Xbox Project Scorpio İle PS4 Pro Karşılaştırması. Hangisi Daha İyi?

Microsoft’un oyun konsolu alanında temsilcisi olarak gösterilen Xbox serisi markanın belli bir oyuncu kitlesini eline geçirmesini sağladı. Xbox 360 ile çıkış yakalayan marka şimdilerde ise yeni nesil oyun konsolları Xbox One ile piyasada. Fakat her ne kadar marka yeni seri oyun konsollarıyla eski konsolları geride bırakmış olsa da rakip Sony’nin PS4 Pro modeli Microsoft’un konsollarını geçmeyi başardı.

 

Sony 4K desteğini de sunarak Microsoft’u iyiden iyiye geride bırakınca teknoloji devi de kendi hamlesini yaptı. Microsoft tarafından yapılan son hamle ise Xbox Project Scorpio konsolları oldu. Geçtiğimiz günlerde yeni nesil konsolların özellikleriyle ilgili beklenen detaylarında verilmesiyle iki konsol karşılaştırılmaya başlandı. Peki hangisi daha iyi? Denildiği gibi Xbox Project Scorpio piyasanın en iyi oyun konsolu mu olacak? Xbox Project Scorpio ve PS4 Pro karşılaştırması sonrasında kim öne çıkıyor? Açıklanan özelliklere göre bakalım.

İşlemci Performans Değerleri

PS4 Pro: PS4 içerisinde kullanılan ana işlemcilerde güç artışına giden Sony, PS4 Pro versiyonunda tam 8 çekirdek işlemcilere yer verdiğini açıklamıştı. 8 çekirdek işlemcilerin özel bir seri olduğu ve bu serinin de Jaguar olarak adlandırıldığını da biliyoruz. Sony Jaguar işlemcileri PS4 modelinde de kullanılmış olan AMD tabanlı işlemciler olarak biliniyor. Fakat yeni seride daha da geliştirilen işlemcilerin 2.1 GHz hız değerine kadar ulaşması sağlanmıştı. Turbo modlar ile 2.7 GHz seviyesine kadar artabileceği belirtilen hız değerlerinin 4K görüntü desteği konusunda da oldukça makul bir performans ortaya koyan işlemcilerin performansları da genel olarak oldukça beğenilmişti.

PS4 Pro

Xbox Project Scorpio: Sony’nin yeni seri oyun konsolundan sonra dün itibariyle özellikleri netleşen Xbox Project Scorpio konsollarının işlemcilerine bakacak olursak markanın yine 8 çekirdekli bir işlemci kullandığını gördük. 8 çekirdekli işlemcilerin içerisinde yer alan sistem ve hız değerleri konusunda da bazı bilgiler verilmiş durumda. İşlemcilerin hızlarının 2.3 GHz temel hız seviyesi olacağı belirtildi. X86 tabanlı olacak olan işlemcilerin turbo modllarda ne kadar hızlanacağı konusunda ise net bir bilgi verilmiş değil. Fakat kendi serisi için bakacak olursak Xbox Project Scorpio çok yüksek bir performans artışı sağlayacak.

Xbox Project Scorpio

Genel değerlendirme: Tamamıyla işlemci mimarisi açıklanmamış olsa da sadece verilen bu bilgilere bakacak olursak yeni nesil Xbox Project Scorpio konsolları kesinlikle işlemci konusunda açık ara önde olacak. PS4 Pro versiyonunun performans değerlerini geride bırakacağına kesin gözü ile bakılan konsolun işlemci performansı ilerleyen günlerde daha fazla netlik kazanacak.

Ekran Kartı ve 4K Desteği

PS4 Pro: PS4 Pro modelinde Sony’nin en büyük ayrıcalığı uzun süredir beklenen 4K desteğinin verilmesi olmuştu. 4K desteği için AMD Radeon serisinden bir ekran kartı kullanımı yapan konsolun 4.2 Tflops değeri sunması ise 4K desteği sunulmasını sağlamıştı. Fakat Sony 4.2 Tflops değeri ile tam anlamıyla istenen 4K değerlerini sunamıyor. Hem FPS değerlerinde hem de akıcılıkta istenen değerler tam anlamıyla elde edilemedi. Fakat başlangıç için konsolların bu değerlerinin oldukça başarılı gösterildiğini de gördük.

