Xiaomi Surge S1 İşlemcileri Tüm Özellikleri

Xiaomi Surge S1, Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi tarafından ARM big.LITTLE teknolojisi ile üretilmiş olan yeni seri mobil işlemcilerdir. Xiaomi markasının ilk mobil işlemcisi olan Xiaomi Surge S1, toplamda 8 çekirdek barındıran ve 64 bit mimariye sahip olan mobil işlemciler olarak üretilmektedir.

MWC 2017 fuarı her açıdan birçok yeni teknolojiye ev sahipliği yaptı. Hali hazırda birçok telefonun tanıtıldığı etkinlikte dikkat çeken ürünlerden birisi de Xiaomi Surge S1 serisi oldu. Çinli teknoloji devinin işlemci pazarına giriş yaptığı seri olarak tanıtılan işlemcinin özellikleri neler? Neden Xiaomi böyle bir seçim yaptı? Yeni işlemcileri sağladığı ayrıcalıklar neler? Daha detaylı olarak bakalım.

Xiaomi Surge S1 Teknik Özellik Detayları

İşlemcilerin ilk olarak teknik özellikleri konusunda biraz konuşmak gerekecek. İşlemcinin içerisinde toplamda 8 adet çekirdek bulunuyor. 8 çekirdek ise son dönemde bir hayli sık gördüğümüz şekilde 4+4 şeklinde kümelenmiş durumda. İlk 4 çekirdek performans için öne çıkacak olan 2.2 GHz değerinde çalışan kümelenmiş bir işlemci serisi ile beraber geliyor. Bunun dışında diğer 4 çekirdek kümesinde ise 1.4 GHz hızında çalışan ARM Cortex A53 serisi dikkat çekiyor.

Bu sayede son dönemde elde edildiği gibi ikili bir performans ve tasarruf kullanımı da elde edilmiş oluyor. İlk işlemi kümesi yüksek bir performans dengesi elde edilmesini sağlarken ikinci işlemci kümesi ise ekstra güç tasarrufu sağlamakta. Tüm bunlarla beraber yeni seri akıllı telefonlarda ekstra bir mimari optimizasyonu da söz konusu. İşlemci hız ve mimari konusunu geride bıraktıktan sonra serinin grafik birimine geçelim.

Grafik birimi konusunda da son dönemin popüler teknolojilerinden biri olan teknolojilerle üretilmiş Mali-T860 serisine yer veriliyor. Bir önceki Mali modeline göre en az %40 daha iyi değerlere sahip olan grafik desteği sayesinde birazdan ele alacağımız birçok teknoloji öne çıkıyor.

Xiaomi Surge S1

Xiaomi Surge S1 Yeni Teknolojileri ve Ürün Destekleri

Teknik özelliklerden sonra yeni seri Xiaomi Surge S1 işlemcilerinin desteklediği teknolojilere bakalım. Bu noktada markanın ilk olarak öne çıkan desteği hızlı şarj desteği. Xiaomi Surge S1 ile artık kendi akıllı telefonlarında kendi hızlı şarj desteklerini sunabilecek olan teknoloji devinin yeni işlemcilerinin tek avantajı da bu değil.

Aslında orta sınıf işlemci modellerinden biraz daha yüksek olsa da bu sınıfın bir üyesi olarak gösterilen yeni işlemcilerin 4K çözünürlük değerinde çekim yapabilen kameraları da öne çıkardığını belirtelim.

4K çözünürlük değerinde çekim yapılmasına karşın ekran çözünürlüğü konusunda ise farklı bir seçim var. Bu işlemci serisi maksimum olarak QHD çözünürlük desteği sunabilmekte ki bu değerler son dönem akıllı telefonlarda orta segment kısımlarına denk geliyor. Son olarak yeni seri işlemcilerin VoLTE desteğine sahip olan modelin iyi işlemcilerden biri olduğunu da belirtelim.

Xiaomi Surge S1

Xiaomi Surge S1 Hangi Akıllı Telefonlarda Kullanılacak?

Markanın yine MWC 2017 fuarında tanıttığı yeni akıllı telefon serisi olan Xiaomi Mi 5c akıllı telefonlarında kullanılan işlemcilerin bundan sonra da Xiaomi orta segment akıllı telefonlarında kullanılması bekleniyor. Tabi bunun dışında markanın yeni işlemcilerini dışarıya satış yapıp yapmayacağı konusunda bir bilgi yok. Yani Xiaomi Surge S1 serisi farklı akıllı telefon markalarında hem kullanılabilir hem de kullanılamayabilir. Bu durum tamamen Xiaomi serisine bağlı.

Yorum yapın