Akıllı Ayakkabılar İçerisinde Ne Gibi Teknolojilere Yer Veriliyor?

Akıllı Ayakkabılar İçerisinde Ne Gibi Teknolojilere Yer Veriliyor?

Gelişen teknoloji ile beraber bu alanda yeni kavramlarda girmeye başladı. Teknoloji alanına son dönemde bu şekilde giren yeni kavramlardan birisi de giyilebilir teknoloji kavramı. İlk olarak akıllı saatler, hemen ardından gelen sanal gerçeklik gözlükleri derken artık giyilebilir teknoloji alanında da hatırı sayılır bir ürün kitlesi oluşmaya başladı. Tabi bununla beraber her geçen gün giyilebilir teknoloji alanına da yeni ürünlerin girişi devam ediyor. Özellikle son dönemde bu alana giriş yapan ürünlerden birisi ise akıllı ayakkabılar oldu.

Akıllı Ayakkabı Teknolojisi Hangi Seviyede?

Aslında henüz seri üretimde olan ve çok bilinen akıllı ayakkabı serileri çok fazla bulunmuyor. Fakat bu akıllı ayakkabı teknolojisinin gelişmesine engel bir durum olarak da gösterilmiyor. Yavaş yavaş bu alanda Lenovo, Xiaomi ve Nike gibi firmalarında akıllı ayakkabı alanında ürünlerini de görmeye başladık. Genel olarak adından da anlaşılacağı gibi akıllı ayakkabılarda yeni birçok teknoloji de kullanılıyor.

Şimdilerde akıllı ayakkabılar içerisinde en sık karşılaştığımız teknolojisi de spor takip programları. Zira genel olarak şu an için örnekleri ortaya çıkan bütün ayakkabılarda asıl hedef kullanıcıların hareket verilerini bir spor amaçlı akıllı saat gibi değerlendirmek. Kalori metre, adımsayar, etkinlik algılayıcı, mesafe metre hatta nabız ölçer gibi teknolojileri içerisinde bulunduran akıllı ayakkabı teknolojisinde ilerleyen dönemlerde ise yepyeni teknolojilerde kullanılacağı belirtiliyor.

Akıllı Telefonlar İle Uyum İçerisinde Çalışan Ayakkabılar Mümkün

Bu alanda ürün ortaya koyan teknoloji devlerinin yaptığı açıklamalara bakacak olursak artık akıllı ayakkabılar üzerinde yer alan tüm bu sistemler ayakkabı ile akıllı telefonlar arasında bağlantılı olarak da kullanılabilecek. Yani ayakkabılar aslında sizin spor koçunuz olarak değerlendirilebilir.

Ne kadar spor yaptığınızı ne kadar hareket ettiğinizi, yaptığınız hareket sonrasında ne kadar kalori yaktığınızı ayakkabılarınız doğrudan akıllı telefonlarınıza gönderebilecek. Buna ek olarak artık ayakkabı numarası kavramının kalkacağı teknolojilerde gündeme gelmeye başladı. Zira Nike tarafından ortaya çıkarılan son modellerden birinin kendi kendine bağcıkları bağlaması ve ayağa göre ayakkabıyı sıkıp açan sistemlere sahip olması bu alanda da yeni teknolojilerin kullanıma geçebileceğini gösteriyor.

Yorum yapın