İçerik Optimizasyonu İçin Kullanabileceğiniz 8 Araç

İçerik Optimizasyonu İçin Kullanabileceğiniz 8 Araç

Kaliteli ve özgün içeriklerin SEO’nun en önemli parçalarından olduğu bilinmektedir. Sizlere belirtmek istediğimiz içerik optimizasyonlarına göz atabilir ve ihtiyacınız olan teoriyi pratiğe dönüştürebilirsiniz. İçerik pazarlama noktalarından birisi de Google olmaktadır. Salt kullanıcılarınız için değil, SEO içinde içeriklerinizi optimize etmelisiniz. Kaliteli ve keyifli bir okunmaya sahip olan içerikleriniz, kolay bulunabilir de olmak zorundadır. Öncelikle, İçerik optimizasyonu araçları faydalarından bahsetmeden önce, neler yapmanız gerektiğinize değinmek istiyoruz.

İçerik Optimizasyonu Araçlarıyla Birlikte Daha Fazla Ziyaretçi!

Seo İçerik optimizasyonu araçlarıyla birlikte, arama motorlarında üst sıralarda olacağınız metinler hazırlayabilirsiniz. Belirli kategori ve konularda yazılar olsa da, SEO uyumlu içerikler daha zor olmaktadır. İçerik editörleri ve SEO uzmanlarının, arama motorları prensiplerine göre yazması yaratıcılığı da kısıtlayan bir faktördür. Fakat zaman geçtikçe hem kurallara uyabilir, hem de yaratıcı yazılar ortaya çıkarabilirsiniz.

Sizlere, SEO uzmanlarının yardım aldığı içerik optimizasyonu araçlarını anlatacak ve hangi kelimelerin nasıl kullandığı, coğrafi ve dönemsel arama hacimlerini ve negatif etkenleri öğrenmenizi sağlayacağız.

SEO İçerik Optimizasyonu Araçları Nelerdir?

Facebook, G Plus, Twitter

Listelist, Onedio ve benzeri siteler

Güncel bloglar

Sözlük siteleri

Haber sitelerindeki gündem bölümleri

Seo içerik optimizasyonu araçlarını kullanırken, yukarıda belirttiğimiz kaynaklardan yararlanabilirsiniz. Konunuzu seçmeli ve sağlam bir başlıkla birlikte, anahtar kelimelerinizi belirleme aşamalarını alışkanlık haline getirmelisiniz.

İçerik Optimizasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Bir markanın içeriğini ortaya çıkaran ya da bir haber sitesinde editör görevi yapan biri olabilirsiniz. Ne olursa olsun, kaliteli ve özgün içerikler ortaya koymalısınız. Arama motorlarında üst sıralarda olmak ve ziyaretçi sayınızı arttırmak için oldukça etkili bir faktördür. SEO kurallarının sizleri korkutmasına izin vermemelisiniz. Sabır ve emek sonucunda, sağlam ve kaliteli içerikler ortaya koyabilirsiniz. Özellikle, blog tarzı sitelerdeki içeriklere dikkat etmelisiniz. Özgünlüğün ve kalitenin direkt olarak göze çarptığı bu platformlar, web sitenizin değerini arttıracak bir etkiye sahiptir.

Tüm bu nedenler ışığında, İçerik optimizasyonu araçları ve faydalarının neler olduğunu anlatmak istiyoruz. Sizler için belirlediğimiz 8 aracın oldukça etkili olduğunu düşünüyor ve incelemenizi istiyoruz.

1 – HubSpot’s Blog Topic Genarator

Türkçe dil seçeneği için kısıtlı gibi görünen ve HubSpot tarafından ortaya çıkan bu araç oldukça kullanışlıdır. Yazacağınız içerikteki temel kelimeleri belirlemeli ve İngilizce çeviri aracın sayesinde avantajlı sonuçlar ortaya çıkarabilirsiniz.

