siteler olmaktadır. Kullanıcı aramalarında erişim imkanı ve yönlendirme seçenekleriyle sonuca odaklı bir sistemdir. Köprü sayfaların, aranan hedef site kadar farklı ve vasıfsız sayfalara yönlendirebileceği de bilinmelidir.

Köprü sayfaları örnekleri ise;

Ziyaretçilerin, web sitesinin kullanılabilir ya da ilgili kısma yönlendirilmiş sayfalar olması,

Sorgulama sonuçlarının, göz atılabilir ve birbirine yakın ölçülerde benzerliğe sahip olması,

Kullanıcıları bir siteye yönlendirirken, belirlenmiş şehir ve bölgelerin birden fazla sayfa ve adının bulunması diyebiliriz.

Google İçin Köprü Sayfalar Ne Anlama Gelir?

Belirlenmiş bir hedef kelimeniz olduğunu hayal etmelisiniz. Mesela, ‘’SEO mantığına uyumlu reklam’’ olsun. Sizlere bu kelimenin üst sıralarda bir sorgulama işlemi gerçekleştirirken, anahtar kelimenizin içeriğinde bir plan açmanız gerektiğini söyleyelim. Web sitenizi kurduktan sonra 2 veya 3 içerik açmalı ve anahtar kelimenizden ana sayfaya yönlendirilme durumunuz oluşmaktadır. Google köprü sayfa nedir? Sorusuna yanıt olarak öncelikle, köprü sayfaların değerlendirileceğini ve Affiliate sistemiyle benzer sayfalara girebileceğinizi söyleyelim. Böylelikle, satış ortaklığıyla birlikte, dönüşüm hedefli web site sahipleri doğal olarak sıkıntı yaşayabilmektedir.

Yalnızca size ait olan sitenize yönlendirme amacı taşıyan web 2.0 ve blog sitelerinde köprü sayfa incelenebilir. Güncellenmeyen paravan ve içerik bakımından kısıtlı olan sitelerde, bu yönergenin değerlendirilmesi normal karşılanmalıdır.

Hangi Siteler Risk Altındadır?

Kısa sürelerde link çıkışı yapan ve yeni açılmış sayfalar,

Yalnızca tek bir siteye yönlendirme yapan ve içerik bakımından zayıf olan sayfalar,

Web sitesinin içerik sayısının %70 çoğunluğun dışındaki link hedefli sayfalar,

Kullanıcılar tarafından tercih edilmeyen ve hemen çıkma oranı yüksek sayfalar,

Anahtar kelimeyle aynı başlığa sahip bir yönlendirme sisteminde olan sayfalar,

İçeriği ve konusu farklı olan, kelime mantığı üzerinden bağlantı sağlayan sayfalar bulunmaktadır. Böylelikle, Google Köprü sayfalar riskli midir? Sorusunu yanıtladığımızı düşünüyoruz.

Google’ın Amacı Web Spam Mıdır?

Satış ortaklığı programları köprü sayfa yönergesiyle birlikte, belirli yönergeyi destelemekle görevli görünmektedir. Google’ın kaliteli ve kullanışlı bir arama sonucu sağlamak istemesi normal karşılanmalıdır. Ziyaretçi ve kullanıcılarına memnuniyet sağlamaya çalışmaktadır. Sadece tercih edilmek için değil, vazgeçilmez olmak da Google’ın temel prensibi oluyor. Chrome tarayıcısı ve Google arama motorunun en fazla tercih edilen platformlar olduğu bilinmektedir. Kullanıcıya karşı sadakat ve reklam verenlerin tercih etmesi sebebiyle, her türlü sorunu gidermek istemektedir. Google Adwors reklamlarını kullanırken, satış ortaklığı sistemini neden kullanmıyorsunuz? Satış ortaklığının sayfa ve sitelerdeki sorgulama sonuçlarını temizlemesinin yanı sıra reklam teşvik etmesi de bilinen bir gerçektir ve bu doğal karşılanmalıdır. Verdiğimiz bilgiler ışığında, Google köprü sayfalar ve spam mantığını kavrandığınızı düşünüyoruz.

Köprü Sayfaların İşlevi

Köprü sayfaların, belirli arama sonuçlarında üst sıralarda yer alabilmek için oluşturulmuş sayfa ve siteler olduğunu belirtmiştik. Kullanıcıların yönlendirilme seçenekleri ve her sonucun ana hedefe yöneltilmesi sebebiyle, kullanıcılar için kötü bir durum ortaya çıkabilmektedir. Köprü sayfaların, kullanıcılara gerçek kadar zararlı ara sitelere yönlendirmesi de memnuniyetsizliği doğurmaktadır. Google köprü sayfa işlevini özetmemiz gerekiyorsa, içerik kalitesi olmayan her sayfa köprü sayfa olarak bilinmektedir. Özellikle, paravan bloglara sahip olanların SEO’da başarılı olmak isteyenlerin dikkat etmeleri gerekmektedir. Google’ın bu konudaki çalışmalarını takip etmeli ve detaylı bir araştırma gerçekleştirmelisiniz.

Google firması, kaliteli bir yönerge daha ekleme planlaması yapmaktadır. Webmaster bloğunda yaptığı duyuruda, köprü sayfaların ne olduğu ve SEO uygulamalarını nasıl etkileyeceğini bilecek, bu yönergelerin nihai amaçlarının web spamları engellemek mi olduğunu öğreneceğiz.

Google Kalite Yönergeleri Nelerdir?

Toplama içerikler,

Gizli yönlendirilmeler,

Otomatik olarak ortaya çıkmış içerikler,

Bağlantı düzenleri,

Gizli bağlantı ve metinler,

Gizleme

Köprü sayfalar,

Anahtar kelime doldurma işlemleri,

Satış ortaklığı programları,

Zararlı amaçlara sahip sayfaların oluşması,

Kullanıcıların oluşturduğu spam ile alakalı yönergeler ve yorum spamları Google köprü sayfalar yönergelerinde yer almaktadır.

Google firması, dünyanın en çok rağbet gören sitesi olmasından dolayı, kaliteli içeriğe sahip ve her insanın memnun olacağı bir hizmet kalitesi benimsemiştir. Bundan dolayı, her kullanıcının eksiksiz bir sorgulama sürecini temel almıştır. Köprü sayfalar ve zararlı yazılımların en sağlıklı hale gelebilmesi, kullanıcılar için Google arama motorunun değerini yükseltmektedir. Sizlere, köprü sayfaların ne olduğunu ve ne gibi işlevlere sahip olduğunu anlattığımızı düşünüyoruz. Web sitelerinizi gözden geçirmeli ve zararlı tüm yazılımlardan uzak durmalısınız. Bu, sağlıklı bir internet kullanımının temel prensiplerini yerine getirmek için çok önemlidir.

Yorum yapın