Fiziksel Klavyeli Telefonlar Son Mu Buldu?

Fiziksel Klavyeli Telefonlar Son Mu Buldu?

Cep telefonu teknolojisi bir dönem en çok önem verilen teknolojilerden biri olarak karşımıza çıkmaya başlamıştı. İletişim alanında en başarılı adımlardan biri olarak gösterilen teknolojilerin kısa süre sonra ise değişmeye başladığını da görür olmuştuk. Zira son dönemde cep telefonları yavaş yavaş yerini akıllı telefonlara bırakmaya başladı. Hatta artık bu alanda akıllı telefonların en çok kullanılan sistemlerden arasında gösterildiğini de biliyoruz. Bilgisayar teknolojileri ile telefon teknolojilerini bir araya getiren akıllı telefon teknolojisi cep telefonlarının birçok özelliğinin de değişmesine neden oldu. Özellikle uzun sürelerden beridir kullanılan teknolojiler üzerinde akıllı telefonlarla beraber birçok değişiklikte yaşanmaya başladı.

Akıllı Telefonlarla Beraber Ekran Dönemine Geçildi

Akıllı telefonlarla beraber ilk olarak telefonların ekran teknolojisi konusunda değişmeler yaşanmaya başladı. Eski serilerde kullanılan cep telefonlarının fiziksel klavyelerle beraber kullanım sunduğu ve ekranların sadece görüntülemede kullanıldığını da biliyoruz. Bunun dışında akıllı telefon döneminde ise değişen en büyük özellik yine ekran kullanımı konusunda olmuştu. Zira akıllı telefonlarda fiziksel bir klavyeden bahsetmek mümkün değil. Bunun yerine kullanıcıların doğrudan telefonlarının ekranını kullanarak dokunmatik ekranlarla beraber kullanım yapılması uzun süredir var olan bir alışkanlığı da değiştirmiş oldu.

Peki Fiziksel Klavyeli Akıllı Telefonları Artık Görmek Mümkün Mü?

Akıllı telefon serilerinde artık dokunmatik ekranların kullanıma geçmesiyle beraber bundan sonra markalarında fiziksel klavyeli modellere veda ettiğini biliyoruz. Fakat hala klavyeli akıllı telefon modelleri de sun bulmuş değil. Zira çok nadir olsa da Samsung’un yeni kapaklı akıllı telefonunda, bunun dışında BlackBerry’nin geri dönüş çabaları gösterdiği akıllı telefonlarında ve Nokia’nın geri dönüş modellerinde hala klavye sistemleri görebiliyoruz.

Fakat bu serilerin çok fazla tercih edilmemesi ve bunun yerine markalarının genel olarak da tam boy akıllı telefon ekranlarına geçiş yapması klavyeli akıllı telefon modelleri için gerçekten bir geleceğin olmadığını gösteriyor. Yine de bilinmez ama belki de artık klavyeli akıllı telefonlarına veda edeceğimizi söylemek yanlış olmaz.

Yorum yapın