Moto G5 Plus Tanıtımı Gerçekleştirildi! Telefonun Tüm Özellikleri

MWC 2017 etkinliği tüm hızı ile devam ediyor. Akıllı telefon devlerinden ardı ardına yeni seri akıllı telefon tanıtımları gelmeye devam ederken birçok ünlü markanın amiral gemisi ürünleri de ortaya çıkmaya başladı. İlk olarak LG G6 ardından gelen Huawei P10 serileri derken şimdilerde ise yeniden akıllı telefon dünyasına dönen Motorola’nın yeni akıllı telefonları ortaya çıktı. Aynı etkinlikte tanıtılan bir başka akıllı telefon modeli olan Moto G5 Plus ile beraber yeniden Moto serileri gündem olacak gibi.

Moto G5 Plus Fark Yaratacak Bir Seri Mi?

Lenovo markasının altında yeniden telefon dünyasına giriş yapan Moto modellerinin sonuncusu olarak öne çıkan akıllı telefonun tanıtımıyla beraber merakla beklenen birçok detayı da ortaya çıkmış oldu. Tüm bu detaylara ve merakla beklenen özelliklere geçelim.

Moto G5 Plus Tasarımı Detaylandı

Motorola’nın akıllı telefon serilerinde yer alan dairesel geniş arka kamera özelliğine sahip olan akıllı telefonun tanıtımda da bu tasarımı dikkat çeken detaylarından biri oldu. Ön kısımda ise yine fiziksel bir Home tuşu kullanımına yer veren markanın genel tasarımlarında ise çok büyük farklılıkların olmadığını ekleyelim.

150.2 mm gibi bir değerde boya sahip olan akıllı telefonların eni ise 74 mm olarak karşımıza çıkıyor. Kalınlığı ise 9.7 mm olan akıllı telefonun toplam ağırlığı ise 155 gram. Ayrıca renk seçeneği olarak ise Gri seçeneğinin öne çıktığını belirtelim. Ek olarak birde Fine Gold seçeneği öne çıkıyor. Tanıtımda da bu iki seriyi gördük.

Tasarım Artıları: Karakteristik arka kamera

Tasarım Eksileri: Renk seçenekleri biraz daha fazla olabilirdi, biraz daha ince bir telefon olabilirdi

Moto G5 Plus

Moto G5 Plus Ekran Özellikleri

Tanıtımla beraber netlik kazanan ekran boyutu konusunda daha önce sürekli olarak 5.5 inç ekran iddiaları gündeme gelmişti. Fakat tanıtımla beraber ortaya çıkan detaylarla beraber akıllı telefonun aslında 5.2 inç ekran boyutu ile geleceği de kesinlik kazanmış oldu.

Ekran çözünürlük değeri olarak ise karşımıza çıkan değer Full HD değeri oldu. 1080 x 1920 çözünürlük değeri bulunan akıllı telefonun ekran teknolojisi IPS LCD. Tüm bunlara ek olarak ayrıca piksel yoğunluğu konusunda ise 424 PPI değeri sunan akıllı telefonlarda Gorilla Glass 3 ekranlarına yer veriliyor.

Ekran Teknolojileri Artıları: Gorilla Glass, çizilmeye karşı koruma

Eksileri: LED panel ile gelebilirdi.

Ekran Gövde Oranı: %67.07

Moto G5 Plus

Moto G5 Plus Teknik Özellikleri

Teknik özellikleri konusunda yeni serinin orta segmentin iyi modellerinden biri olduğunu belirterek işe başlayalım. Üst sınıfa geçiş modellerinden biri olarak karşımıza çıkacak olan modellerden biri olan akıllı telefonun ilk olarak işlemcilerinin Snapdragon olduğunu ekleyelim. Snapdragon 625 serisi işlemcilerle beraber gelen akıllı telefonun 8 çekirdekli işlemcilerinin çalışma hızları ise 2.0 GHz olarak belirtilmiş olan bir işlemci.

