Akıllı Telefon Batarya Süresini Uzatmak İçin Az Bilinen Etkili Yöntemler

Akıllı telefonlarda batarya sorunu günümüzde en sık gündeme gelen sorunlar arasında gösteriliyor. Pil kapasitesi ne kadar fazla olursa olsun kullanıcılar bir süre sonra yanlış kullanımdan ya da yetersiz pil seviyelerinden dolayı bu konuda sıkıntılar yaşamıyor değil. Akıllı telefonların popüler olmasıyla beraber gündeme gelen konu hakkında kullanıcıların alabilecekleri birçok önlem bulunuyor.

Aslında tüm bu önlemler kullanıcıların pil sürelerini uzattığı kadar pil ömürlerini de uzatmakta. Fakat genelde bu yöntemler için internet üzerinde araştırma yaptığınızda aynı önerileri görüyorsunuz. Akıllı telefonunuzun pillerini tüketen uygulamaları kapatın, pil tasarrufu kullanın, arka planda çalışan uygulamaları kapatın gibi çözümler çok sık kullanılabiliyor.

Bilinen tüm bu çözüm yolları etkili olmuyor değil. Bunun dışında akıllı telefonlarda pil sürelerini uzatmak için denenecek yeni çözümlerde var. Bu çözümler neler? Pil süresi uzatmak için neler yapılabilir? Daha detaylı olarak ele alalım.

Telefonun Aşırı Isınmasını Engellemek

Elektronik cihazlarda aşırı ısınma sorunu çok sık karşılaşılan bir sorun. Genelde işlemci kullanımı yapılan hemen her elektronik cihazda böyle bir sorun ile karşı karşıya kalınıyor. İşlemci kullanımı yapılan bilgisayar, akıllı televizyon gibi her cihazda yaşanan sorun tabi ki akıllı telefonlarda da çok sık yaşanıyor. Özellikle akıllı telefonların güçlü işlemcilere sahip olması daha fazla ısınması demek. Ama aslında bu bir sorun.

Birçok kullanıcı önemsemese de soğutucu kullanımlarının yeterli olmadığı durumlarda sürekli ısı artışı telefonun içerisinde yer alan devrelerin zaman içerisinde zarar görmesine neden oluyor. Bu gibi bir ısı sorunu tabi ki doğrudan pillerin de etkilenmesi anlamına geliyor. Pillerde yaşanan ısınma sorununu ilk etapta hissetmeyebilirsiniz.

Akıllı telefonların uzun süreli kullanımlarında ise ısının oluşturduğu zarar nedeniyle hem pil sürelerinin hem de pil ömrünün epey bir azaldığını görüyorsunuz. Bu sorunu çözmek için mutlaka telefonunuzun aşırı ısınmasını engellemeniz gerek. Sadece piller için değil telefonlarınızı daha uzun süreli kullanabilmek içinde çok uzun süreli kullanım yapmak ve telefonların ısınmasına neden olmak gibi durumlardan kaçının.

akıllı telefon pil süreleri

Bunun yerine telefonunuz ısındığında bir süre serin bir yerde dinlenmeye bırakmayı tercih edebilirsiniz. Özellikle aşırı sıcak havalarda telefonun arka kısmını tamamen kapatacak olan kılıf kullanımlarından vazgeçmeyi deneyebilirsiniz.

Birçok silikon kılıfın ısınma sorununa olumsuz yönde etki ettiğini de söylemek gerekebilir. Son olarak akıllı telefonlarınızın kameralarını uzun süreli çalıştırmanızın da aşırı ısınmaya neden olabildiğini de belirtelim. Isınma sorununu bu şekilde ciddiye almanız ve akıllı telefonlarınızı aşırı ısınmadan korumanız pil sürelerini uzatacağı gibi daha uzun vadede pillerin ömürlerinin uzamasını da sağlayacaktır.

Pilleri Sürekli Olarak Şarjda Tutmamak

Akıllı telefonların şarjlarıyla ilgili doğru bilinen birçok yanlış bilgi var. Bu yanlış bilgilerden birisi de akıllı telefonların sürekli şarjda olması hakkında. Birçok kullanıcı akıllı telefonlarını şarja taktıklarında pillerinin uzun süre şarjda kalmasını önemsemiyor. Hatta birçok kullanıcı pilleri tam şarj olsa bile akıllı telefonlarının şarj olmasını devam ettiriyor.

Bakıldığında birçok kullanıcı pillerinin bu şekilde uzun süreli şarjda bırakılmasında ise telefonlarının pillerinin ömürlerinin azaldığını düşünüyor. Bazı basit modeller için geçerli olsa da birçok akıllı telefon için böyle bir sistem geçerli değil. Birçok akıllı telefon modelinde şarj aleti içerisinde bulunan sistemler sayesinde şarjların tam dolum sonrası kesilmesi sağlanıyor. Fakat pil ömürleri için yine de uzun süreli şarjlar oldukça tehlikeli.

akıllı telefon pil ömrü uzatma

Bu çelişkili durumu şöyle açıklayalım. Diyelim ki akıllı telefonlarınızı tam şarj etmenize rağmen telefonlarınız şarjda kalmaya devam ediyor. Bu durumda akıllı telefonlarınızın orijinal şarj aleti kullanıyorsanız şarjları durduruluyor. Fakat bir süre sonra telefon %99 şarja düştüğünde yeniden şarj başlıyor.

