Flash Player Virüsü Nedir? Nasıl Silinir?

Flash Player virüsü oldukça sık karşılaşılan bir virüs türevidir. Özellikle de son zamanlarda son derece sık bir şekilde karşımıza çıkıyor. Çeşitli web sitelerde sahte flash player başlığı altında sistemlerimize bulaşmaktadır. Bu virüslerin genel amacı sisteminize reklam virüsü bulaştırmaktır ve siz bir web siteye girdiğiniz zaman o sitede reklam olmasa bile sizin karşınıza uyuz edici reklamlar çıkmaktadır. Bu reklamlar sebebi ile de sisteminiz oldukça kasar. Ayrıca sizde önemli işlerinizi gerçekleştiremez internet üzerinde rahatlıkla surf yapamazsınız. Tam anlamıyla bunlardan kurtulabilmenin de yolları vardır. Ancak en önemlisi bu virüslerin nasıl bulaştığını öğrenmek ve buna göre tedbir almaktır.

Flash Player Virüsü Nasıl Bulaşır?

Bu virüsün bulaşmasında en sık kullandığı işlem banner reklamlarıdır. Flash player virüsü adobe flah player’in taklididir. Bildiğiniz gibi özellikle firefox tarayıcısında flash player’a ihtiyacınız vardır. Eğer olmazsa videoları izleyemezsiniz. Film seyredemezsiniz. Bu virüs ise karşınıza “Adobe flash player versiyonunuz eski, yenisini kurmak için buraya tıklayın ve indirerek çalıştırın” gibi bir başlıkla çıkmaktadır. Sisteminize bulaştıktan sonra da size reklamlar açtırırlar. Genellikle ilk işi bilgisayar başlangıcına yerleşmektir. Bu sayede her bilgisayar açıldığında otomatik olarak çalışır. Bunlara ek olarak firefox tarayıcısına da virüs olarak yapışabilmektedir. Yine uzaktan güncelleme de alabiliyor ve sisteminizde tarayıcınız açık olmasa dahi size uyuz edici reklamlar çıkartabilmektedir.

Flash Player Virüsü Nasıl Silinir?

Bu virüsün nasıl silindiğine gelirsek, sisteminizde veritabanı güncel bir antivirüs programı olmalıdır. Örneğin ESET, AVAST gibi antivirüs yazılımlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca bu yazılımları ücretli olarak da indirmeniz şart değildir. Yazılımları çalıştırdıktan sonra tam virüs taraması başlatın ve bütün virüslerin ivedi bir şekilde taranmasını sağlayın ve arkasından otomatik olarak silineceklerdir. Silinme işlemi sırasında bilgisayarınızın yeniden başlatılması istenebilir. Bunu ertelemeyerek “şimdi yeniden başlat” butonuna basmalısınız. Yine Combofix tarzı virüs temizleyici bir yazılım ile de bu virüsleri temizleyebilirsiniz. En önemli etken ise temizlik işleminden sonra sisteminizdeki tarayıcıları kaldırarak tekrar kurulumlarını gerçekleştirin. Bu sayede sıfırlanmış olurlar.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

Yorum yapın