Oyun Konsolları Gerçekten 4K Desteği Verebiliyor Mu?

Oyun Konsolları Gerçekten 4K Desteği Verebiliyor Mu?

Dijital oyun denildiğinde artık yavaş yavaş bilgisayarların yerini tam olarak oyun konsolları almaya başladığını görebiliyoruz. Zira her ne kadar yeni seri oyun bilgisayarlarında çok yüksek teknolojiler kullanılsa da yine de oyun konsollarında bu alanda daha iyi performans elde edildiğini de söylemek gerekiyor. Özellikle geçtiğimiz günlerde yeni nesil oyun konsolları için yenilenen versiyonların piyasaya sürülmesi bu alanda oyun konsollarının daha çok tercih edilmesini de sağladı. Tabi bu noktada yeni nesil konsolların yeni versiyonlarının tercih edilmesinin de birçok nedeni var. Daha yüksek performans, daha akıcı bir oyun deneyimi, daha fazla hafıza derken yeni nesil oyun konsollarının yeni versiyonları için en çok merak edilen konulardan birisi de 4K desteği.

Son yılların görüntü teknolojisi konusunda en çok aranan teknolojilerinden biri olması zaten oyun konsolları için de 4K görüntü teknolojisinin aranan teknolojilerden biri olmasını da sağladı. Bu alanda son olarak ise PlayStation 4 Pro serisinin 4K çözünürlük desteği sunduğunu biliyoruz. Zaten bu serinin en çok tercih edilmesinin nedeni de 4K çözünürlük desteği sunmasıydı. Peki, gerçekten PlayStation 4 Pro ya da XBOX’ın yeni versiyonu 4K çözünürlük desteği konusunda isteneni verebiliyor mu?

Gerçek 4K Desteği İçin Bir Süre Daha Beklemek Gerek

Aslında PlayStation 4 Pro modeli de XBOX’un yeni versiyonu içinde net olarak 4K desteği sunulacağı belirtilmişti. Fakat PlayStation 4 Pro serisinin piyasaya çıkmasıyla beraber aslında 4K teknolojisinin gerçekten gereksinimlerinin sunulamadığı da ortaya çıktı. Doğal 4K teknolojisi olarak bilinen gerçek 4K teknolojisi hala oyun konsolları tarafından sunulmuyor.

Standart 4K teknolojisini desteklese de grafik ara birimlerinin sahip olduğu değerler istenen aralıkta olmadığı için şu anda doğal 4K teknolojisi de sunulamıyor. PlayStation 4 Pro içerisinde 4,2 TFLOPS değerli grafik ara birimi, XBOX Scario içerisinde ise muhtemelen 6 TFLOPS değerli grafik ara birimi olması bekleniyor. Tüm bunlara karşın uzmanlara göre gerçekten oyunları doğal 4K çözünürlükte akıcı bir şekilde oynamak için sistemlerin en az 8 TFLOPS değerine sahip olması gerekmekte. AMD’nin bu konuda çalışmaları olduğu biliniyor fakat şu an için ne boyutta ya da bir sonraki konsolları beklemek mi gerekecek işte orası merak konusu.

Yorum yapın