En Yeni 360 Derece Kameralar ve Özellikleri

Akıllı telefonlara ek olarak son dönemde yeni nesil sanal gerçeklik kameralarını da görmeye başladık. Artık neredeyse akıllı telefon aksesuarları olarak değerlendirilmeye başlanan 3 derece kameralar haliyle akıllı telefon modelleri gibi sürekli olarak da güncellenmekte. Yeni seri akıllı telefon modelleriyle beraber gelen yeni seri 360 derece kameralarında özellikleri sürekli olarak değişiyor ve kameralar her seferinde daha gelişmiş özellikleriyle öne çıkıyor. Son dönemde de ardı ardına birçok yeni 360 derece kamera modelinin tanıtıldığını söylemek gerek. Peki son dönemde tanıtılan En Yeni 360 Derece kameralar hangileri? Bu kameraların özellikleri neler?

Gear 360 (2017) Kamera

360 derece kamera serileri içerisinde en başarılı olan modellerden biri olan seri Gear 360 (2017) serisi oldu. Yeni seri Samsung Galaxy S8 akıllı telefonları ile beraber duyurulan kameranın özelliklerine geçelim.

Tasarım: Yeni kamerada tasarım konusunda genel tercih değişiklikleri yapılıyor. En Yeni 360 Derece kameralar içerisinde yer alan modelin tasarımında en büyük değişiklik ise sap kısmında ortaya çıktı. Ana kamera kısmı yine küre şeklinde olsa da kameranın artık el ile kullanılmasını sağlayan bir sap kısmı bulunuyor. Hem rahat kullanım sağlayan sap kısmının hem de kameranın yeni bağlantı girişlerini de bulundurması artı bir nokta olarak gösterilebilir.

Boyutları: 100.6 mm X 46.3 mm X 45.1 mm

Ağırlık: 130 gram

Gear 360 (2017) Kamera

Teknik Detaylar: Gear 360 2017 modelinin teknik özellikleri de bir hayli değişiklik gösteriyor. Kameranın ilk değişiklik gösteren noktası 4K çekim modunun gelmesi. Yeni seriyle beraber artık tam anlamıyla 4K çekimine izin veren kameraların, 4K canlı yayın çekim özelliği de bulunuyor. Yabi ki buna ek olarak 360 derece çekim modu, çift ekran çekim modu, Panoramic pencere modu gibii birçok çekim modu da var. 2 adet 8.4 MP CMOS lenslere sahip olan kameranın diyafram açıklığı ise F/2.2. Yavaş çekim, HDR çekim modu, Tek lens ile iki lens farklı kullanımı, ayarlanabilir beyaz dengesi gibi özelliklere sahip olan 360 derece kameranın Android, Mac, iOS, Windows gibi tüm platformlara da bağlanma özelliği bulunuyor.

Pil Değeri: 1,160 mAh

Yükseltilebilir hafıza: 256 GB

Suya toza Dayanıklılık: IP53

Kablosuz Bağlantılar: Bluetooth, Wİ-Fİ

Gear 360 (2017) Kamera

Xiaomi The Mi Panoramic Camera

Akıllı telefonların yükselen Çinli devlerinden biri olan Xiaomi’nin yeni seri 360 derece kameralarından biri olan Xiaomi The Mi Panoramic Camera En Yeni 360 Derece kameralar listemizde de yer alıyor.

Tasarım: Tasarım konusunda 360 derece kameraların alışılagelmiş olan dairesel tasarımından ayrılan Xiaomi The Mi Panoramic Camera serisi tam olarak kare tasarımına sahip. 360 derece kameranın iki tarafında da dairesel lenslerin bulunması ise tasarım konusunda dikkat çeken noktalardan bir tanesi.

Xiaomi The Mi Panoramic Camera

Teknik Özellikleri: Teknik özellik konusunda 360 derece kameraların iki adet 16 MP objektiflere sahip olduğunu belirtelim. Balık gözü lenslerine sahip olan kameranın 190 derece çekim açısı bulunuyor. 360 derece çekim yapabilen kameraların maksimum çözünürlük desteği ise 3.5K. İçerisinde yer alan Ambarella A12 işlemcilere sahip olan kameraların bu sayede görüntüleri 7K çözünürlük değerinde birleştirmeleri de sağlanıyor. USB ve kablosuz bağlantılarında desteklendiğini de belirtelim.

Pil Değeri: 1600 mAh

Yükseltilebilir Hafıza: Var

Suya Toza Dayanıklılık: IP67

Kablosuz Bağlantılar: Bluetooth, Wi-Fİ

Xiaomi The Mi Panoramic Camera

ZTE Nubia NeoAir VR   

En Yeni 360 Derece kameralar içerisinde en ilginç modellerden birisi ZTE tarafından henüz dün tanıtımı yapılan ZTE Nubia NeoAir VR kameraları. Dünyanın en küçük VR kameraları kategorileri içerisinde yer alan kameraların özellikleri de boyutuna göre oldukça yüksek.

Tasarım: Tasarım konusunda yeni serinin tartışılmaz en iyi modellerden biri olduğunu söylemek yanlış olmaz. Öncelikle tamamen dairesel bir tasarıma sahip olan modelin sadece büyük bir misket boyutunda olduğunu belirtelim. Tamamen dairesel olan kamera 37.6 mm çağa sahip. Yani rahatlıkla taşınabilir ve oldukça şık görüntüye sahip olan bir kameradan söz ediyoruz.

ZTE Nubia NeoAir VR

Teknik Özellikler: Boyutu çok küçük olmasına karşın ZTE Nubia NeoAir VR modelinin kamera özellikleri beğeni topluyor. 360 derece kameralarda yer alan balık gözü lenslere sahip olan VR kamerasının 210 derece görüş açısına sahip iki lensi bulunuyor. Fotoğraf çekim modunda 3K çözünürlük değerine sahip olan kameranın video çekimlerinde ise 2K çözünürlük değeri sunuluyor.

ZTE Nubia NeoAir VR

360 derece panoramik çekim modu ve video modu bulunan ZTE Nubia NeoAir VR kameralarının son olarak doğrudan telefonlara bağlanabildiğini ve bunun için USB Type C bağlantılarının kullanılması da kameraların doğrudan telefonlarla kullanılmasını sağlamakta. Bunun dışında telefonlara bağlamasanız bile kameraların beraberinde gelen stantlar ile kameranın kullanımını gerçekleştirebiliyorsunuz.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

Yorum yapın