Sürücüsüz Otomobillerde Neden İstenen Başarı Elde Edilemiyor?

Sürücüsüz Otomobillerde Neden İstenen Başarı Elde Edilemiyor?

Hemen her alanda olduğu gibi otomotiv sektöründe de yeni teknolojiler ile beraber büyük değişimler yaşanmaya başladı. Araçların yakıt sistemi, araçların motor sistemi, güvenlik ve eğlence sistemleri kısacası hemen her özellikleri artık bir hayli geliştirilmeye başlandı. Yapılan tüm bu geliştirmelerden sonra son olarak dev otomotiv firmaları bir bir yeni teknolojileri üzerinde de çalışmalara başladı. Bu noktada dev araç firmalarının ortaya çıkardığı yeni teknolojilerin ise sürücüsüz otomobiller olduğu da biliniyor. Tesla, BMW, Mercedes ve daha birçok otomotiv devi tarafından araştırılmaya başlayan sürücüsüz otomobil teknolojisi ise aslında ilk zamanlarda en çok konuşulan teknolojilerden de biri haline gelmişti.

İlgi Giderek Azalmaya Başladı

Sürücüsüz otomobiller için artan bu ilgi ile beraber araç devleri de yeni teknolojileri için yavaş yavaş test süreçlerine geçmeye başlamıştı. İlk olarak Tesla tarafından bu alanda yapılan testlerle beraber sürücüsüz araç teknolojileri gerçekten hayata geçecek mi derken ardı ardına gelen kaza haberleri ve sonrasında araçların bir türlü trafikte kullanılamaması ise sürücüsüz otomobil teknolojilerine gösterilen ilgiyi azaltmaya başladı.

Araçların Trafiğe Çıkması Mümkün Mü?

Birçok otomotiv devinin yaptığı tüm yatırımlara rağmen hala istenen düzeyde başarı elde edilmiş değil. Özellikle araçların anlık değişen trafik durumlarına ani olarak karşılık verememesi sürücüsüz araç teknolojileri için de bir türlü kullanıma geçilememesine neden olmuştu. Hava şartlarına göre bile değişebilen sürücüsüz otomobil teknolojileri tüm bu olumsuzluklar nedeniyle bir türlü net olarak kullanıma sunulmadı.

Her ne kadar yavaş yavaş sürücüsüz değil ama belli başlı özelliklere sahip olan otomatik pilotlu araçları görmeye başlasak da henüz trafik koşullarına tamamen uyumlu gerçek anlamda bir sürücüsüz otomobilin piyasaya çıkması için uzun bir süre daha beklemek gerekecek gibi. Zira bu alanda ne gibi geliştirmeler yaşanır markalar ne gibi yenilikler sunar beklemek görmek gerekiyor.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

Yorum yapın