İnternete Bağlanamama Sorunu ve Çözümü

Evinizdeki internet ağında bazen işlerinizin yarıda kalmasına sebep olabilecek problemler ile karşılaşabilirsiniz. Bu problemler ile ilgili olarak gerekli çözüm yöntemlerini bilmeniz hayat kurtarıcı önem taşımaktadır. İnternetinizde yaşadığınız problemlerin sebeplerini bilmeniz önemlidir.

Ev ağında gerçekleşen bir bağlantı sorunu yine donanımınızdan kaynaklanabiliyorken yazılım sisteminden de kaynaklanabilmektedir. Bunların haricinde internet servis sağlayıcınızdan da kaynaklanan bir sorun olabilir. Bu anlamda yapmanız gereken işlemlerden ilki modeminizi tam anlamıyla kontrol etmeniz olacaktır.  Modem kablolarınızı güzel bir şekilde kontrol edin. Bağlantı problemi var ise buradan kaynaklı olabilmektedir. Yine modeminizin tüm ışıklarının yandığından emin olmalısınız. Eğer bütün bunlara rağmen sorun devam ediyor ise DNS ayarlarınızı kontrol etmekte fayda var.

DNS Ayarları Kontrolü

DNS ayarlarını tam anlamıyla kontrol etmeniz size oldukça fayda sağlayacaktır. DNS ayarları çoğu zaman bazı sebeplerden dolayı değişebilmektedir. Özellikle de DNS virüsleri bu ayarlarınızı tam anlamıyla bozabiliyor ve zararlı DNS sunucularını yerleştirebilmektedir. “Denetim masası – Ağ bağlantıları – Yerel ağ bağlantısı – Özellikler – Yerel IP Paket Sağlayıcı IPv4” bu kısımdan DNS adresinizi rahatlıkla değiştirebilirsiniz. Google DNS adresi olarak 8.8.8.8 – 8.8.4.4 adreslerini kullanmanız mümkündür. Bunların kontrollerini gerçekleştirdikten sonra yeni DNS adresinizi girebilirsiniz. Eğer sorun devam ederse farklı bir DNS adresi deneyin eğer yine sorun devam ederse modeminizi fabrika ayarlarına çevirmelisiniz. Fabrika ayarlarına çevirdikten sonra da yine kullanıcı bilgilerinizi modeminize girmeniz gerekebilir yoksa internete bağlanamazsınız. Modeminizi fabrika ayarlarına çevirmeniz sayesinde modeminize işleyen zararlı DNS adresini silebilirsiniz. Artık yeni nesil virüsler modeme DNS bilgileri giriyor ve bunun sonucunda da sürekli olarak reklamlar karşınıza çıkabilmektedir.

ISP Kaynaklı Sorunlar

Eğer internet servis sağlayıcı kaynaklı bir probleminiz var ise yani bağlantınız hala gelmiyorsa mecburi olarak internet servis sağlayıcınızı aramak zorundasınız. Internet servis sağlayıcınızı aradıktan sonra onlara durumu anlatın ve en kısa şekilde çözüm sağlayacaklardır. Genellikle arıza kaydı oluşturulur ve evinize ivedi bir şekilde yetkililer gelir ve sorunu kaynağında inceleyerek çözüme kavuştururlar.

Yorum yapın