VPN Ne Demek? VPN Ne İşe Yarar?

VPN Ne Demek? VPN Ne İşe Yarar? VPN iki ya da ikiden fazla cihaz arasında tünelleme protokolleri ve kriptografi algoritmaları ile oluşturulan sanal özel bir ağdır. VPN – Virtual Private Network yani Sanal Özel Ağ anlamına gelmektedir.

VPN Nedir? VPN Ne İşe Yarar?

VPN programlarını kullandığınızda VPN sağlayıcısının sunucuları ve bilgisayarınız arasında şifreli bir tünel oluşur. İnternet trafiğiniz şifrelendikten ve VPN sağlayıcısına gönderildikten sonra internette erişmek istediğiniz web site ya da web hizmetinin sunucularına doğru yola çıkar. Erişmek istediğiniz web site ya da web hizmeti sizin internet protokol (IP) adresinizi değil VPN sağlayıcısının sunucusunun IP adresini görür.

VPN kullanmadan bilgisayarınızdan ya da tabletinizden internete bağlandığınızda çevrimiçi gizliliğiniz bazı risklere maruz kalır. VPN programı kullanmadığınızda bir siber saldırgan veri ve bilgilerinize ağınız üzerinden cihazınıza bir virüs ya da kötü amaçlı bir yazılım bulaştırarak ulaşabilir.

VPN programı kullanmadığınızda gerçek IP adresiniz ve çevrimiçi aktiviteleriniz gizlenmez ve güvende olmaz. İnternet servis sağlayıcınız başta olmak üzere üçüncü partiler çevrimiçi aktivitelerinizi, hangi web siteleri ne zaman ne kadar süre ile ziyaret ettiğinizi görebilir.

Sınırsız İnternet

VPN programı kullandığınızda ise coğrafik sınırlamaları siber dünyada sanal bir şekilde aşabilirsiniz. VPN programlarının kullanılma sebeplerinden belki de en önemlisi VPN kullanıcılarının bulundukları coğrafyada erişime engelli web sitelere VPN sağlayıcısının başka bir ülkede sunduğu sunucu üzerinden internete bağlanarak erişebilmeleridir.

VPN programları internet kullanıcılarının sınırsız internete erişme ve sınırsız interneti keşfetme özgürlüğünü sağlamaktadır. İnternet kullanıcılarının çevrimiçi trafiğinin kaynağı kullanılan VPN sunucusu haline geldiğinden dolayı VPN programı ile normalde erişime engelli olan web sitelere ya da ülkelere göre farklı sunulan içeriklere erişim imkanı doğar.

VPN programları ile seyahat ettiğiniz ülkelerde erişime engelli olan web sitelere kendi ülkenizdeki bir VPN sunucusuna bağlanarak erişebilirsiniz. Çin, İran, Suudi Arabistan, Güney Kore, Küba ve daha birçok ülke internete karşı sansür uygulamaktadır. Örneğin, Çin’de Google, Youtube, Facebook, Twitter ve Gmail olmak üzere birçok sosyal medya platformu ve web hizmeti yasaklı durumdadır. VPN programı kullanarak Çin gibi seyahat ettiğiniz ülkelerde erişime engelli olan web sitelere kendi ülkenizdeymiş gibi erişebilirsiniz.

İnternette Anonim Olun

VPN programı kullandığınızda cihazınız VPN sunucusuna bağlanır. Bu da IP adresinizi değiştirdiğinden dolayı internet üzerinde anonim olmanızı ve konumunuzu saklamanıza yardımcı olur.

Şifreli Güvenlik

VPN programı kullandığınızda bütün veri alışverişleriniz şifreli bir şekilde gerçekleşir. VPN programlarının kullanılma sebeplerinden diğer bir en önemli olanı da VPN programlarının internet kullanıcılarının farkında olmadan paylaştığı verileri şifreledikten sonra varış noktasına gitmesi için herkes tarafından kullanılan internete iletmesidir.

Evinizin yerel ağı haricinde bir kafede ya da havaalanındaki ortak Wi-Fi ağına bağlandığınızda aslında cihazınızdaki veri ve bilgileri bilmediğiniz risklere karşı bir hedef haline getirirsiniz. VPN kullanarak cihazınızın bu Wi-Fi ağına güvenli ve gizli bir şekilde bağlanmasını sağlayabilirsiniz.

Kill-Switch

Güvenilir VPN programları kill-switch adı verilen bir özellik sunarlar. Kill-switch özelliği bilgisayar ya da tablet gibi bir cihazın internet bağlantısının kopması ve VPN’in bir anda devre dışı kalması durumunda kullanıcının gerçek IP adresinin ortaya çıkmasını önlemek ve verilerinin şifresiz bir şekilde gönderilmesini engellemek amacıyla internet bağlantısının durmasıdır. Kill-switch özelliği olmadan VPN bağlantısı bir anda kesildiğinde internet kullanıcısının gerçek IP adresi ortaya çıkabilir ve veri paketleri bir anda şifresiz bir şekilde seyahat etmeye başlar.

Yorum yapın