Bu da kısa süreli doldur boşalt sistemi gibi bir sistem. Haliyle pilleriniz gerçekten zarar görmeye başlıyor. Pil ömrünün kısalmasına neden olan sorun bunun dışında pil kullanım süresinin de bir hayli düşmesine neden oluyor. Ayrıca enerji tasarrufu için de en sık karşılaşılan sorunlardan birisinin bu olduğu belirtiliyor. Hem pil ömürlerini arttırmak hem de pil sürelerini uzatmak için akıllı telefonlarınızın şarjları tamamlandığında telefonlarınızı şarjdan çekin.

Pilleri Tam Boşlamadan Doldurmayı Tercih Edin

Akıllı telefonların pil sürelerinin nasıl uzatılacağı konusu sadece kullanıcıların kendi akıllı telefonları için kafa yordukları bir sorun değil. Bunun dışında akıllı telefonların pil sürelerini uzatma konusu bilim dünyasında da sürekli olarak araştırılmaya devam eden bir konu. Bu nedenle araştırma sonuçlarına göre de kullanıcılara sürekli olarak yeni öneriler sunuluyor. Son olarak yapılan araştırmalarda ortaya çıkan sonuçlardan birisi de akıllı telefonların şarj tercihlerinin pil sürelerini tam anlamıyla ilgilendirdiği.

5 farklı marka ile yapılan testlere göre akıllı telefonların tam olarak şarjlarının tükenmesi durumunda şarj edilmeleri yanlış. En azından pil ömründen yiyor. Buna karşın markalar için yapılan araştırmalarda telefonların tam olarak bitmesi durumunda yapılan şarjlar pillerin ömürlerinden uzun vadede %20 oranında bir düşüş yaşanmasına neden oluyor. Ayrıca bir diğer nokta tam olarak boşalan pillerin yeniden doldurulması sonrasında pillerin çok küçük değerlerde olsa da kullanım süresinin azaldığı belirtiliyor. Bunu uzun kullanımlarda daha detaylı olarak görüyorsunuz.

akıllı telefon pil sürelerini uzatma

Bu konuda araştırmalarını devam eden markaların yaptıkları açıklamalara göre pillerin %40 oranının altına düştüğünde şarj edilmesi gerektiği belirtiliyor. Bu şekilde hem pil sağlığı korunmuş oluyor hem de pil ömründen kazanç sağlanmış olunuyor. Bir kez daha hatırlatalım bu farkı kısa vadede göremeyebilirsiniz. 1 yıllık bir kullanımda önerilen yöntem ile önerilmeyen yöntemi tercih eden akıllı telefonlar arasında yapılan testlerde dediğimiz gibi fark %20 oranını buluyor.

Orijinal Şarj Aletlerini Kullanın

Akıllı telefonlarda yine sık yapılan yanlışlıklardan birisi de bu. Şarj konusunda genelde telefonla beraber gelen şarj cihazları kullanılmakta. Eğer şarj cihazlarınız bozulursa ya da genelde kablolarında bir sıkıntı yaşanırsa kullanıcılar daha yüksek ücretlere satılan şarj cihazlarını tercih etmek yerine merdiven altı olarak gösterilen şarj cihazlarını tercih ediyor. Bu durumda da telefonların şarj kontrol sistemleri bozuluyor.

Doğru bir akım değeri sunulmadığı için piller bozuluyor. Piller bozulmasa bile kullanım süreleri çok kısalıyor. En kötü senaryo ise yanlış akım değerleri sunulduğu için telefonların kısa devre yapması ve kendi kendine alev alması sorunları ile karşı karşıya kalınıyor. Tüm bu olumsuzlukları üst üste koyacak olursak akıllı telefonlarda kesinlikle orijinal şarj cihazı kullanımının öne çıktığını görebiliyoruz. Bu nedenle özellikle şarj cihazı değişimlerinde orijinal cihazlardan vazgeçmeyin.

akıllı telefon pil süreleri

Pilleri Sıfırlamayı Deneyin  

Bilgisayarlardan örnek vererek bu durumu açıklayacağız. Diyelim ki Windows işletim sistemine sahip olan bir bilgisayar kullanımı yapıyorsunuz. Bilgisayarınız bir süre sonra kullanıma bağlı olarak yavaşlama sorunu ile karşı karşıya geliyor. Bu durumda da bilgisayarınıza format atarak sıfırlamanız ve bilgisayarınızı yeniden hızlandırmanız sağlayabiliyor.

Bu durum şaşırtıcı bir şekilde akıllı telefonlar içinde geçerli. Daha önce bahsettiğimiz madde ile çelişkili gözükse de belli süreler arasında akıllı telefonlarınızın pillerini tamamen boşaltmanız ve telefonların elektriğinin sıfırlanmanız oldukça yararlı bir etki yapıyor. Belli aralıklarla pillerin boşaltılması pil sürelerine pek etki etmiyor. Fakat pil ömrü konusunda daha uzun bir kullanım süresi elde etmeniz sağlanıyor.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

Yorum yapın