Dynamic Super Resolution Teknolojisi Nedir? Nasıl Çalışır?

Dynamic Super Resolution Teknolojisi Nedir? Nasıl Çalışır?

Görüntü teknolojilerinin ne kadar gelişme gösterdiğini sadece akıllı telefonların kameralarının geldiği noktalara bakarak bile net bir şekilde anlayabiliriz. Zira artık 4K adı verilen ve standart HD kalitesine göre bir hayli üstün bir teknoloji olarak gösterilen yeni çözünürlük teknolojisi akıllı telefonlarda bile kullanılmaya başlandı. Tabi genel olarak özellikler televizyonlarda ve ekran teknolojilerinde gördüğümüz 4K çözünürlük değeri beraberinde birçok teknolojiyi de getirmekte. Sadece 4K çözünürlüğü sunan ekran teknolojileri değil bunun yanında 4K için geliştirilen yazılımlar konusunda da birçok yeni düzenleme ile karşı karşıya kalabiliyoruz.

DSR İle 4K Yükseltme Sistemi

4K çözünürlük için geliştirilen yazılımlardan birisi de Dynamic Super Resolution adı verilen bir yazılım. Özellikle oyuncular için öne çıkan teknolojilerden biri olan Dynamic Super Resolution teknolojisi Nvidia tarafından kullanıcılara sunuluyor. GTX 9XX serisi ekran kartları ile beraber oyunculara özel olarak sunulan yazılımın mantığı ise aslında oldukça basit. Zira DSR teknolojisinde aslında standart Full HD görüntüler özel bir sistemle 4K çözünürlüklü görüntülere dönüştürülebiliyor. Nvidia kontrol paneli üzerinden çalışan sistemde oyun içerisinde yer alan görseller yazılım sayesinde tekrar renderlanıyor.

Render sonrasında ise standart HD çözünürlüklü görüntü doğrudan bir nevi piksel yoğunlaştırmasına tabii tutuluyor. Çok daha yüksek çözünürlüklü, çok daha ayrıntılı ve çok daha yüksek renk detaylarına sahip olan yeni render sonuçları ise doğrudan kullanıcıların ekran çözünürlük değerine göre küçültülerek kullanıcıya dönüştürülmüş olan 4K teknolojisi sunuluyor.

İlla 4K Monitör Mü Gerekli?

Dynamic Super Resolution teknolojisi için akla ilk gelen soru ise bu dönüşüm teknolojisi için 4K görüntüleme sağlamak konusunda gerçekten 4K monitörlere mi ihtiyaç duyulduğu. Hemen belirtelim Nvidia tarafından sunulan Dynamic Super Resolution teknolojisi için ekranınızın illaki 4K destekli olmasına gerek yok. Ekranınız Full HD çözünürlüğe sahip olsa da dönüştürme sayesinde 4K kalitesinde yeni görüntüler elde edebiliyorsunuz. Tabi oyunlar içerisinde kullanılan tüm bu sistem oyun görüntülerini çok daha yüksek çözünürlüğe, çok daha ayrıntılı görüntülere ve çok daha iyi detaylara yükseltse de %100 bir 4K teknolojisi de beklememek gerekiyor.

Yorum yapın