Nokia 5 Tanıtıldı! Dikkat Çeken Tüm Özellikleri ve Fiyatı

Cep telefonlarından sonra battığı yönünde iddialar gündeme gelen ve zor günler geçiren Nokia, çok uzun bir süre yeni telefon üretimine gitmemişti. Ciddi oranda düşüş yaşayan ve hatta adı unutulmaya başlayan cep telefonu devi şimdilerde ise yeniden akıllı telefonları ile piyasaya geri dönüş yapmaya başladı. İlk olarak çok üst düzey akıllı telefonları çıkması beklense de şimdilerde akıllı telefon modelleri için orta sınıf akıllı telefonları ile öne çıkan markanın son olarak ise Nokia 5 akıllı telefonları tanıtıldı.

Nokia 5 Akıllı Telefon Detayları

Markanın yeni orta segment üyesi akıllı telefonu olarak ortaya çıkan akıllı telefonun tanıtımıyla beraber merakla beklenen özellikleri de detaylandırılmış oldu. Bakalım özellikler neler?

Nokia 5 Tasarımı Nokia Serisini Ortaya Koyuyor

İlk olarak çok kısa bir süre önce tanıtımı yapılan yeni seri akıllı telefonların dikkat çeken ilk noktası tabi ki tasarımı oldu. Yine Nokia 6 serisinden çok bir farkı olmayan detaylarla karşımıza gelen serinin dikdörtgen tasarımını oval ve kıvrımlı yan çerçeveler tamamlıyor.

Ön kısımda iki sanal tuş ve bir fiziksel Home tuşu ile beraber gelen akıllı telefon arka kısımda ise orta bölümde yer alan dikine konumlandırılmış bir kamera bölümü ile dikkat çekiyor. Mavi, siyah, metal grisi gibi birçok renk seçeneğine sahip olan akıllı telefonun boyutları da çok farklı değil. 149.7 mm boyu 72.5 mm eni ve 8.05 mm kalınlığı bulunan akıllı telefon tüm bu değerler ile beraber standartları sağlayan bir model.

Tasarım Artıları: Renk seçenekleri, kıvrımlı hatlar, mini kameralar

Tasarım Eksileri: Biraz daha ince bir model olabilirdi

Nokia 5

Nokia 5 Teknik Özellikleri Orta Sınıfı Yansıtıyor Mu?

Nokia 5 orta segment üyesi olmasına karşın bu sınıfın özelliklerini de karşılamakta. İlk olarak karşımıza Qualcomm Snapdragon 435 serisi işlemciler çıkıyor. İşlemcilerin hız değerleri ise 8 çekirdek 1.4 GHz değerinde. Ayrıca mimari de 64 bit. Bu işlemcilerin performansını desteklemek için ise yer verilen RAM bellek miktarının 2 GB olduğunu gördük. Tabi ki bu değer son seri akıllı telefonlar için oldukça düşük gösterilse de orta seviye akıllı telefonlar için hala ideal bir değer olduğunu biliyoruz.

Zaten Nokia bu konudaki görüşünü de daha önce açıklamış ve ilk gelen detaylarda çok yüksek RAM miktarının kullanılmayacağı da ortaya çıkmıştı. 2 GB RAM bellek miktarının kullanılıyor olması ile beraber beklenen standart değer olan 16 GB dahili hafıza değeri de yine akıllı telfonda yer verilen bir başka detay oldu. Artırılabilir hafıza ise 128 GB seviyesinde.

Teknik Özellik Artıları: Snapdragon işlemcilerinin kullanılması

Teknik Özellik Eksileri: 2 GB RAM bellek miktarı biraz daha yüksek olabilirdi.

Nokia 5

Nokia 5 Akıllı Telefon Ekranları

Teknik özelliklerin hemen ardından şimdiden yeni seri akıllı telefonların tanıtımında yine öne çıkan noktalardan biri olan ekranlara geçiş yapalım. 5.2 inç ekran boyutu ile tanıtımda öne çıkan modelin ekranlarının ise çözünürlük değeri olarak ise 720p değeri önümüze geliyor.

Bunun dışında ekran teknolojisi konusunda IPS LCD tercihi yapılmış durumda. Gorilla Glass ekran camları ile maksimum koruma sağlayacağı da gözlenen akıllı telefonun çizilmeye karşı dirençli olan camları ve eğimli olan ekranları da yine ekran teknolojisi konusunda netlik tanıtım detaylarından biri oldu.

Ekran Artıları: Gorilla Glass cam, çizilmeye karşı dirençli cam

Ekran Eksileri: Biraz daha yüksek çözünürlük desteği sunulabilirdi.

Nokia 5

Nokia 5 Kamera Teknolojileri

Tasarım, ekran özellikleri ve teknik detayları dışında serinin kamera özellikleri de tanıtımda öne çıkan konulardan birisi oldu. Arka kamera seçiminde 13 MP değeri kullanan akıllı telefonların ön kısmında ise 8 MP değerinde kameralar ön plana çıkıyor. Arka kameranın özellikleri arasında otomatik odaklama ve otomatik focus özellikleri öne çıkmakta.

Ön kamera kısmında ise geniş açılı çekim, sanal flaş ve 84 derece açı değeri öne çıktı. Hem ön hem de arka kamera da diyafram açıklığı ise f/2.0 değerinde olduğunu da ekleyelim. Tüm bu özellikleri ile beraber kamera konusunda da orta sınıf için yeterli bir model ile karşı karşıya olduğumuzu görebiliyoruz.

İşletim Sistemi Ve Batarya Özellikleri

İşletim sistemi olarak zaten Nokia bundan sonraki süreçte Android işletim sistemi kullanacağını belirtmişti. Nokia tarafından yapılan bu açıklamadan sonra gelen tüm akıllı telefonlarda da genel olarak Android işletim sistemi gördük. Nokia 6 serisi de bunun öncülerinden biri olmuştu.

Bir dönem büyük eleştiriler almasına neden olan neden olan işletim sistemi tercihinde bu kez popülariteyi yakalayan marka yeni seride de Android Nougat 7.1 sürümü ile çıkış yapacağını duyurdu. Zaten şu an için en güncel olan işletim sistemi ile gelecek olan serinin bundan sonrada Android güncellemeleri alması beklenmekte. Tabi nereye kadar bir güncellemeden bahsediyoruz orası kesin değil.

İşletim sistemi tercihinden sonra gelelim bir diğer ayrıntı olan noktaya. Yeni akıllı telefon modelinde pil tercihi olarak ise 3000 mAh kapasitesinde olacağı tanıtımda ortaya çıkmıştı. Bu pil oranı ile beraber serinin epey bir uzun kullanımı sunduğunu da söylemek gerekiyor. Pil teknolojileri konusunda ise değiştirilemeyen pillerin yanında hızlı şarj desteğinin olmaması da bir başka detay.

Çıkış Tarihi Açıklanan Fiyatı Miktarı

2017 yılı içerisinde çıkış yapacak olan yeni akıllı telefonun çıkış tarihi için ise yılın ikinci çeyreği gösterilmekte. Yılın ikinci bölümünde kullanıcıların beğenisine sunulmuş olan akıllı telefonların satış fiyatı için ise 189 Euro rakamı belirtildi. Bu rakamların telefonun varyasyonlarına göre değişebileceği de konuşulan bir başka konu.

Yorum yapın