WhatsApp Yedekleme Nasıl Yapılır?

WhatsApp uygulamasını kullanarak, gün içinde birçok kez mesajlaşıyoruz. Bu mesajları nasıl yedekleyebiliriz, whatsapp’da mesaj yedeklemesi yapılır mı? Bu soruların cevaplarınız sizler için aradık.

Whatsapp’da Mesaj Yedeklemek Mümkün Mü?

Whatsapp kendi özelliği olarak yerel yedekleme diye tabir edilen yedekleme sistemini geliştirmiştir. Bu sistem Gün boyu mesajlaşmalarınızı sizin isteğiniz doğrultusunda ya da otomatik olarak yedekleme yapmaktadır. Peki, Whatsapp’ın kendi özelliği olan bu yerel yedekleme nasıl kullanılır. Peki, Whatsapp’a girdikten sonra hangi adımları izleyerek yedekleme yapmak mümkündür? whatsapp’a giriş yaptıktan sonra sohbetler bölümünde sağ üstte bulunan üç çizgi şeklindeki simgeye tıkladıktan sonra aşağıya doğru açılan menüden “ayarlar” Kısmına giriş yapmanız gerekmektedir.

Daha sonra ayarlar kısmından sohbetler bölümüne giriş yapmanız gerekmektedir. Sohbetler bölümüne giriş yaptıktan sonra, sohbet yedeği kısmına giriş yapın. Bu kısımda En üstte sizi son yedekleme başlığı altındaki yeşil renkteki “YEDEKLE” butonu karşılayacaktır. Bu butona tıkladığınız takdirde anında yedeklemeniz başlar ve yedeklemeler WhatsApp tarafından telefonunuzda bir dosya oluşturularak kayıt edilir.

Whatsapp Dışında Yedekleme Nasıl Yapılır?

WhatsApp kendi yerel yedeklemesi yanı sıra sohbetlerinizi “Google Drive” kullanarak yedekleme yapılabilir. Peki, Google drive kullanarak yedekleme nasıl yapılır. Google drive ye sohbetlerinizi yedeklemek için şu adımları izlemeniz gerekmektedir.

1- WhatsApp’a Giriş Yapın

2- Sohbetler bölümünde sağ üstte bulunan üç çizgi işaretine tıklayın daha sonra sohbetler ve sohbet yedeği kısmına giriş yapın.

3- Girdiğiniz sohbet yedeği sayfasında bulunan Google Drive ayarları kısmından Google drive yedekle butonuna tıklayarak yedekleme sıklığını seçin.

4- Üstteki işlemi yaptıktan sonra otomatik olarak mail adresinizi eklemeniz için sayfaya yönlendirecek. Bu sayfada eğer mail adresiniz yoksa sayfada bulunan “Hesap Ekle” Butonuna tıklayın. Yedekleme için eklediğiniz hesap bilgilerini kesinlikle unutmayın.

5- Yedekleme yapmak istediğiniz bağlantıyı mutlaka seçmeyi unutmayın telefonunuza ait hücresel veri ile yedekleme yapabilir ya da Wi-Fi aracılını kullanarak da yedekleme yapabilirsiniz. Eğer telefonunuzun kendi internetini kullanmayı tercih edeceksiniz whatsapp tarafından yaptığınız yedeklemeye bazı durumlarda ek ücret uygulayacağını unutmayın.

Google Drive Hakkında Bilmeniz Gerekenler.

Google drive kullanarak WhatsApp mesajlarınızı yedeklemek oldukça basittir. Ancak Google drive hakkında bilmediğiniz şeyler kafanızı karıştırabilir ve sizlere sorun teşkil edebilir. Google Drive de yedekleme yapacak kullanıcılar için şu bilgiler önemlidir.

1- Google Drive kullanarak yapacağınız ilk yedekleme biraz zaman alabilir. Sabırlı olun ve Yedekleme işlemini iptal etmeyin.

2- Sohbet yedekleme süresini ve hangi bağlantı aracılığını kullanacaksanız bu seçenekleri her zaman değiştirebilirsiniz

3- Google Drive kullanılarak yapılan her yeni yedekleme bir önceki yedeklemenin üstüne yazılır. Yapılan eski yedekleme kesinlikle geri getirilemez.

Yorum yapın