VoLTE Nedir? – LTE ve VoLTE Arasındaki Farklar Nelerdir?

1 Nisan 2016 tarihinde hayatımıza giren LTE, daha hızlı bir alt yapı ve hızlı internet anlamına gelen, 4.5G olarak da ifade edilen internet bağlantısıdır. LTE’nin büyük bir coşkuyla sunulmasının ardından hayatımıza girmesiyle birlikte, özellikle son zamanda büyük popülerlik kazanan farklı bir terim olan VoLTE’de, net olarak oturmuş denilemez. LTE’nin mantığı, Samanyolu’nda yer alan uydunun daha hızlı bağlantıya ulaşılmasını sağlamak iken; bu durumu internetle sınırlamayıp, ses aktarımını da 4.5G hızına çekilmesine de, VoLTE adı verilmiştir.

VoLTE Nedir?

Voice of LTE’nin kısaltması olarak karşımıza çıkan VoLTE, 4.5G hızında ve kalitesinde ses deneyimi yaşamak, yalnızca operatörler üzerinden değil; IP üzerinden yapılan sesli görüşmelerde de, (Skype, WhatsApp vs.) en yüksek kaliteye erişme fırsatı sunan bir sistemdir. Aynı zamanda, sesli görüşme yaparken internete bağlanma fırsatı da sunan VoLTE, kullanım sırasında internet hızınızın yavaşlamamasını sağlayarak, konum bilgisi paylaşma, video ve fotoğraf gönderimi sağlama gibi imkanları da sunmaktadır. VoLTE kullanımı pek yaygın olmasa da, bunun sebebi olumsuz bir durum olarak gerçekleştirilecek pil kullanımını azaltması ve hızlı tüketim sağlaması olarak gösterilebilir.

VoLTE, Türkiye’deki tüm operatörlerin desteklediği, cihaz üzerinden yapacağınız basit bir ayarla kullanmaya başlayacağınız sistemdir. Ses gidişini kaliteli olarak kullanmak isteyenlerin tercih ettikleri VoLTE teknolojisi açmak için cihazlarda farklı alanları kullanmanız gerekebiliyor.

VoLTE Nasıl Kullanılır?

VoLTE kullanmak için, akıllı telefonunuzun özelliklerini kullanmanız gerekecektir. Akıllı telefonunuzun özellikleri ise; Andorid ve iOS işletim sistemlerinde farklılıklar göstermektedir.

iPhone İçin VoLTE Açmak; Ayarlar> Hücresel> Seçenekler> LTE’yi Etkinleştir> Ses ve Veri. Sırasıyla seçeceğiniz bu aşamalar sonucunda, Ses ve Veri için LTE’yi etkileştirmiş olur, VoLTE kullanımına geçmiş olursunuz.

Android İçin VoLTE Açmak; Ayarlar> Bağlantılar> Mobil Ağlar> VoLTE Ses Kullanımı Açık. Samsung veya herhangi bir Android işletim sistemine sahip olan cihazlarda son sürüm kullandığınız zaman, direkt VoLTE etkinleştirme özelliği aktif hale getirmeniz yeterli olacaktır.

Basit bir işlem ve sonucunda ses kalitenizin karşıya daha net bir şekilde iletilmesini sağlamanıza olanak sunan VoLTE teknolojisi günümüz gerçeklerindendir.

LTE Nedir?

Long Term Evolution kelimesinin kısaltması olarak kullanılan LTE, oldukça yüksek hıza sahip kablosuz ağı temsil etmektedir. Daha önceki dönemlerde ki; 1 Nisan 2016 tarihinden önce Türkiye’de erişebileceğiniz en yüksek hız 3G iken; LTE yani 4.5G’e geçişle birlikte, internet hızlarındaki artışta gözle görünür bir seviyeye ulaşmıştır. LTE, videoları daha hızlı yükleme, download ve upload hızınızı arttırmak için kullanılan bir teknoloji olmasının yanı sıra; akıllı telefonlarda kullanım sırasında, cihazın desteklemesini de gerektiren bir teknolojidir.

Yani 4.5G uyumlu veya LTE uyumlu bir akıllı telefona sahip olmadan, bu teknolojiyi kullanmanız da mümkün olmayacaktır. Son dönemde çıkan tüm telefonlar 4.5G uyumlu olduğu için pek fazla sorun yaşamazsınız. Ancak yine de kutu üzerinde ve satışı yapan kişiye de bunu onaylatmanız önemlidir. LTE kullanabilmeniz için, telefonunuzun iPhone için Hücresel, Android için Mobil Ağlar bölümündeki 4.5G veya LTE bölümünün açık olması yeterli olacaktır. Direkt olarak kullanacaksınız. Eğer 3G’de kullanmak isterseniz, LTE bölümünü kapalı hale getirmeniz yeterli olacaktır.

Hangisi Daha İyi, Farkları Nelerdir?

VoLTE ve LTE tamamen farklı alanlarda kullanıldığı için, hangisinin iyi olduğunu belirlemek mümkün olmayacaktır. Ancak farklarını incelemek mümkündür. VoLTE ses kalitesiyle alakalı bir teknoloji olmasıyla beraber; LTE sadece internet konusunda kullanacağınız teknolojidir. Bu nedenle iyilik konusunda karşılaştırmak hiçbir zaman mümkün olmayacağı gibi; farklılık incelemesin de, ses ve veri farklılığı olarak aktarılacaktır.

Sonuç olarak; LTE veri kullanımındaki hızınızı ve kalitenizi, VoLTE ise; ses kullanımınızdaki kaliteyi etkileyen teknoloji diyebiliriz.

Kullanım tamamen tercihinize göre değişiklik gösteren, VoLTE konusunda sizlerde akıllı telefonlarınızın ayarları üzerinden işlemler sağlayarak, aktif veya pasif duruma getirebilirsiniz.

Yorum yapın