CorePilot 4.0 Teknolojileri İşlemcilere Nasıl Artılar Katıyor?

CorePilot 4.0 teknolojisi, MediaTek mobil işlemcilerinde kullanılan bir güç tasarruf teknolojisidir. CorePilot 4.0 sayesinde işlemci yük altındayken performanslı bir şekilde, işlemci boşta çalışırken ise aynı oranda daha az güç tüketimi sağlanacak şekilde çalıştırılır. Bu sayede işlemcilerin daha az güç tüketmesi sağlanır.

MediaTek Helio X30 işlemcileri geçtiğimiz günlerde düzenlenen MWC 2017 etkinliği ile beraber tam olarak ortaya çıkmış oldu. Etkinlikte merakla beklenen tüm özellikleri açıklanan yeni seri mobil işlemcilerin özelliklerinde dikkat çeken noktalar ve vurgu yapılan detaylarda kesin olarak ortaya çıkmış oldu. Markanın ilk defa kullandığı 10 çekirdekli işlemci teknolojisinin bir örneği olan seride ayrıca 10 Nm üretim sürecine yer verilmesi de yine markanın büyük oranda artı kazanmasını sağlayan bir başka detay oldu.

Maksimum Hız Teknolojisi Sunuluyor

Yeni seri işlemcilerle beraber maksimum hız teknolojisinin de akıllı telefonlara dahil edildiğini belirtmek gerekli. Yani şöyle ki MediaTek Helio X30 sayesinde artık mobil işlemcilerde de 2.5 GHz değerinde hız elde edilebilecek.

Bu hız değerine ulaşılmasını sağlamak için içerisinde 2 adet 2.5 GHz hızında çalışan işlemcilere yer verecek olan yeni serinin bunun dışında 2.2 GHz hızında çalışan bir 4’lü işlemci kümesi ve 1.9 GHz hızında çalışan bir başka 4’lü işlemci kümesi de dikkat çekiyor. Genel olarak işlemci performansı epey bir beğeni toplayacak gibi gözüken serinin ekstra birçok teknolojisi de bulunmakta. Seride ekstra olarak yer alan bu teknolojiler içerisinde en çok öne çıkanı ise CorePilot 4.0 teknolojisi.

CorePilot 4.0 Akıllı Telefonlara Ne Sağlayacak?

Bir nevi aktif işlemci kontrol teknolojisi olarak değerlendirilen teknoloji sayesinde işlemcilerin maksimum performans değerleri ile çalışması sağlanıyor. Eğer işlemci gücüne ihtiyaç duyulan bir durum söz konusu olmuşsa bu durumda doğrudan işlemcilerin hızları maksimum seviyeye çıkarılıyor ve tabi ki işlemci bu seviyede maksimum enerji tüketimini de yapmış oluyor.

Fakat tersi durumda eğer işlemciler için böyle bir hız değerine gereksinim yoksa ya da sistem boşta çalışıyorsa bu durumda da CorePilot 4.0 teknolojisi sayesinde işlemci hızları değerlerinin min seviyesine çekiliyor ve bu değerlerde işlemciler çok daha az güç tüketimi yapıyor. Çok daha az güç tüketimi demek ise akıllı telefonların pil dayanma sürelerinin artışı demek.

Yani başka bir söylemle bu şekilde hem istendiği zaman akıllı telefonların performanslarının beklenen değerlere ulaşması sağlanıyor hem de istenen değerlerin dışında akıllı telefonların boşta ya da işlemci gücüne gerek kalmayan durumlarında işlemci gücü en aza indirilerek enerji tasarrufu sağlanmış oluyor. Söz konusu teknolojinin tüm bu ayrıcalıkları ise dediğimiz gibi akıllı telefonların pil sürelerinin beklenen değerlerden daha üste çıkmasını ve daha uzun süreli kullanım sunulmasını sağlamakta.

CorePilot 4.0

CorePilot 4.0 Hangi Akıllı Telefonlarda Yer Alacak?

Hem güç tasarruf hem de aktif bir şekilde performans değişikliğinin elde edilmesini sağlayacak olan yeni teknolojinin hangi akıllı telefonlarda yer alacağı konusunda ise henüz net bilgiler verilmiş değil. Öncelikle yeni seri Helio işlemcilerin hangi akıllı telefonlarda kullanılacağının açıklanmasını beklemek gerekiyor. CorePilot 4.0 teknolojisinin de böylelikle hangi akıllı telefonlarda kullanılacağı ve karşımıza nasıl çıkacağı da netlik kazanmış olacak.

Bunun için şu an MediaTek tarafından da yapılmış bir açıklama bulunmadığı için net bir şey söylemek oldukça zor. Fakat bu teknolojiye sahip olan yeni seri güçlü amiral gemisi akıllı telefonların bile gelebilme ihtimali söz konusu.

Çinli akıllı telefon üreticilerinde bu durumun örneklerini daha fazla görebiliriz. Oppo, Meuzi gibi Çinli akıllı telefon devlerinde bu nesil işlemcilerin kullanılması beklentiler arasında. Bunun dışında Sony, Asus, gibi kendi işlemcisi bulunmayan büyük markaların yeni seri işlemcileri kullanması pek beklenen bir durum değil.

Yorum yapın