Twitter Lite Nedir? Nasıl Ayrıcalıklar Sağlar?

Twitter Lite, sosyal medya uygulaması Twitter tarafından düşük donanım özelliklerine ve düşük bağlantı hızlarına sahip olan akıllı telefonlar için yayınlanış olan ana Twitter uygulamasına alternatif bir uygulamadır. Twitter Lite sayesinde hem daha az internet kullanımı hem de daha az donanım ihtiyacı gereklidir.

Twitter Lite Yayına Girdi?

Sosyal medya uygulamaları arasında sıkı bir yarış devam ediyor. Son döneme Facebook’un öne çıkmaya başladığı sosyal medya uygulamaları arasında Facebook’un dışında daha birçok uygulama bulunuyor. Kullanıcı sayıları ile rekorlar kıran sosyal medya uygulamaları arasındaki yarışta giderek artmaya devam ediyor. Son dönemlerde geride kalmaya başlayan Twitter uygulaması da bu yarışa yeniden giriş yapabilmek için yeni adımlarda atmıyor değil.

Sosyal medya devinin bu konuda attığı adımlardan bir tanesi de Twitter Lite uygulaması oldu. Sosyal medya devi daha fazla kullanıcıya ulaşmak için sunduğu Twitter Lite uygulamasının devreye girmesiyle beraber Twitter kullanımının da artması bekleniyor. Peki Twitter Lite nedir? Tam olarak nasıl kullanılır? Daha detaylı olarak bakalım.

Twitter Lite Tam Olarak Ne İşe Yaramakta?

Twitter Lite uygulamasının çıkış amacı kullanıcıların daha az internet kullanarak daha kolay uygulama kullanımı sağlaması. Daha önce yayınlanan Facebook Lite uygulamasında olduğu gibi çok daha basit arayüzlerin çok daha basit sistemlerin kullanıldığı Twitter Lite bu sayede ihtiyaç duyduğu internet miktarını en aza indirerek çok daha az veri harcıyor.

Bunun dışında akıllı telefonlarda Twitter uygulamasının istediği donanım özelliklerinden çok daha az derecede özellik ihtiyacı isteyen Twitter Lite uygulamasının bu sayede çok daha akıcı kullanım sağlamasına karşın eski telefonlarında çok daha rahat Twitter kullanımına izin veriyor. Kısacası ekstra olarak sunulan görseller, süslemeler ve benzeri özelliklerden vazgeçerek daha hızlı ve daha az veri kullanan bir sosyal medya uygulaması elde edilmiş oluyor. Böylelikle eski telefonlarda ve sınırlı internetlerde de rahatlıkla Twitter kullanılabiliyor.

Twitter Lite

Ne Kadar Yer Kaplıyor? Ne Kadar Tasarruf Sağlıyor?

Twitter Lite uygulamasıyla beraber uygulama standart Twitter’a göre çok daha az alana ihtiyaç duyuyor. Uygulamanın akıllı telefonlarda istediği alan sadece 1 MB. Yani uygulama birçok ayrıcalığının yanı sıra neredeyse hafızadan da hiçbir alan kullanmıyor. Bunun yanında uygulamanın ekstra olarak ne kadar veri tasarrufu sağladığı da açıklanmış durumda. Sadece 1 MB yer kaplamasına karşın uygulamanın veri tasarrufu da ana uygulamaya göre %30 oranında. Facebook Lite bu alanda %70 oranına kadar veri tasarrufu sunuyordu. Twitter Lite veri tasarrufu konusunda Facebook’un arkasında kalsa da ana uygulamaya göre oldukça başarılı bir değer olduğunu da ekleyelim.

Bunun dışında Twitter Lite ile neler yapabileceklerinizden de bahsedelim. Tweet atmadan tutunda trendleri görüntülemeye kadar Twitter üzerine neler yapabiliyorsunuz bu uygulamada da aynen kullanabiliyorsunuz. Sadece ekstra olarak görüntüler ve temalarda tasarımlar çok daha basitleştiriliyor.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

Yorum yapın