Samsung Galaxy S8 Akıllı Telefonlarının İlk Dayanıklılık Testi

Akıllı telefonlarda zirve noktası olarak gösterilen Samsung Galaxy S8 akıllı telefonları tanıtımıyla beraber adete telefon dünyasını salladı. Markanın yaptığı çalışmalarla beraber yeni seri akıllı telefonların özellikleri de merak konusu oldu. Telefonların sistemsel özellikleri ve telefonlarda yer alan yeni teknolojiler çıktığı andan beridir bir hayli konuşuluyor.

 

Fakat tüm bunlarla beraber merak edilen bir başka nokta telefonların ne kadar dayanıklı olduğu. Telefonların dayanıklılık değerlerine bakacak olursak kağıt üzerinde Samsung Galaxy S8 akıllı telefonlarının en dayanıklı serilerden biri olduğunu görebiliyoruz. Öncelikle akıllı telefonların ne kadar dayanıklı olduğu hakkında özelliklerine bakalım. Ardından yapılan ilk dayanıklılık testleri ile bu verilerin ne kadar başarılı olduğundan bahsedelim.

Samsung Galaxy S8 Dayanıklılık Değerleri

Ekran Dayanıklılık Değerleri: Samsung Galaxy S8 akıllı telefonlarında hem Plus modelde hem de standart seride Corning Gorilla Glass 5 dirençli camları kullanılıyor. Dirençli camlar şu an için piyasada yer alan en iyi akılı telefon camları arasında gösteriliyor. Diğer birçok akıllı telefon modelinde de özellikle amiral gemisi serilerinde de söz konusu camların kullanıldığını biliyoruz. Peki Gorilla Glass 5 camlarının sunduğu dayanıklılık hangi seviyede. Yeni camların eski cam serilerine göre en az %40 daha dayanıklı olduğunu belirterek başlayalım.

Bunun dışında camların en büyük özelliği çizilmiyor olması. Çizilmeye karşı koruması olan akıllı telefonun çift kenarlı camlar kullanmasın rağmen bu sayede camların zarar görmesi engelleniyor. Tabi camlar çizilmiyor desek de şunu unutmamak gerekiyor kasıtlı olarak camları çizmek isterseniz tabi ki çizmeniz mümkün.

Çok fazla bilinmese de Glass 5 serisi camlar akıllı telefonu düşmelere karşı da korumakta. Eski seri camlara göre yeni seride en az %40 koruma söz konusu. Bu sayede telefonlar 1.5 metre yükseklikten düşse bile cam çatlamaları ve çam parçalanmaları gibi sorunlar yaşamıyorsunuz. Üstelik bu sayede camların arkasında telefonların devreleri de korunmuş oluyor. Ekran yönünde bakacak olursak bir akıllı telefon için Samsung Galaxy S8 akıllı telefonları maksimum korumayı sağlayabiliyor. Ekran konusunda dayanıklılık maksimum seviyede.

Kasa Koruması: Samsung Galaxy S8 akıllı telefonlarında kullanılan metal çerçeve telefonların ekstra olarak koruması bulunmasını sağlıyor. Plastik akıllı telefonlara göre çok daha başarılı olan metal çerçeveli akıllı telefonların korumasını sunan Samsung Galaxy S8 çok önemsenmese de kasa konusunda bu şekilde ekstra bir koruma sunuyor. Tabi ki telefonların metal çerçevesi var diye %100 düşmelere karşı korumalı demek yanlış oluyor.

Samsung Galaxy S8 ne kadar dayanıklı
Samsung Galaxy S8

Ekstra Koruma Teknolojileri: Bildiğiniz gibi akıllı telefonlar artık çok daha farklı yapılarda. Eski tip cep telefonlarında bulunmayan suya dayanıklılık, toza dayanıklılık ve hatta çamura karşı dayanıklılık yeni seri akıllı telefonlarda yavaş yavaş standart hale geliyor. Samsung Galaxy S8 akıllı telefonları da bu konuda en başarılı telefonlardan birisi. Telefonda IP68 sertifikası bulunuyor. Bu da şunu gösteriyor. Samsung Galaxy S8 akıllı telefonları suya karşı şu an için piyasadaki maksimum koruma seviyesi olan IPX8 korumasına sahip. Samsung telefonları için yaptığı açıklamada ise suya karşı telefonların 3 metre derinliğe kadar destek sunabildiği belirtildi.

Yani akıllı telefonunuzu havuza düşürseniz bile standart bir havuz için telefonunuzu arızasız kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Sadece bu örneğimizde değil sürekli olarak su altında bulunması durumunda da akıllı telefonların sorunsuz çalışabildiğini de belirtelim. Son olarak telefonların yüksek sıcaklık değerlerinde bile çok daha rahat çalışabildiği belirtiyor. Bunu da ekstra bir koruma olarak sayabiliriz.

Samsung Galaxy S8 Dayanıklılık Testleri (Video)

Genel olarak akıllı telefonun özellikleri dayanıklılık konusunda piyasadaki en iyi değerler. Yani normal kullanımlarda başınıza gelebilecek kazalardan korkmayın. Telefonuz düştüğünde, suya girdiğinde, bozuk para ile aynı cebe koyduğunuzda ekran çizilme gibi durumlardan (ki en sık karşılaşılan sorunlardan biri) korkmanıza gerek yok.

Peki telefonun limitlerini zorlarsak ne olur? 5 bin TL değerinde bir telefona alsa yapmayacağınız çekiçle ekrana vurulması durumunda nasıl bir sorun ile karşılaşılır? Camı tornavida ile çizmek mümkün mü? İşte bu soruları merak ediyorsanız Samsung Galaxy S8 serisi için ilk dayanıklılık testlerinden birini aşağıda bulabilirsiniz.

 

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

Yorum yapın