Yapay Zeka Teknolojisi Şirketleri Nasıl Zengin Edecek?

Yapay Zeka Teknolojisi Şirketleri Nasıl Zengin Edecek?

Yapay zekâ teknolojileri, Apple, Microsoft ve Google gibi dünyaca ünlü dev şirketlerin ortaya çıkardığı teknoloji harikalarıdır. Bu teknoloji harikaların yakın gelecekte trilyon dolarlık şirketlerin ortaya çıkmasına neden olacağı belirtilmektedir. Dünya genelinde teknolojinin önde gelen büyük firmalarının destekleri ike Siri, Alexa, Facebook M, Cortana ve Google Asistant gibi birbirinden gelişme gösteren yapay zekâ teknolojilerinin ortaya çıkmasını sağlamışlardır. Yapay zekâ teknolojileri kendilerine verilen görevleri layığı ile yerine getirerek kendisini üreten firmalara büyük paralar kazandıracakları da belirtilmektedir. Ayrıca bu yapay zekâ teknolojisi ürünlerinin kendi trilyon dolarlık şirketlerini vara edeceği de bilişim uzmanları tarafından dile getirilmektedir.

Yapay Zekâ Kullanım Alanları Nelerdir?

Tarih geneline bakıldığında teknolojik geliş ürünlerinin tamamının ortak amacı daha fazla müşteriye ulaşmak ve bu konuda reklam yapmak isteyen firmalar tarafından kullanılmıştır. Bu konuda örnek verilecek olursa ilk defa 1978 yılında spam e-mail ortaya çıkmıştı. Bu maili gönderen kişinin amacının aslında şirketinin reklamını yapmaktı. Bu kişi çalıştığı şirketin pazarlama müdürüydü. Şirketlerin daha geniş müşteri profillerine ulaşmak için bu nedenle geliştirilmiş yapay zekâ ürünleri şirketler için oldukça önemli bir konuma gelecektir. Şuanda geliştirilen ve geliştirilmekte olan yapay zekâ ürünleri kusursuz olarak çalışmaktadır. Kişilerin günlük hayatını kolaylaştırması anlamında yapay zekâ ürünleri oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Örneğin kişilerin gitmek istedikleri otobüs duraklarına ya da aradıkları en yakın alışveriş merkezlerini yapay zekâ teknolojisi ürünler sayesinde kolaylıkla bulabileceklerdir.

Yapay Zekânın Kurumsal Geleceği Nasıl Olacaktır?

Kurumsal anlamda nasıl bir geleceğe sahip olacaklarını örneklendirmek için Google ve Facebook gibi dünyaca ünlü şirketleri örnek göstermek yeterlidir. İncelenecek olursa Google, kendi servislerini kullanan kişilerden her sene 10 dolar kazanç elde etmektedir. Facebook ise kullanıcılarından her sene 50 dolar gelir elde etmektedir. Ancak hiçbir kullanıcı Google ve Facebook’a ödeme yapmamaktadır. Çünkü bu siteler kazançlarını yine kullanıcıları için hizmet olarak geri iade etmektedir.

Yorum yapın