PS4 Pro

 

Xbox Project Scorpio: Microsoft’un yeni seri konsollarında ise 4K tartışmaları son buluyor. Microsoft’un yaptığı açıklamalarda da yer aldığı gibi doğal 4K desteği yani diğer bir söylemle gerçek UHD desteği için yeni seri konsolların ekran kartı kısmı yeniden düzenlenmiş durumda. Muhtemelen AMD yerine Nvidia tabanlı ekran kartı kullanımı yapması beklenen konsolların Tflops değeri ise daha önce konsollarda görmediğimiz bir değer. Tam tamına 6 Tflops değeri sunacak olan ekran kartlarının bu sayede gerçek 4K deneyimi sunması da bekleniyor. 60 FPS değerinde UHD çözünürlükle beraber oyun oynamanıza izin verecek olan konsolların hangi ekran kartı tabanını kullanacağı ise yakın süre sonra açıklanması bekleniyor.

Xbox Project Scorpio

Genel Değerlendirme: Xbox Project Scorpio ve PS4 Pro ekran kartı sistemleri konusunda karşılaştırma yapmak bile yanlış olur. Açıklanan bu değerlere bakacak olursak Microsoft’un yeni seri konsolları açık ara öne geçmeyi başaracak. Üstelik gerçek 4K desteği oyun deneyimini de tam anlamıyla değiştirecek. Tabi bunun için istenecek olan televizyonların teknolojilerinin nasıl olacağı ise tartışılır.

RAM Bellek Teknolojileri Farkları Nasıl?

PS4 Pro: Sony’nin yenil nesil konsollarının son sürümü olarak değerlendirilen Pro konsollarında RAM bellekler konusunda pek bir değişiklik yapılmamıştı. Sony RAM bellek konusunda yeni modelde de eski seride yer verdiği 8 GB Ram belleklere yer vermişti. GDDR5 teknolojisine sahip olan bellekler ise oyun performansı konusunda yeterli performansı ortaya koymuştu. Bir süre daha yeterli geleceği düşünülen RAM belleklerin bir sonraki konsollarda değiştirileceği düşünülüyor.

Xbox Project Scorpio: Microsoft’un yeni konsollunda kullanılacak olan RAM bellek teknolojisinde de ilk dikkati çeken belleklerin miktarı oldu. 12 GB RAM bellek kullanacağı açıklanan Xbox Project Scorpio oyun konsollarının içerisinde yer alacak olan RAM belleklerinin ise GDDR5 teknolojisine sahip olacağını biliyoruz. Yani Sony’nin elde ettiği başarı Xbox konsollarında da devam ettirilecek.

Genel Değerlendirme: RAM bellek konusunda cevap oldukça basit. Aynı teknoloji kullanılsa da daha iyi işlemciler ve daha yüksek bellek miktarıyla beraber bellek teknolojilerinde de Xbox Project Scorpio konsolları açık ara öne geçmeyi başarmış durumda.

Xbox Project Scorpio

Depolama Alanı ve Optik Sürücü

PS4 Pro: Yenilenmiş konsol serisinde Sony depolama alanı olarak 1 TB değerini sundu. 1 TB değerinde hafızalara sahip olan konsolların hafıza performans değerleri de oldukça yeterli gösterilmişti. Özellikle son gelen güncellemeden sonra yeni seri oyun konsollarına harici disk desteğinin de gelmesi depolama sorununu tamamen ortadan kaldırmıştı. Optik okuyucu kısmında ise hem Blurav desteği hem de DVD desteği bulunmak.

Xbox Project Scorpio: Yeni seri oyun konsollarında ise yine minimum olarak 1 TB depolama alanı sunması bekleniyor. Fakat depolama alanı konusunda başka nasıl seçenekler sunulacağını da bilmiyoruz. Bununla beraber optik sürücü teknolojisinde ise 4K Bluray okuyuculara yer verilmesi ile beraber yenilenmiş bir performans sunulacağı düşünülüyor.

Tüm bu farkları ve ekstra sistemleri ile Xbox Project Scorpio modellerinin açık ara önde ollacaüını da net bir şekilde görebiliyoruz.

Yorum yapın