Zararlı Uygulamalar Nasıl Tespit Edilir?

Android tipi telefonlar piyasa üzerinde sağladıkları satış oranları ile dikkatleri çekiyor. Özellikle de milyonlarca insanın akıllı telefonları kullanıyor olması siber casusları da heveslendiriyor. Hal böyle olunca her gün birbirinden farklı android virüsleri piyasaya sürülmektedir ve bu virüslerden de yine birçoğu oldukça yaygın bir şekilde telefonlara bulaşmaktadır. Özellikle de standart android kullanıcıları tarafından yani normal kullanıcılar tarafınca bu virüslerin farkedilmesi oldukça zor. Ancak biz bu yazımızda bu virüslerin hızlı ve basit bir şekilde tespitlerinin nasıl yapılacağından bahsedeceğiz ve sizlere de önemli tüyolar vereceğiz. Bu sayede bu virüslerden nasıl korunacağınızı öğrenmiş olacaksınız.

Android Virüslerin En Belirgin Özellikleri

Bu virüslerin belirgin özellikleri vardır onları bu özelliklerden, bu belirtilerden tanıyabilirsiniz. Genellikle virüs bulaşan telefonların faturası oldukça yüksek gelir. Bunun sebebi telefonunuz üzerinden çeşitli numaralara mesajlar göndermeleri, aramalar yapmaları ve veri ağını otomatik olarak açarak internet bağlantısını kullanmalarıdır. Bu virüsler internet bağlantınızı kullanmak zorundadır çünkü birçok fonksiyonları internet bağlantısı ile çalışmaktadır. Virüsü oluşturan kötü niyetli kişi ile telefonun bağlantısı da yine internet bağlantısı ile sağlanmaktadır. Yine aylık gelen faturanızı detaylı bir şekilde incelemeniz oldukça önemlidir. Yine telefonunuza ciddi anlamda zararlar verdikten sonra da kendilerini otomatik bir şekilde telefonunuzdan silebiliyorlar. Bu nedenle de elinizi çabuk tutmalısınız. Aylık faturalarınızın yüksek gelmesi en önemli belirtilerdendir.

Telefonda Anormal Değişimler

Yine telefon üzerinde bazı anormal değişimler oluşabilmektedir. Bunlardan en önemlisi de kamera ışığının otomatik olarak açılmasıdır. Bunun sebebi virüs otomatik olarak anlık fotoğraf çekimi için kameranızı kullanır. Eğer akşam vakti çekim yapıyorsa kamera flaşı otomatik olarak açılacaktır bu sizin bu virüsü kolaylıkla anlamanızı sağlayabilir.

Yine bir diğer belirtil de telefonun şarjının oldukça hızlı bir şekilde bitmesidir. Hızlı biten şarj nedeni ile günde bir iki sefer şarj etmeniz hatta üç dört sefere kadar çıkan şarj etme sorunları ortaya çıkabilir. Bu virüsleri telefonunuzdan kaldırmak için yapmanız gereken en önemli işlem format atmaktır. Sonrada bir antivirüs programı kurarak telefonunuzu korumada tutmalısınız.

Yorum yapın