Yani aslında beklenenden çok daha yüksek bir performans değeri söz konusu. Grafik işlemcisi konusunda ise yeni serinin Adreno 506 grafik işlemcilerini barındırdığı da duyuruldu. Tüm işlemci ve grafik işlemcisi dışında telefonun 3 GB RAM bellekli bir model olarak geleceği de duyurulmuş durumda. Tanıtımda ortaya çıkan tüm bu detaylarla beraber son olarak 32 GB depolama alanı ve değiştirilebilir hafıza seçeneklerinden söz etmek mümkün.

Teknik Özellik Artıları: Snapdragon 625 serisi, Adreno grafik kartı

Teknik Özellik Eksiklikleri: RAM miktarı biraz daha yüksek olabilirdi.

Moto G5 Plus

Moto G5 Plus Kamera Özellikleri

Hemen belirtelim yine çok yüksek bir kamera özelliğinden bahsetmek pek mümkün değil. İdeal standart bir kamera kullanımı yapıldığını söylemek daha geçerli olacaktır. Bu noktada 12 MP arka kamerası bulunan akıllı telefonların ön kamerasında ise 5 MP değerinde bir kamera kullanıldığı açıklandı.

Video kayı çözünürlüğü olarak Full HD desteği verilecek olan kameraların birçok kamera teknolojisini de içerisinde barındırdığını da belirtelim. Elle odaklama, HDR, Lazer Odaklama, hızlı odaklama, serisi çekim modu, Panorama gibi özellikleri bulunan Moto G5 Plus akıllı telefonun ön kamerasında ise görüntü sabitleme teknolojisi yer alıyor.

İşletim Sistemi Ve Pil Kapasitesi

İşletim sistemi olarak bu seride de son dönemde gözde olan Android işletim sistemi tercih edildiğini biliyoruz zaten. Tanıtımda da bu konu netlik kazanmış oldu. Telefonun şimdilik yeni mobil işletim sistemi versiyonu olan Android Nougat ile beraber geleceği belirtildi. Fakat güncellemeler daha sonradan alınacak gibi duruyor. Çıkış işletim sistemi Android 7.0 olarak açıklandı.

Bunun dışında telefonun içerisinde değiştirilebilir pillere yer verilmiş durumda. Son dönemde çok fazla akıllı telefonlarda göremediğimiz bir özellik olan çıkarılabilir pil özelliği sayesinde öne çıkacak model olan serinin pil kapasitesinin ise 3000 mAh değerinde olduğunu belirtelim. Ayrıca 3000 mAh değerine sahip olan akıllı telefonda ayrıca hızlı şarj desteği de sunulmakta.

Moto G5 Plus

Çıkış Tarihi Ve Fiyat İçin Yapılan Açıklamalar

Çıkış tarihi konusunda verilen bilgilere bakacak olursak Moto G5 Plus serisinin 2017 yılının ikinci çeyreğinde satışa çıkacak. Fakat yine verilen bilgilere göre yeni seri akıllı telefonlar ilk olarak Çin genelinde satışa çıkarılacak. Tabi modelin tüm dünya genelinde satış acıkacağı da kesin bunu da ekleyelim.

Tanıtımlarda da zaten bu bilgi verildi. Çıkış tarihini bir kenara bırakacak olursak yeni seri akıllı telefonların satış fiyatlarının da 299 dolar olarak açıklandığını ekleyelim. Ülkemiz için bu fiyatların ise 1000 TL gibi bir rakamın üzerinde olması bekleniyor. Tabi şu an için ülkemizde telefonun ne derece bir fiyatla satışa çıkacağı netlik kazanmamış bir detay olarak karşımıza çıkmakta.

Moto G5 Plus Tercih Edilir Mi?

Tüm bu özelliklerini göz önüne alıp telefonları değerlendirdiğimizde markanın geri dönüş modellerinden biri olması ile beraber öne çıkacağı serilerden de biri olarak gösterilen Moto G5 Plus serisinin özelleştirilebilir mod desteğini de alacağını düşünürsek genel olarak orta sınıf akıllı telefonlar için beğeni toplayacak bir model olduğu yorumunu yapabiliriz.

Tabi bu noktada yeni seri akıllı telefonların ülkemizde ne gibi satış rakamları ile öne çıkacağını görmek gerekecek ki ancak bu değerlerle beraber Moto G5 Plus serisinin fiyatına değer bir seri olup olmadığı yorumunu yapabileceğiz.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

Yorum yapın