Beklenen Telefon Huawei P10 Tanıtıldı! Tüm Özellikler ve Fiyatı

Çinli teknoloji devlerinden biri olan Huawei, son dönemde hem Çin genelinde Apple ile girdiği yarışla hem de dünya pazarında diğer birçok markanın akıllı telefonları ile girdiği yarışla gündeme gelmeye başlamıştı. Haliyle artık adını çok daha sıkça duymaya başladığımız markanın uzun süredir beklenen yeni seri akıllı telefonları da sonunda tanıtıldı. Huawei P10 tanıtımı ile beraber telefonun özellikleri de ortaya çıkmış oldu. Bakalım Huawei P10 özellikleri nasıl?

Bambaşka Huawei P10 Renkleri

Huawei P10 serisinin tanıtımında ilk olarak telefonun tasarımı öne çıktı. Tasarım konusunda yeni modelin oldukça ince kasası ilk göze çarpan detay oluyor. Hem telefonu çok daha şık gösteren hem de telefonun ağırlığının düşmesini sağlayan incelik değeri ise epey bir beğeni topladı. Telefonun sadece 6.98 mm kalınlığında olduğunu da ekleyelim. Bunun dışında tasarım konusunda dikkat çeken bir diğer detayın ise parmak izi okuyucuları olduğunu belirtelim.

Parmak izi okuyucusu konusunda marka köklü değişikliklere imza atarak arka kapakta yer alan parmak izi okuyucularını kaldırmış durumda. Doğrudan ön kısımda artık Home tuşu aynı zamanda parmak izi okuyucu olarak dikkat çekiyor. Bunun dışında telefonun mavi, yeşil, pembe, siyah, altın renk seçenekleri bulunuyor ve bu seçimler özel bir tasarım çalışması ile elde edilmiş durumda. Pantone Color ile yapılan çalışmalar ile özelleştirilebilir renk seçimleri de yapılabilmekte.

Tasarım Artıları: Çok daha ince model, sade ama şık detaylar, parmak izi sensör değişikliği, özelleştirilebilir renk seçenekleri

Tasarım Eksileri: ön kamera bölümü biraz daha değişik tasarlanabilirdi.

Huawei P10

Huawei P10 Ekran Özellikleri Fark Oluşturacak

Yeni seri akıllı telefonların en çok merak edilen noktalarından birisi de ekran teknolojileri. Telefon tanıtılmadan önce ekran özellikleri ile ilgili olarak sürekli yeni iddialar gündeme gelmişti. Çok daha geniş ekranlar beklenirken Huawei P10 akıllı telefonlarının ekranlarının 5.1 inç olarak tanıtıldığını belirtelim.

Bu ekran değeri ile beraber çözünürlük konusunda ise 1920 X 1080 yani Full HD seçimi yapılmış durumda. Ayrıca ekran tercihi konusunda daha önce çok sık karşılaşılmayan IPS Neo teknolojisi kullanılmış durumda. Genel yorum olarak ekranlarında standartların üzerinden olduğunu söylersek yanlış yapmış olmayız.

Ekran Artıları: Daha az enerji tüketimi, 18:9 geniş ekran, çok net görüntü

Eksileri: Çözünürlük değeri biraz daha yüksek olabilirdi. LED panel olabilirdi,

Huawei P10

Huawei P10 Üst Segmentin Yeni Üyesi

Huawei P10 serisinin beklendiği gibi üst sınıf akıllı telefonlardan biri olduğunu belirtelim. Zaten markanın iddialarında da bu durum hakkında iddialı açıklamalar görmüştük. Beklenen teknik özelliklerde bu nedenle oldukça yüksekti. Beklendiği gibi tanıtımdan sonra serinin teknik özelliklerinin de bir hayli yüksek olduğu ortaya çıktı. Kirin 960 işlemci modeline yer veren Huawei P10 serisi kendi işlemcileri sayesinde 2.4 GHz hızla çalışabilen bir telefon olarak ortaya çıkıyor.

Buna karşın RAM miktarı konusunda beklentilerin biraz altında kalan 4 GB RAM bellek miktarı öne çıkmış oldu. Tanıtımda da bu konunun üzerinde duruldu ve özellikle RAM bellek miktarının 6 GB olmamasına karşın yeni teknoloji olması ile beraber bu açığın kapatıldığı markanın iddiası oldu. Dahili hafıza konusunda ise değişik varyasyonlar olsa da giriş modelinin 64 GB dahili hafıza ile başladığı tanıtımda yer verilen bir detay oldu.

Teknik Özellikler Artıları: Kirin 960 güçlü işlemci, Çok yüksek işlemci gücü, geniş depolama alanı

Teknik Özellik Eksiklikleri: Yeni seri amiral gemisi akıllı telefonlarda yer alacağı düşünülen 6 GB RAM Bellek miktarına karşın 4 GB RAM bellek kullanılması. Tabi teknolojisinin açığı biraz kapadığını da ekleyelim.

Huawei P10

Huawei P10 Kamerası Yine Fark Yaratacak

Huawei P10 tanıtımında teknik özellikler bir kenara, ekran özellikleri bir kenara dursun telefonun kamera özellikleri epey bir öne çıktı. Telefonun arka kamerasında 20 MP değerinde ekstra sensör teknolojilerine yer verilen bir ana kamera, bunun yanında yine oldukça yüksek özelliklere sahip olan 12 MP değerinde olan bir diğer arka kamera yer almakta.

Her iki kamerada da birçok teknolojiye yer veriliyor. Bunun dışında ön kamerada ise 8 MP değeri karşımıza çıkıyor. Arka kameralarda diyafram F/2.2 olarak belirtilmişken ön kamerada ise F/1.9 değeri belirtildi. Leica imzasını da unutmamak gerekiyor.

Kamera Artıları: Kamera konusunda artılar saymakla bitmez. Kameraların birçok çekim modu, geniş açılı çekim tercihi ve özel renk modları gibi birçok özellik karşımıza çıkıyor.

Kamera Eksileri: Kameralarda şu an için göze çarpan bir eksiklik biz bulamadık.

Huawei P10

Huawei P10 Pil Tercihi Ve Android Nougat

Pil konusunda yeni modelde ilk etapta bazı şüpheler ortaya çıkmadı değil. Öncelikle yeni seri akıllı telefonlarda çok ince bir model olduğu için pil seçiminde de bu yönde küçülmelere gidileceği düşünülüyordu. Fakat tanıtımla beraber bunun gerçek olmadığı ortaya çıktı. Öyle ki 6.98 mm değerinde kalınlığa karşın markanın 3200 mAh değerine sahip piller kullandığı ve çok uzun süre kullanım sunduğunu da netlik kazandı.

Gelelim işletim sistemi tercihi konusuna. Zaten beklendiği gibi serinin işletim sistemi Android Nougat olarak tanıtıldı. Ayrıca güncelleme desteği konusunda da olumlu konuşmaların gündeme geldiğini gördük. Yani Huawei P10 kullanıcıları bir süre daha yeni Android güncellemelerini almaya devam edecek gibi.

Huawei P10 Ne Kadara Satışa Çıkacak?

Mart ayı içerisinde satışa çıkması beklenen yeni seri akıllı telefonların satış fiyatının ise 699 dolar civarında olması bekleniyor. Tüm bu değerler ile beraber telefonun ülkemizde ne gibi bir rakamla satışa çıkacağı da merak konusu.

“Beklenen Telefon Huawei P10 Tanıtıldı! Tüm Özellikler ve Fiyatı” üzerine 2 yorum

Yorum yapın