Facebook Silinen Mesajları Geri Getirme

Facebook Silinen Mesajları Geri Getirme

Sosyal medya devi Facebook’ta zaman içerisinde sildiğimiz mesajların nasıl geri getirildiği konusunda aklınıza takılan soruların cevaplarını buradan sizlere açıklamak istiyoruz. Uzun zamandan beri hayatımızda yer alan ve Dünya üzerinde en çok tercih edilen sosyal ağların başında gelen Facebook’tan zaman içerisinde sildiğimiz bazı mesajlara ihtiyacımız olabilmektedir. Bu yüzden de sildiğimiz mesajların nasıl geri geleceği konusunda izlemeniz gereken adımları buradan paylaşmak istiyoruz.

Silinen mesajlar geri gelir mi?

Kullanmakta olduğumuz bütün sosyal medyaların aslında bizim bilgilerimizi bir depolama merkezinde kayıt altında tuttuğunu ve bu bilgilere istediğimiz zaman ulaşma şansımızın bulunduğunu belirtmek istiyoruz. Bu yüzden siz ne kadar geriye dönük olarak bazı mesajlarınızı silmek isteseniz de, aslında silinmiş sandığınız mesajlar silinmemektedir. Bu yüzdende işte geri dönüşüm kutusu gibi olan bu depolama merkezinden getirmek istediğimiz mesajları nasıl getireceğimize bir göz atalım.

Kullanmakta olduğumuz veya dondurmuş olduğumuz Facebook hesabımıza giriş yapmak için bilgisayarımızdan ve cep telefonlarımıza ihtiyacımız bulunmaktadır. Bu cihazları kullanarak hesaplarımıza giriş yaptıktan sonra en üst menüde yer alan aşağıya doğru ok seçeneğine tıklıyoruz.

Ok seçeneğine tıkladıktan sonra karşımıza çıkan menü içerisinde bulunan içeriklerden ayarlar bölümüne giriş yapmamız gerekiyor. Bu açılan pencere içerisinde bulunan menülerden ayarlar menüsüne giriş yaptıktan sonra karşımıza çıkan Genel Hesap Ayarları kısmında bulunmanız gerekmektedir. Bu ayarlar menüsünün hemen altında bulunan Facebook verilerimizin kopyasını indir butonuna basarak buradan geriye dönük olarak yapmış olduğunuz bütün işlemleri indirme fırsatını yakalamış olacaksınız.

Kopyasını indir seçeneğine tıkladıktan sonra karşımıza çıkan menü içerisinde bulunan arşivimi başlat seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Zaten bu arşivimi başlat seçeneğinin hemen altında bulunan ayrıntıda arşiv içerisinde nelerin bulunduğu konusunda bilgiler yer almaktadır.

Burada yer alan bilgiler içerisinde daha önce yapmış olduğunu paylaşımların tamamı ( Fotoğraf, Video ve Durum bilgileri) , Facebook üzerinden sohbette yapmış olduğun bütün mesajlar bu kısım içerisinde yer almaktadır. Hatta profil bilgileri kısmında yer alan resimlerinizden tutunda, sizlere yapılan yorumlara kadar bütün bilgilere buradan ulaşma şansınız bulunmaktadır.

Arşivimi başlat seçeneğinden sonra Facebook sizlere bu konuda bir soru daha sorarak indirme talebinde bulunup bulunmadığınızı teyit etmektedir. Arşivimi başlat seçeneğine tıkladıktan sonra 2-3 dakika hatta bazen 5 dakikaya kadar bekleme süresi gerekecektir.

Süre son erdikten sonra karşımıza çıkan menü içerisinde Facebook Bilgilerini indir butonu yeniden karşımıza gelecektir. Özellikle bir kopyasını al seçeneği yazısının hemen altında bulunan bu butona tıkladıktan sonra karşımıza bu sefer kullanmakta olduğunu hesabınıza ait şifre Facebook tarafından istenecektir. Zaten geçen bu süre içerisinde Facebook istemiş olduğunuz bütün bilgileri topladığından dolayı sizden sadece teyit amaçlı olarak şifrenizi tekrar girmenizi isteyecektir. Şifrenizi girdikten sonra karşımıza çıkan klasör içerisinde dosyanın nereye kayıt olacağını sizlere soracaktır. Kullanıcı adınız adı altında sizlere indirilen bu dosyanın içeriğinde merak ettiğiniz bütün bilgilere ulaşma şansını bulacaksınız.

Dosya indikten sonra karşımıza çıkan menü içerisinde HTML bölümüne giriş yapıyoruz ve burada ayrı bir şekilde klasörlenmiş dosyaların tamamına ulaşma şansını yakalıyoruz. Mesajların saklı olduğu klasörün ayrı bir dosya içerisinde olduğunu, video dosyalarının ayrı bir klasör içerisinde olduğunu ve video dosyalarının ayrı bir klasör içerisinde olduğunu buradan görmüş olacaksınız.

Yukarda bahsettiğimiz seçenekleri yaparak sizlerde merak ettiğiniz bütün Facebook verilerine bu yöntem sayesinde ulaşabilirsiniz. Hatta sizden bir şey saklayan sevgilinizin ve eşinizin bile daha önce yazışmalarını ve videolarını da bu yöntemi kullanarak aklınızda bulunan soruların giderilmesini sağlamış olursunuz.

Yorum yapın