960fps Slow Motion Sensör Xperia Serisine Neler Katıyor?

Slow motion (ağır çekim), çekim sırasında zamanın yavaşlatılmış bir şekilde yansıtıldığı özel çekim tekniğidir. Her görüntü karesinin çok hızlı şekilde çekilmesi temeline dayanan teknolojide çok hızlı çekilen film kareleri, standart oynatıldığında ise görüntü oldukça yavaşlatılır ve Slow motion (ağır çekim) elde edilir.

Son dönemde akıllı telefon kameralarında daha fazla öne çıkmaya başlayan teknoloji sayesinde artık birçok amiral gemisi akıllı telefon modelinde de aranan özelliklerden birisi olmaya başlayan ağır çekim modunun her yeni modelde yeni bir özellik daha kazanmakta. Bu noktada son olarak ise MWC 2017 etkinliğinde tanıtılan Sony Xperia XZ Premium akıllı telefonunda da söz konusu özelliğin ne derece ilerletildiğini de görmüş olduk. Peki yeni akıllı telefon Xperia XZ Premium serisi nasıl bir Slow Motion özelliği ile beraber geliyor? Ekstra özellikleri neler? Daha detaylı olarak bakalım.

4 Katı Daha Hızlı Çekim

Öncelikle Xperia XZ Premium serisi ile beraber 960fps değerinde ağır çekim modu sunulduğunu ve bunun şu an için bir rekor olduğunu da belirtelim. Genelde akıllı telefonlarda ağır çekim modunda yer verilen hız olarak karşımıza 240 fps değeri çıkmakta. Bu değerde bile çekilen Slows Motion çekimleri oldukça başarılı bir deneyim sunabiliyor.

Xperia XZ Premium

Fakat Sony’nin yeni akıllı telefonunda bu rakam tam 4 katı olarak artırılmış durumda. Yani bu burum şöyle açıklanabilir, başta dediğimiz gibi önce görüntülerin çok hızlı bir şekilde çekilmesi gerekiyor. 960 fps değerinde ise 4 katı daha hızlı çekim elde ediliyor. Haliyle görüntü çok daha fazla yavaşlatılabiliyor ve çok daha etkili bir ağır çekim görseli oluşturulabiliyor. Yani bir diğer söylemle kalitenin maksimum değerlere çıkarıldığını da belirtelim.

Sony Xperia XZ Premium Ağır Çekim Özellikleri Neler?

Sadece fps değeri olarak rekor kırması değil bunun dışında sunduğu birçok ayrıcalıkla da kameraların öne çıkan özellikleri olduğunu belirtelim. Xperia XZ Premium serisinde 960 fps değerinde slow motion çekimi dışında çekim sırasında istediğiniz anda duraklatma ve istediğiniz anda kaldığınız yerden devam etme özellikleri de yer alıyor.

Bunun dışında çekimler 720p HD kalitede yapılıyor. Çekimleri uç uca ekleme gibi ekstra seçimlerde olması bu çekim modu için yeni akıllı telefonun en beğenilen modl olarak karşımıza çıkmasını sağlamakta.

Yorum yapın