Sahte Antivirüs Yazılımları Nasıl Anlaşılır? Zararları Nelerdir?

Antivirüs yazılımları bilgisayarlarımız için hayati öneme sahip yazılımlardır. Bu yazılımlar olmazsa sistemlerimiz çeşitli virüs saldırılarına karşı açık kalır ve her türlü virüs bulaşabilir. Antivirüs programları da piyasa üzerinde oldukça fazladır. Piyasada şu an bilinen 35 antivirüs yazılımı vardır ve bunlardan en az 10 tanesi en sık kullanılan antivirüs yazılımlarıdır. Yine bazı antivirüs programları da piyasa üzerine çeşitli virüsler ile beraber sızmışlardır. Örneğin 360 Total Security, Yandex Security gibi antivirüs programları çeşitli web sitelerden sisteminize otomatik olarak kuruluyor. Hatta bazı legal programların içerisine, yapımcılar ile anlaşma sağlanarak yerleştiriliyorlar ve sisteminize kuruluyorlar.

Sahte Antivirüs Programı Nedir?

Sahte olan antivirüs programları ise bir web siteye girdiğinizde karşınıza “sisteminizde x kadar virüs tespit edildi acil silinmesi için bu yazılımı indirin ve çalıştırın” şeklinde çıkan antivirüs olmayan yazılımlardır. Siz bunlara tıklayarak indirdiğiniz zaman sisteminize bulaşırlar ve oldukça hızlı bir şekilde bütün sisteminize yerleşirler. Artık sisteminizde kalarak çeşitli reklamlar oluşturabilirler, reklamlara zorla tıklamanızı sağlayabilirler. Siz reklamlara zorla tıkladıktan sonra da bu sahte antivirüs yazılımları anlaşmalı olduğu şirketlerden ciddi anlamda para kazanırlar. Kazandıkları paraları da yine kendilerinin reklamını yapmaya ayırırlar. Bu sayede binlerce bilgisayara bulaşabiliyorlar. Bu zararlılardan korunabilmenin en önemli yolu sisteminizde bir antivirüs programı olmasıdır. Bu sayede karşınıza bir uyarı çıksa, sisteminizde virüs tespit edildi dese dahi bir antivirüs programına sahip olduğunuz için çok da önemsemezsiniz ve indirseniz dahi antivirüs programınız otomatik olarak silecektir.

Nasıl Silinir?

Bunları temizlemeninde birçok yolu vardır. En basiti sisteminize Combofix yazılımını indirerek kurmanızdır bu yazılımı sisteminize kurduktan sonra bu sahte antivirüs programlarından kurtulabilirsiniz. Combofix yazılımını güvenli mod ile çalıştırın ve sisteminize virüs taraması yapmasını sağlayın. Sisteminizde bir tarama gerçekleştirildikten sonra hızlı bir şekilde silinmelerini sağlayabilirsiniz. Yine bir antivirüs programı kurarak da bunlardan kurtulmanız mümkün. Bu NORTON, Kaspersky, AVAST gibi başlıca profesyonel antivirüs programları ile basit bir şekilde sağlanabilir.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

Yorum yapın