2 – Google Adwords (Anahtar Kelime Planlayıcı)

İçerik optimizasyonu Adwords, anahtar kelime planlayıcısı görevine sahip araçlardan biri olmaktadır. Reklam verenlerin en fazla ilgi duyduğu bir araç olması kadar, kaliteli içerik üreticileri içinde önemli olmaktadır. Alt başlıkları belirlemek istiyor ve içerikteki en önemli sorgulama konularını ortaya çıkarmak istiyorsanız, Google Adwords tam size göre! Rekabet ortamında avantajlı çıkacağınız anahtar kelimeleri tercih etmeli ve bu doğrultuda içerikler ortaya koymalısınız. Aranma hacmi düşük kelimeleri hedeflemeli, püf nokta rekabetinde etkili bir konuma gelmelisiniz.

3 – Ahrefs Content Explorer

Buzzmuso’dan sonra geliştirilen bir servis olan Ahrefs Content Explorer, Backlink analizlerinde dünya üzerindeki en başarılı araçlardan birisidir. Backlink gibi önem taşıyan bir hizmeti eksiksiz bir şekilde yerine getirebilirsiniz. Farklı ve yaratıcı fikirlere sahip olacağınızı düşünüyor ve Ahrefs’in sistemlerinden faydalanmanız gerektiğini söylemek istiyoruz.

4 – BuzzSumo

Henüz yeni yeni duyulmaya başlanan BuzzSumo aracı, Türkçe dilinde verdiği sonuçlarla dikkat çekmektedir. Herhangi bir konudaki içeriklerin sosyal medyadaki bir kanal için ya da sosyal medya üzerindeki paylaşım oranı yüksek içerikler nelerdir? Sorusunu yanıtlayacak bir özelliğe sahiptir. Backlinkleri ve paylaşımları analiz etmeniz ise, ekstra bir ayrıcalık olacaktır.

5 – Keyword Tool

Ücretsiz sürümünü uzun bir süre önce yayınlayan Keyword Tool aracı, 2015 yılından sonra ücretli sürüme geçmiştir. Ancak, ücretsiz sürümünün de aktif olduğunu söylememiz gerekiyor. Dil seçeneğinin geniş bir ölçüde ve Türkçe’nin geniş kapsamlı bir anahtar kelime önerisi olması da ekstra bir yarar sağlayacaktır. Google arama sonuçlarında, önerilen noktaları hedef alabileceğiniz bu araç, oldukça etkili bir içerik optimizasyonuna sahiptir. Anahtar kelimelerinizi saniyeler hızında sıralayan bir araç olması ve alt başlıklar konusunda da fikir vermesiyle önemli olmaktadır.

6 – Impactana

Impactana aracı, bir içeriğin nerelerde paylaşıldığı, nasıl yorumlar alındığını ve ne kadar paylaşım aldığını detaylı bir şekilde gösteren ücretli bir sistemdir.

7 – Yoast WordPress SEO

WordPress, içeriklerinizde anahtar kelime ve konularınızı kontrol eden bir araçtır. İçerik optimizasyonu WordPress için özel olarak geliştirilen eklentilerden birisi de Yoast SEO eklentisidir. Böylece, SEO konusunda ne yapmanız gerektiğini bilecek ve eksiksiz bir Checklist mantığına sahip olacaksınız. Tüm bunların yanı sıra Yoast tarafından ortaya çıkan SEO kuralları da bulunmaktadır.

8 – BuzzBundle

Sosyal medya pazarlama ve yönetim aracı olarak hizmet veren BuzzBundle firmasında, ücretsiz deneme hesabı açabilir ve deneyebilirsiniz. Bu programın, sosyal ağlar, forumlar ve bloglardaki yazıları, içeriğinizle ilgili konu ve sorularla erişiminizi kolaylaştırdığı bilinmektedir. İçeriklerinizdeki konunun detaylandırılmasına ve forum tartışmalarına önem vermelisiniz. Özellikle, forumlardaki soruların cevaplarını, içeriğinizi hazırlama aşamasında sağlam bir kitle oluşturması açısından faydalı olabilir.

Yorum yapın