Spam Mail Nedir? Nasıl Korunabiliriz? Tehlikeleri Nelerdir?

Spam mail türevleri günümüzde oldukça sık karşılaştığımız zararlılardandır. Hemen hemen her mail kullanıcısının başına gelmiştir. Mail adresinize geldiklerinde genellikle spam yani istenmeyen e-posta kategorisine düşerler. Bu mailin spam olduğunu da yapılan raporlar, edilen şikayetler sonucunda mail sunucunuz karar vermektedir. Mail sunucunuz Hotmail, yandex, gmail gibi şirketler olabilir.

Spam maillerin amacı bazı durumlarda hedef kişilerden bağış adı altında paralar toplamak olabiliyorken, bazı durumlarda da onlara belli bir ürünü tanıtmak olabilmektedir. Yine bazı durumlarda da hedef kişilere bir virüsü açtırtmak olabiliyor. Yine genellikle bu maillerin en belirgin özelliği aynı anda yüzlerce kişiye mail gitmesi durumudur. Yani aynı anda çoklu mail gönderiliyorsa ve bu gönderilenler listesi de oldukça fazla ise spam mail kategorisine girebilmektedir.

Spam Maillerin Amacı Nedir?

Bu mail tiplerinin amacı hayal gücüne kalmış bir şeydir. Örneğin geçtiğimiz senelerde Cryptolocker virüsü ortaya çıktı ve yüzlerce kişiye bulaştı. Özellikle de şirketlerin sistemlerine bulaştı. Bu virüs sisteme bulaşarak bütün verileri şifreliyor ve kötü niyetli kişiye para ödenmesini talep ediyor. Bulaşma şekli ise PDF içerisine gömülmüş bir virüs şeklindeydi. En sık karşılaşılan yayılma biçimi ise spam maildi. E-posta adresinize oldukça yüksek bir internet faturası bildirisi geliyor. Sanki internet servis sağlayıcınızdan gelmiş gibi. Örneğin TTnet, uydunet gibi. Yüksek meblağlarda bir fatura size sunuyor ve fatura detaylarını öğrenmek için ekte bulunan PDF indirmenizi istiyor. Siz bunu indirerek çalıştırdığınız zaman fidye virüsü bilgisayarınıza bulaşıyor ve bütün verilerinizi şifreliyordu. Bu mail aynı anda yüzlerce kişiye gönderilmiş bir spam maildi.

Spam Mailden Nasıl Korunabiliriz?

Spam maillerin en tehlikeli özelliği ise başkasının adına size mail gönderebilmeleridir. Yani sevdiğiniz bir dostunuz adına size mail gönderebiliyor veya bir şirketin adını kullanarak da mail gönderebilmektedir. Yine bu maillerden korunabilmenin en kolay yolu spam mail kontrol eden bir antivirüs programıdır. Yine spam kategorisine düşen mailleri de asla açmayın onları direkt olarak silin. Her gelen maili de önemsememeli özellikle tanımadıklarınızdan gelen mailler ile ilgilenmemelisiniz.

Yorum yapın