360 Derece Kameraların Çalışma Mantığı Nedir?

360 Derece Kameraların Çalışma Mantığı Nedir?

Sanal gerçeklik teknolojisiyle beraber her ne kadar VR gözlükleri ön plana çıkmış olsa da işin iki taraflı olduğunu söylemek gerekiyor. Yani sanal gerçeklik teknolojisi sadece VR gözlükler kısmından oluşmuyor elbette ki. VR gözlük kısmı aslında sadece sanal gerçeklik teknolojisinin izlenme teknolojisi kısmına giriyor. Bunun dışında birde sanal gerçeklik teknolojisinin ikinci kısmı yani video oluşturma kısmı da dikkat çekmekte. Sanal gerçeklik için çekilen ve 360 derece videolar olarak bilinen videoları çekmek için ise son dönemde birçok markanın özelliklerine göre ucuz pahalı birçok 360 derece kamera modeli de piyasaya sürülmeye başlandı.

360 Derece Kamera Teknolojisi Gelişiyor

Hemen her geçen gün yeni bir markanın yeni bir 360 derece kamera modeliyle de karşılaşabiliyoruz. Aralarında Samsung, LG, Sony gibi markaların bulunduğu birçok teknoloji devi artık akıllı telefonlarına ek olarak 360 derece kamera teknolojilerini de kullanıcılara sunuyor. Birçok marka tarafından kullanıcılara sunulan yeni teknolojilerle beraber artık 360 derece video oluşturma konusu da artık kullanıcıların çok daha fazla ilgisini çekmeye başladı. Yeni gelişen bir teknoloji olmasıyla beraber 360 derece kameralarının nasıl çalıştığı da en çok merak edilen konulardan bir tanesi.

360 Derece Kameralar Nasıl Çalışıyor?

360 derece kameraların mantığı adından da anlaşılacağı gibi her açıdan görüntü çekebilen kameralar olarak gösterilebilir. Standart kameralar genelde 170 derece bir görüntü açısı sunmakta. 360 derece kamerada ise görüntüyü her açıdan çekebiliyorsunuz. Bu sistem için geliştirilen kameralarda da genelde balık gözü lens kullanımı yapılmakta.

Bu sayede farklı açılardan da görüntü çekilebilmesi sağlanırken ayrıca 360 derece kameralarda birden çok kameraya yer veriliyor. Genelde her açıdan görüntü çekebilmek için bir cihaz üzerinde her açıya bakan 4 farklı kamera yer alıyor. Balık gözü lensler ile sunulan bu kameralar ise özel sensörleri ve her açıdan görüntü çekebilmesi ile beraber 360 derece çekilen tüm görüntüleri bir noktada topluyor. Bu sayede VR gözlükleriniz ile çekilen görüntüleri izlediğinizde her açıdan görüntü çekildiği için gözlüğünüzle etrafınıza bakarak arkaya, yana ya da öne denk gelen görüntüleri sanki gerçekten etrafınıza bakıyormuş gibi izleyebiliyorsunuz.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

Yorum yapın