WhatsApp’ta silinmiş mesajları Geri getirme yöntemi

Online olarak mesajlaşmada çığır açan ve Dünya üzerinde bulunan bütün akıllı telefonlarda neredeyse yer alan program olan WhatsApp’ın konuşmalarının geri getirme konusunda merak ettiğiniz soruların cevaplarını sizlere buradan açıklamak istiyoruz. Son zamanlarda giderek popüler hale gelen ve ülkemizde de en çok kullanılan programların başında gelen WhatsApp’ta geri dönük olarak sildiğiniz mesajları nasıl geri getireceğiniz konusunda merak ettiğiniz bilgileri açıklamaya başlayalım.

Geri getirmeyi nasıl yapacağız?

Öncelikle bunu yapmak için aktif olarak kullanmış olduğumuz WhatsApp hesabımıza giriş yapmamız gerekmektedir. Özellikle son zamanlarda yaptığı güncellemelerden sonra oldukça fazla özelliği bulunan WhatsApp’a giriş yaptıktan sonra karşımıza çıkan menü içerisinden “Ayarlar “ menüsüne giriş yapmamız gerekmektedir.

“Ayarlar “ menüsü içerisinde karşımıza çıkan menüden de “Sohbet Ayarları” menüsü içerisine giriş yapıyoruz. Burada karşımıza çıkan birçok seçeneğin olduğunu sizlerde göreceksiniz.  Ancak bizim işimize yarayacak olan kısmını sizlere aktarmak istiyorum.

Menü içerisinde yer alan Sohbeti e-postala seçeneği, Tüm sohbetleri arşivle seçeneği , Tüm sohbetlerim temizle seçeneği ve tüm sohbetleri sil seçeneği karşımıza çıkmaktadır. Bizim burada asıl işimizin silinen mesajları geri getirmek olduğunu düşündüğümüz zaman yapacağımız işlemde doğal olarak Tüm Sohbetleri Arşivle seçeneğine tıklamak olacaktır.  Ancak bu işlemi yaptıktan sonra dilediğiniz zaman arşivle seçeneğini geri kaldırma şansına sahip olacaksınız.

“Sohbetleri yedekle “ olarak geçen kısmı aslında bizim işimize yarayan bir diğer seçenek. Bu menüye tıkladıktan sonra WhatsApp üzerinde yaptığınız konuşmaların tamamı artık yedekli bir şekilde sistem tarafından kayıt altında tutulacaktır. Tabi bu sistemin günlük olarak çalıştığını düşündüğümüz zaman genellikle yedekleme işlemlerini geceleri yapmaktadır. Genellikle ülkemizde bulunan telefonlarda bu işlemi yapmak için belirlediği saatin gece 04.00 olduğunu da açıklamak istiyorum. Bu işlemi yaptıktan sonra artık mesajlarınızın yedeklenip yedeklenmediğinin sağlamasını buradan yapmak istiyoruz.

Silinen mesajları kurtarabilecek miyiz?

İşlemden sonra WhatsApp konuşma menüsü içerisinde giriş yaptıktan sonra karşımıza çıkan bölümden herhangi bir mesajı silerek sağlamasını yapmaya başlayalım. Sizin için önem arz etmeyen bir mesaj silin ki eğer işlemi yapamadıysanız tekrar baştan bir daha ele alalım. Mesajın üzerinde uzun bir süre tıkladıktan sonra karşımıza çıkan menü içerisinden “ Sohbeti Sil “ seçeneğine tıklıyoruz.

Ondan sonra kullanmakta olduğumuz WhatsApp’ı cep telefonumuzdan veya kişisel bilgisayarımız üzerinden kaldırıyoruz. Ve kaldırdığımız WhatsApp’ı geri yükleyerek konuşmalarımıza erişme şansını bulup bulamayacağımızı kontrol ediyoruz.

Şimdi geri yüklediğimiz WhatsApp üzerinde daha önce silinmiş olan veya silmiş olduğumuz konuşmaların yer alıp almadığını kontrol ediyoruz. Eğer konuşmalar geri yüklediğimiz WhatsApp’ta yer alıyorsa bu işlemi doğru yaptığımız anlamına gelecektir. Ancak yanlış yaptıysanız da artık WhatsApp konuşmalarınıza bir daha erişme şansını bulmuş olamayacaksınız.

ÖNEMLİ NOT:

Yukarda bahsettiğimiz yöntemin aslında birçok telefonda açık olması konuşmaları geri getirme konusunda bizlerin işlerinin kolaylaşmasına neden olmaktadır. Ancak Sohbet yedekle seçeneğinin aktif olarak yer almadığı bu menü içerisinde bu özellik kapalı ile silinen mesajları geri getirme şansınızın hiçbir şekilde bulunmadığını buradan açıklamak istiyoruz. Bu yüzden yapmanız gereken mesajlarınızın silinme riskini göz önüne alarak bu tarz bir durum karşısında eski mesajlara ulaşmak için bahsettiğimiz yöntemi izlemek sizler için yeterli olacaktır.

WhatsApp menüsü içerisinde yer alan e-postala seçeneğine de tıklayarak konuştuğunuz bütün mesajlarınızın e-mail adresinize gitmesini sağlamış olacaksınız. İşte WhatsApp hakkında merak ettiğiniz ve aklınıza takılan soruların tamamına yakının sizler için bu makalemizde ele aldık. Diğer sorularınız için bizlere yorumlar kısmından ulaşabilirsiniz.

“WhatsApp’ta silinmiş mesajları Geri getirme yöntemi” üzerine 2 yorum

  1. Whatsappta bir resmi kendimden sil yaptım. Geri yükleyip herkesten sil yapmam gerekiyor. Nasıl yapicam ?

    Yanıtla

Yorum yapın