Wifi Şifreleri Nası Kırılıyor? Güvenli Wifi Nasıl Sağlanır?

Özellikle son yıllarda wifi şifrelerinin kırılması daha da kolay bir hal almıştır. Birçok kullanıcı “benim başıma gelmez” diyerek kendi güvenliğini riske atıyor kimileri de gerçek anlamda güvenliğini sağlayabilmektedir.

Sanıldığının aksine wifi şifreleri bir butona basılması ile kırılmazlar. Kullanmış olduğumuz kablosuz ağımızın da bir güvenlik algoritması vardır. Bu güvenlik algoritmalarını sayacak olursak;

  • WEP
  • WPA
  • WPA-2

Olarak sınıflandırılmaktadır. WPA-2 anlayabileceğiniz üzere en güvenli şifreleme algoritmasıdır. Kırılması en zor olanı WPA-2 algoritmasıdır. Ancak kırılamaz değil. WPA ise kırılabilir bir algoritmadır ve WEP algoritması da en basit şekilde kırılabilendir.

Wifi Şifresi Nasıl Kırılır?

Algoritmanın kırılma metotlarına gelecek olursak WEP (Wired Equivalent Privacy) algoritması IEEE 802.11 kablosuz ağlar için kullanılmakta olan bir şifreleme algoritması olarak bilinmektedir. WEP ve WPA algoritmaları çeşitli araçlar tarafından kırılabilir. Bu algoritmalar Aircrack, Jumpstart gibi yazılımlar tarafından kırılabilmektedir.

Aircrack yazılımı belirli bir süre hedef wifi ağını dinlemeye alır. Topladığı paketleri belirli bir süre boyunca dinler ve analiz eder. Analiz işlemi esnasında ise  packet injection uygulamaktadır. Yeterli oranda paket toplanmadan dinleme yapılamaz. Aircrack ile yapılan paket dinleme sonucunda bu paketler içerisindeki asıl wifi şifresi kırılır. Kırılma sonrasında da hedef ağa erişim sağlanabilmektedir.

WPA2 Algoritması Kırılabilir Mi?

Yine WPA2 algoritması en çok güvenilen algoritmadır. Bu algoritmaya da aircrack ile kırma işlemleri denenebilmektedir ancak kırılması son derece uzun sürmektedir. Çünkü bu algoritmanın çözülmesi WPA ve WEP algoritmalarına göre çok daha zordur. Bu nedenle hacker’lar genellikle brüte force saldırıları denerler.

Bruteforce saldırısını dilimizde kaba kuvvet saldırısı olarak tanımlayabiliriz. Belirli bir wordlist yani şifre listesi vardır ve binlerce hatta milyonlarca şifreden oluşan hazır parolalar hedef wifi ağına teker teker denenmektedir. Her deneme kısa süreler içerisinde gerçekleştirilir. Eğer hedef wifi ağının parolası wordlist yani şifre belgemiz içerisinde var ise tespit edilen parola ortaya çıkar.

Wifi Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Wifi güvenliğini sağlamak adına Avast, Kaspersky gibi antivirüs programlarının güvenlik önlemleri vardır. Ancak siz de wifi şifrenizi zor yaparak güvenliğinizi sağlayabilirsiniz. Parolanız sayı – büyük küçük harf – özel karakter içermelidir. Ayrıca WPA2 algoritmasını kullanmalısınız.

Yorum yapın