Yüksek RAM Miktarı Akıllı Telefonlarda Nasıl Ayrıcalık Sağlıyor?

Akıllı telefonlar bilgisayar teknolojilerine oldukça yakın olan teknolojiler. İçerisinde işlemci, hafıza, işletim sistemi gibi bilgisayarlardan alışkın olduğumuz sistemleri barındıran akıllı telefonlar haliyle artık bu özelliklerine göre sınıflandırılmaya başlandı. İşletim sistemi daha yeni olan akıllı telefon, işlemcisi daha hızlı olan akıllı telefon, hafıza oranı daha fazla olan akıllı telefon gibi birçok kritere dikkat ediliyor.

Tüm bu kriterler arasında en çok önem verilenlerinden birisi de yeni ram tekknolojileri. Yine bilgisayar teknolojilerinden alışkın olduğumuz RAM bellek miktarı akıllı telefonlar içinde en çok önem verilen konulardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Peki neden akıllı telefonlarda yüksek RAM miktarına önem veriliyor? Akıllı telefonlara bu sistem nasıl ayrıcalıklar getiriyor?

Akıllı Telefonda Neden Yüksek RAM Tercih Edilmeli?

Öncelikle akıllı telefonlarda neden yüksek RAM miktarlarına yer verilmesi gerektiğinden biraz bahsedelim. RAM bellek işlemciler için oldukça önemli olan bir konu. Bu durum akıllı telefonlarda da aynen geçerli. Bu nedenle akıllı telefonlarda da ilk olarak veri işleme sırasında işlemcilerin tam performans gösterebilmesi için yüksek RAM bellek miktarlarına yer vermek gerekli.

Bellek miktarı ne kadar yüksek olursa işlemcilerin o kadar rahat çalıştığını da belirteli. Sadece işlemciler için değil bunun dışında veri kayıt sistemi olan hafızaya kayır yapılırken de bellek miktarlarının önemi oldukça fazla.

Ne kadar yüksek bellek miktarı kullanılırsa hafıza konusunda da o kadar daha yüksek bir performans değeri elde ediliyor. Hem işlemci teknolojilerinde hem de hafıza teknolojilerinde oldukça büyük bir katkı sağlayan yüksek RAM bellek miktarlarının bunun dışında telefonun işle gücünü de arttırdığı bir gerçek.

RAM bellek miktarı

4K Çekim Modları İle Daha Önemli Hale Geldi

Son dönemde bellek miktarlarının genel olarak daha da önemli hale geldiğini de ekleyelim. Şöyle ki artık akıllı telefonlarda 4K çekim yapılabiliyor. Düşük boyutlu belleklere sahip olan telefonlarda yapılan çekim hafızaya işlenirken daha uzun bir süre geçiyor.

Tabi bunun için akıllı telefonların içerisinde kullanılan belleklerin teknolojileri de bir hayli önem taşıyor. Yani yeni nesil LPDDR4 teknolojisine yer verilmesi gibi ekstra sistemlerde bu konuda daha yüksek performans elde edilmesini sağlayacaktır.

Ayrıca belleklerin içerisinde daha yüksek bir miktar kullanılması ve bunun dışında teknolojinin de yeni seri teknoloji olması ile beraber verdiğimiz örnekte olduğu gibi 4K çekimlerin kayıt süresi azalacaktır. Daha hızlı bir şekilde hafızaya kayıt edilen dosyalar telefonun ekstra olarak ısınmasının da önüne geçecektir. Bu ayrıcalıklarla beraber bellek miktarının da en az işlemci kadar önemli olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Akıllı Telefon Bellekleri Ne Kadar Olmalı?

Aslında bu soru oldukça değişken bir soru. Kullanılan sisteme ve kullanılan işlemcilere gör sorunun cevabı değişiklik gösteriyor. Fakat artık akıllı telefon dünyasında da genel olarak kabul görmüş olan bazı bellek değerleri yok değil. Özellikle üst segment akıllı telefonlar için bu değer 4 GB ile 6 GB arasında değişmekte. Hatta son akıllı telefon modellerinde 8 GB RAM bellek miktarları bile konuşulmaya başlanmış durumda.

Orta segment ürünü olan fiyat performans odaklı akıllı telefonlarda ise durum biraz daha farklı. Bu akıllı telefonlarda da 2 GB bellek miktarı ya da 3 GB bellek miktarı telefon için yeterli gösterilmekte. Zaten birçok akıllı telefon markası da fiyat performans odaklı olan akıllı telefon serilerinde bellek miktarını 2 veya 3 GB seviyesinde tercih ediyor.

Yorum yapın