YouTube Reklam Sistemi Nasıl Değiştiriyor?

YouTube ardı ardına aldığı radikal kararlar ile gündem olmaya devam ediyor. Uygulama son olarak aldığı karar ile reklam veren firmalarla ters düşmüştü. Alınan son kararla beraber artık reklam gösteriminin zorunlu olarak yapılmayacağı ve sistemlerin değişiklikler göstereceği belirtilmişti. Bu açıklamalardan hemen sonra YouTube adeta kan kaybetmeye başladı. Sosyal medya devi reklam verenlerini bir bir kaybetmeye başladı. Büyük firmalar YouTube reklamlarını geri çekeceğini açıklamasıyla beraber zor duruma düşmeye başlayan uygulama dün itibariyle yeni bir karar açıklaması yaptı. Fakat bu açıklama sadece firmaları değil hemen her YouTube yayıncısını ilgilendiren bir açıklama oldu.

YouTube Reklam Sistemi Değişti

Yapılan açıklama ile beraber artık YouTube reklam gösteriminde yeni bir sisteme geçiş yapmış oldu. Kullanılan yeni sistemde hemen her yayıncının videolarında anında reklam gösterimini açması engellenecek. Bu sistemle beraber YouTube üzerinden yayın yapan kullanıcıların öncelikle kanallarının 10 bin izlemeyi geçmesi sağlanacak.

YouTube reklamları
YouTube reklam gösterimi değişikliği

10 bin izleme sayısını geçmeyen kanalların videolarında reklam gösterimi yapmaları mümkün olmayacak. Üstelik her 10 izlemeyi geçen kanal reklam gösterebilecek diye bir kural da yok. YouTube reklam göstermek isteyen ve toplam kanal izlenmesinde 10 bin rakamını geçen kullanıcıların kanallarını izlemeye alacak. Reklam başvurusu yapılması durumunda kanallar detaylı olarak değerlendirilecek. Eğer içerikleriniz özgün içerikler olursa işte ancak bu durumda reklam görüntüleme imkanı alacaksınız. Bunun dışında reklam görüntülemek mümkün olmayacak.

Uygulama Kullanıma Girdi

YouTube tarafından alınan karar sonrasında uygulama doğrudan kullanıma girmiş durumda. Bu nedenle şu an 10 bin görüntüleme sayısına ulaşamasa da reklam yayını yapan kanalların videolarından reklamlar kaldırılabilir. Yeni sistemle eski reklam verenlerini daha çok izlemenim imkanı ile geri alması beklenen YouTube’un bu kararı sonrasında yayıncılar nasıl adımlar atacak merak konusu. Şu an için uygulamanın yeni reklam modelinde yapacağı değişimler için herhangi bir tepki gelmiş değil. Artık daha az ama daha kaliteli reklam gösterimi yapması beklenen YouTube’un yeni sisteminin tepkileri nasıl olacağını bekleyip görmemiz gerekecek.

Yorum yapın