Akıllı Ev Sistemleri Ne Kadar Güvenli?

Teknolojinin gelişmesi hemen her alanda etkisi göstermeye başladı. Gelişen teknoloji ile beraber artık sadece akıllı telefonlar, tabletler ya da bilgisayarları konuşmuyoruz. Bunun yanında gelişen teknolojiler sayesinde günümüzde artık yapay zeka, kendi kendine yönetebilen cihazlar, uzaktan kontrol edilebilen sistemler gibi birçok ekstra teknolojiyi de kullanabiliyoruz. Bu şekilde son dönemde gündeme gelen teknolojiler arasında dikkat çekenlerinden biriside akıllı ev sistemleri. Televizyon reklamlarında dahi duymaya başladığımız akıllı ev sistemleri giderek gelişmeye de devam ediyor.

 

Son olarak akıllı ev asistanları ile beraber birleştirilen teknolojiler şimdilerde en popüler sistemlerden biri olarak gösterilmeye başlandı. Bu sistemler arasında Google, Amazon, LG gibi dev firmalarında yer alması söz konusu teknolojilerin çok daha kısa süreler içerisinde gelişmesini de sağlamaya başladı. Bu noktada asıl merak edilen konu ise söz konusu teknolojilerin ne kadar güvenli olduğu oldu.

Akıllı Ev Sistemleri Güvenlik Açığı Oluşturuyor Mu?

Öncelikle akıllı ev sistemlerinin neden güvenlik sorunu ile anılmaya başladığından biraz bahsedelim. Şöyle ki akıllı ev sistemlerinde genel olarak sürekli çevrim içi olan araçlar yer alıyor. Sistemlerin uzaktan kontrol edilmesini sağlamak için eşyaları ya da kullanılan ana sistemini sürekli olarak en azından kullandığınız süre boyunca çevrim içi olarak tutmanız gerekiyor.

Aksi halde söz konusu sistemlerde istenilen kullanımı, kolaylığı elde etmeniz mümkün değil. Bu şekilde bir kullanımı olan sistemin sürekli olarak çevrim içi zorunluluğunun da olması çevrim için her cihazda olduğu gibi bu serilerde de güvenlik sorununun karşımıza çıkmasına neden oluyor.

Üstelik birçok akıllı ev sisteminde ekstra olarak bir çevrim içi sistem korumasının bulunmaması güvenlik sorununu daha da çok öne çıkaran nedenler arasında gösterilebilir. Tüm bu nedenler arasında ortaya çıkan güvenlik sorunlarının önüne geçmek için öncelikle güvenlik sorunlarının nasıl sonuçlara neden olabileceğini nasıl riskler oluşturduğunu bilmememiz gerekiyor.

Sanal Asistanlar Ne Kadar Güvenli?

Bunun için genelde kullanıcılara sanal asistan sistemleri öneriliyor. Diğer akıllı ev eşyalarını tek bir çatı altında toplayarak tek bir cihazdan kontrol etmenizi sağlayan sanal asistan sistemleri haliyle biraz daha fazla güvenlik sağlamakta. Google, Amazon gibi firmaların sanal asistan teknolojileri de zaten bu konuda özel olarak geliştirilmiş maksimum performans değeri sunan cihazlar olarak karşımıza çıkıyor.

Fakat her ne kadar akıllı ev eşyalarına karşı daha güvenli olsa da bunun yanında sanal asistanların da ciddi sorunlara neden olduğunu da söylemek gerekiyor. Çevrim içi bir şekilde hackerların sanal asistan cihazınıza uzaktan bağlantı kurmaları gibi bir olumsuzluk durumunda bu kez doğrudan tüm akıllı ev eşyalarınızın kontrolünü kaybetmiş oluyorsunuz. Yani sanal asistan teknolojilerinin de tam olarak güvenlik sağladığını söylemek yanlış olur.

akıllı ev

Akıllı Ev Eşyaları Uzaktan Erişimle Kullanılabiliyor

Bu gibi bir sorun ile karşı karşıya kaldığınızda ise hackerların akıllı ev eşyalarını da kullanabildiğini biliyoruz. Son dönemde yapılan en büyük hacker saldırıları için akıllı televizyon ve buzdolaplarının kullanıldığını da düşünecek olursak akıllı ev eşyalarının da güvenlik sorunlarına neden olabilen eşyalar olduğu yorumunu yapabiliriz. Tabi bu duruma karşı kullanıcılar ne kadar önlem alabilir işte orası tartışılır. Belki de akıllı ev eşyaları için özel bir güvenlik sistemi düşünülebilir.

Yorum yapın