Yerli Arama Motoru ‘Yaani’ Tanıtıldı

Turkcell Genel Müdür Kaan Terzioğlu, yerli arama motoru ‘Yaani’yi düzenlenen basın toplantısında tanıttı. Ana dili olarak Türkçe kullanılan, App Store ve Google Play’de hizmet vermeye başlayacak olan arama motoru kullanıma açıldı.

Terzioğlu yaptığı konuşmada;

“Yaani’nin ana dili Türkçe. O yüzden Türkçe karakterlere duyarlı olacak. Arama motorunu kullandığınızda konum olarak size en yakın sonuçlar karşınıza çıkacak ve vakit kaybı yaşanmayacak”

Ülkede kullanılan verilerin %96’sının yurtdışında tutulduğunu vurgulayan Terzioğlu, data konusunda kaynakların Türkiye’de kalacağını, Çin ve Rusya gibi dijital servis sağlayıcılarının ülkemizde de sunulacağını belirtti.

Turkcell’in Değil Türkiye’nin Arama Motoru

Kendi arama motoruna sahip olmanın dünya’da sayılı ülkeler arasına girmek olduğunu belirten Terzioğlu, “gücün kaynağının değiştiği, verinine en önemli olduğu döneme giriyoruz. Ülke olarak girilen bu dönemde söz sahibi olmak, dijital verileri kendi ülkemiz içinde tutmak ve yenilikçi sisteme dönüştürmek zorundayız. Geliştirdiğimiz sisteler sadece Türkiye’de değil, dünya üzerinde kullanılıyor. Yaani sayesinde en fazla veri üretmeyi amaçlıyor, arama motoru pazarına giriş yapıyoruz. Yani sadece Turkcell değil, tüm Türkiye’nin arama motorudur” diye konuştu.

Yaani’nin Avantajları Nelerdir

Yaani uygulaması, aile koruma, konuma bağlı arama, en yakında bulunan sinema salonlarına bağlı vizyon filmleri, kota yemeyen arama, sosyal medya ve alışveriş alanında en ucuz siteleri müşterilerine sunuyor. Yaani uygulaması 25 ekim itibariyle Google Play ve App Store’lardan indirilebiliyor. En önemli özelliklerinden biri, Türkçenin dil yapısına uygun ve anlayabilecek şekilde geliştirilmiş olması. Türkçe aramalar, daha fazla sonuç verecek, dile bağlı olarak zamanla kendini geliştirebilecek. Yani uygulaması sembolü olarak nazar boncuğu ikonu kullanılıyor. Ayrıca Yaani uygulamasını indiren Turkcell’liler 1 GB ek internet kotasına sahip olacak. Kullanan müşteriler her ay 1 GB ek internetten faydalanabilecek.

“Yerli Arama Motoru ‘Yaani’ Tanıtıldı” üzerine bir yorum

  1. bence gereksiz, lğtfen keşfedilmemiş projeler üretin, google gibi bi sağlayıcı var zaten artı trajikomik olan durum arama motoru arama motoruna kendini kayıt edip üstüne çıkmaya çalışıyor.

    Yanıtla

Yorum yapın